Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 3252
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawa pamięci w Książnicy Karkonoskiej

Piątek, 15 lutego 2019, 10:23
Aktualizacja: Sobota, 16 lutego 2019, 6:09
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Wystawa pamięci w Książnicy Karkonoskiej
Fot. org
Związek Polskich Artystów Fotografików z okręgu dolnośląskiego, a także Książnica Karkonoska zapraszają we wtorek (19.02) o godz. 17.00 na otwarcie wystawy "Pro memoria" poświęconej pamięci zmarłych w latach 1950–2017 trzydziestu fotografików członków ZPAF z okręgu dolnośląskiego, w tym z Jeleniej Góry. – To będzie naprawdę niezwykłe przeżycie artystyczne, ponieważ zdjęcia nie zawierają samych osób, ale wybrane fragmenty rzeczywistości im poświęcone – zapowiada Kamila Wilk z Książnicy Karkonoskiej.
To nie jest nasza wystawa i była już ona prezentowana we Wrocławiu, ale w naszym mieście jest ona równie istotna, bo dotyczy także jeleniogórskich fotografików, takich jak: Jerzy Wiklendt, Wojciech Zawadzki, Jan Kotlarski, Jan Korpal czy Ewa Andrzejewska - wymienia Kamila Wilk. – Co ciekawe, nie będą to dzieła zmarłych, ani też sylwetki wspominanych. Są to zdjęcia żyjących fotografików, którzy ze swoich zbiorów wybrali po jednej fotografii, która kojarzy im się z wybraną osobą zmarłą. Zachęcam do odwiedzenia wystawy, ponieważ fotografia artystyczna jest również dziełem, podobnie jak obrazy. Daje nam wyszukany i niezwykły obraz rzeczywistości, jest źródłem informacji, także regionalnej – zachęca Kamila Wilk.

Wystawa poświęcona została pamięci zmarłych w latach 1950-2017 trzydziestu fotografików członków ZPAF (Okręg Dolnośląski). Są wśród nich nestorzy polskiej fotografii, wywodzący swoją twórczość z Lwowskiego Towarzystwa Fotograficznego i z innych terenów II Rzeczypospolitej, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Zakładu Fototechniki Instytutu Chemii Fizycznej Politechniki Wrocławskiej, a także wywodzący swoją działalność z amatorskiego ruchu artystycznego.

A udział w wystawie bierze 25 dolnośląskich fotografików, którzy zadedykowali swoje prace pamięci zmarłych kolegów. Z Jeleniej Góry są to m.in.: Waldemar Grzelak, Nina Hobgarska, Piotr Komorowski, Marek Liksztet czy Janusz Moniatowicz. Ponadto pojawią się artyści z innych miast Dolnego Śląska, w tym m.in. Barbara Górniak czy Zenon Harasym.

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group