Wtorek, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 4822
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wysoka dotacja, wielkie zainteresowanie

Wtorek, 28 stycznia 2020, 10:12
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 lutego 2020, 10:51
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wysoka dotacja, wielkie zainteresowanie
Fot. Przemek Kaczałko
Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego organizuje szereg spotkań informacyjnych w regionie, których tematyka dotyczy programu dotacji na wymianę źródeł ogrzewania. Z uwagi na wysokie dofinansowanie, zainteresowanie potencjalnych beneficjentów jest ogromne, co najlepiej było widać wczoraj (27.01) podczas spotkania w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze.

Mieszkańcy Jeleniej Góry i regionu mogą korzystać z różnych programów, jednak w przypadku oferty KARR, wsparcie finansowe może wynieść do 85 procent wydatków kwalifikowanych. Jak podkreślają przedstawiciele spółki Urzędu Marszałkowskiego, średnio to ok. 35 tysięcy złotych dotacji. Dla porównania warto przypomnieć, że obecny miejski program w Jeleniej Górze to maks. 5 tys. zł wsparcia, a poprzednie typu Kawka, to maks. 7 lub 10 tys. wsparcia, zatem ogromne zainteresowanie programem KARR nie może dziwić.

Program prowadzony przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego skierowany jest do osób fizycznych z 14 gmin regionu (Kowary, Wojcieszów, Złotoryja, Piechowice, Gryfów Śląski, Mirsk, Świerzawa, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica, Pielgrzymka, Janowice Wielkie, Miasto Jelenia Góra), a z uwagi na pulę środków (ok. 6,13 mln zł) i średnią wartość dofinansowania - beneficjentów nie będzie wielu (ok. 175-200 osób).

Liczy się "kto pierwszy, ten lepszy". Nabór rozpocznie się 24 lutego 2020 r. - będziemy to robić w trzech transzach - luty 2020, sierpień 2020 i styczeń 2021 - powiedziała Katarzyna Harbul-Bała z KARR.

Frekwencja na spotkaniach zaskakuje organizatorów - chociażby w Gryfowie Śląskim przybyło ok. 120 osób, a w Jeleniej Górze było ich ponad 200, więc zdecydowano, że odbędą się dwa spotkania, gdyż sala konferencyjna Książnicy Karkonoskiej była zdecydowanie za mała. W sumie do tej pory zainteresowanie wyraziło ponad 1200 osób.

To jest trudny projekt, który jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, właścicieli mieszkań w domach wielorodzinnych, najemców mieszkań w domach wielorodzinnych (posiadających tytuł do lokalu mieszkalnego oraz prawo do dysponowania lokalem na cele projektu w okresie realizacji i trwałości projektu), a także do wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych i TBS-ów - podkreśla przedstawicielka KARR-u. - Przede wszystkim wymieniamy kopciuchy na pompę ciepła, ogrzewanie gazowe lub fotowoltaikę - dodała K. Harbul-Bała.

Mieszkańcy zainteresowani dofinansowaniem przybyli, aby poznać szczegóły programu.

Węgiel jest do niczego - dymi się niesamowicie, jest smród - argumentowała chęć wymiany źródła ogrzewania pani Zenia z Jeleniej Góry.

W 2020 roku można skorzystać z miejskiego programu dotacji w Jeleniej Górze (pula 1,5 mln zł, maks. wsparcie do 5 tys. zł), z programu rządowego "Czyste powietrze" (poprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - wsparcie od 4 do 47 tys. zł w zależności od zakresu prac).

Twoja reakcja na artykuł?

47
76%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
6
10%
Złości
8
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group