Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 12276
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wzorcowa współpraca szkół z Kowar z Vrchlabí

Wtorek, 13 maja 2014, 7:23
Aktualizacja: Środa, 14 maja 2014, 7:40
Autor: Manu
Region: Wzorcowa współpraca szkół z Kowar z Vrchlabí
Fot. Organizator
„Wzmacnianie przyjaźni szkół z miast Kowary i Vrchlabí” (nazwa projektu) – tak w skrócie można opisać współpracę transgraniczną pomiędzy uczniami z Kowar a ich młodymi sąsiadami z Czech. Dzięki zniknięciu granic od blisko 10. lat łączą ich wspólne projekty i wspólne zainteresowania. A to daje wymierne efekty.

W ciągu blisko 10. lat zostały zrealizowane wspólne projekty transgraniczne. Teraz, 5 maja, grupa uczniów z Kowar z dwóch podstawówek - Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Gielniaka - przybyła do Vrchlabí. Tam z czeskimi rówieśnikami uczniowie z Kowar rozegrali mecz piłki nożnej, skakali w dal i ścigali się w workach.

Zorganizowano także grę w petankę. Petanka, zwana także grą w bule lub w kule, to tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi. Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami (bulami - od francuskiego boule – kula). Jest to bardzo popularna gra w Europie i na świecie. W Polsce również petanka jest uprawiana coraz częściej, głównie w parkach.

W centrum Vrchlabí dzieci z Kowar zwiedziłi renesansowy pałac pochodzący z I połowy XVI wieku, wzniesiony z inicjatywy Krzysztofa z Gendorfu. Dziś pałac jest siedzibą władz lokalnych.

Uczniowie z Kowar mieli możliwość zapoznania się z centrum ekologicznym, zbudowanym w Vrchlabí przy budynku dyrekcji Krkonošskiego Narodnego Parku. Nietypowy obiekt w wyniku plebiscytu przeprowadzonego wśród mieszkańców otrzymał nazwę „Krecik” (po czesku Krtek).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group