Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 8451
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawa “Trust” zorganizowana przez BWA w Bratysławie

Czwartek, 30 kwietnia 2015, 7:14
Aktualizacja: 7:16
Autor: Manu
Jelenia Góra: Wystawa “Trust” zorganizowana przez BWA w Bratysławie
Fot. Archiwum
Od wczoraj (29.04) do 18 maja w Galerii Instytutu Polskiego w Bratysławie można zwiedzać wystawę prac Przemysława “Trusta” Truścińskiego. Ekspozycja została przygotowana przez jeleniogórskie BWA. Kuratorem wystawy jest Piotr Machłajewski.

W jej ramach wystawy zaprezentowany zostanie wybór z całego dorobku Przemysława Truścińskiego, jego najważniejsze komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne.

Przemysław “Trust” Truściński (rocznik 1970) to rysownik, twórca komiksów, ilustrator, koncept artysta i malarz. Jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Na przełomie lat 80. i 90. fascynował się szeroko pojętą fantastyką. Jego fabuły zdominowane były przez groteskę, satyrę i czarny humor. Potem nastąpił w jego twórczości zwrot w stronę komiksu prasowego, reportażowego. Podjął pracę w reklamie, jednocześnie rozpoczął prace nad komiksami historycznymi, skupiając się przede wszystkim na historii Polski.

Jest laureatem Grand Prix na IV Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu w Łodzi (1993 r.) za “Piekło”. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt komiksów krótkometrażowych, w tym trzy albumy (“Najczwartsza RP - Antylista Prezerwatora do scenariusza Tobiasza Piątkowskiego” (2007), “Komiks W-wa do scenariuszy Tomasza Kwaśniewskiego i Aleksa Kłosia” (2009), “Tymczasem do scenariusza Grzegorza Janusza” (2011), cztery antologie prac, setki ilustracji wykonanych do tekstów prozatorskich oraz do artykułów prasowych (współpraca m.in. z “Dużym Formatem”, “Polityką”, “Faktem”), ogromną liczbę storyboardów (kilkanaście tys. rysunków) i projektów reklamowych, rysunki do scenografii dla telewizji oraz teatru, a także projekty dla gier komputerowych (m.in. postać Geralta do gry “Wiedźmin”). Współpracował m.in. ze scenarzystami: Tomaszem Kołodziejczakiem, Maciejem Parowskim i Dennisem Wojdą,

W swoim podejściu do komiksu oprócz technik “tradycyjnych” (rysunek piórkiem, kolor nakładany farbami wodnymi) stosował kolaż, tworzył komiksy z elementów gotowych (tkaniny, metal, gwoździe), wykonywał fotokomiksy, w których niejednokrotnie sam występował, tworzył komiksy w formie projekcji wideo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group