Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 7210
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wyrzucanie azbestu nie jest przestępstwem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 13 maja 2009, 7:19
Aktualizacja: Czwartek, 14 maja 2009, 7:12
Autor: Angela
Fot. KMP
W marcu kierowcy wyrzucili siedem ton azbestowych elementów na teren byłego poligonu przy ulicy Sudeckiej. Zauważyli to mieszkańcy, którzy podali policji numery rejestracyjne pojazdów. Prokuratura umorzyła śledztwo, bo – zdaniem biegłych – takie zachowanie nie wyczerpuje znamion przestępstwa.

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze umorzyła śledztwo w tej sprawie, a wywiezieniem azbestu zajęło się miasto, które poniosło koszty jego utylizacji i wywiezienia.

Na miejscu odbyła się wizja lokalna z udziałem pracownika ochrony środowiska, który uznał, że wyrzucone elementy azbestowo-cementowe nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz dla roślinności – usłyszeliśmy od Adama Kurzydły, prokuratora rejonowego w Jeleniej Górze. – Dlatego uznano, że sprawa nie wyczerpuje znamiona przestępstwa. Stanie się teraz przedmiotem postępowania o wykroczenie.

Zgodnie z prawem w Polsce produkcja, stosowanie oraz obrót azbestem, a także jego wyrzucanie w miejsca do tego nie przeznaczone zostały zakazane. Za te czyny nakładane są kary grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W ostatnim czasie odnotowano jeszcze kilka innych przypadków wyrzucenia azbestu przez nieznanych sprawców. Niewykluczone jednak, że związek z tym ma ta sama osoba. Mieszkańcy jednak zaczynają wątpić w sprawiedliwość i zastanawiają się, czy warto było interweniować. Jak mówią, brak kary dla sprawcy przyłapanego na gorącym uczynku z pewnością zachęci kolejnych do takiego zachowania.

Azbest jest powszechnie uznany za wyjątkowo szkodliwy dla zdrowia ludzi. Podczas korozji lub jakiegokolwiek uszkodzenia, jak łamanie, kruszenie, cięcia, do powietrza uwalniane są niewidoczne dla oka włókna azbestowe, które prowadzą do szeregu bardzo groźnych chorób układu oddechowego.

Zachorować mogą osoby, które miały kontakt z azbestem ze względu na charakter wykonywanej pracy jak i osoby narażone na długotrwałe wdychanie włókien azbestowych o małym stężeniu lub krótkotrwałe przebywanie w miejscu o bardzo wysokim stężeniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~?!!!? 13-05-2009 7:55
To granda! Jak ktoś w firmie utylizuje za "grube pieniądze" np. opakowania po olejach i rozpuszczalnikach lub innych toksykaliach to właśnie dostał "zaproszenie" na poligon. Gratis. PS. Redakcjo! Zainteresujcie sie czy Urząd Miasta będzie dochodził od sprawcy zwrotu kosztów za uprzątnięcie i składowanie zgodnie z przepisami tego odpadu?
~galla 13-05-2009 8:55
azbest musial wyrzucic ktos kto ma plecy w urzedzie bo gdyby zwykly kowalski to zrobil to juz by mu dolepili spora kare a tak sami widzicie
Smart 13-05-2009 9:04
No tak, urzędnik miejski bez kompetencji, pewnie po akademii ekonomicznej, przyjęty przez MO po znajomości, co jest normą w UM JG. Co do azbestu - są przepisy regulujące usuwanie, transport i oznakowanie miejsc, gdzie składuje się azbest. Na tym etapie doszło do złamania prawa. A te bałwany nie widzą zagrożeń i łamania prawa. Banda nieudaczników. Ludzie, to jest przestępstwo i nie rezygnujcie z interwencji. Tego pracownika co to stwierdził powinno podać się do prokuratury.
~ 13-05-2009 9:08
aale ulga ,to juz wiem gdzie swój azbeścik i stare kafeleczki posune,kocham ten kraj ;-)
~BardzoZły 13-05-2009 9:22
Prokurator który umorzył śledztwo mając podanych sprawców na tacy powinien wylecieć z roboty razem z tym pożal się boże pracownikiem ochrony środowiska i powinni zostać zatrudnieni do sprzątania takich wrzodów.
~terra 13-05-2009 9:26
paranoja !!!,brak słów na komentarz,bo co komentować ?stanowisko "ochrony"środowiska ?,prokuratury zaniechanie i brak wyobrażni ?.I jak może być piękniejszy nasz kraj,skoro jest,jak jest !.
~bobas 13-05-2009 9:29
Po co wozic na poligon mozna spalic w piecu w domu bedzie cieplo a sasiada sie podtruje.Lepiej ukarac za handel konwaliami,to jest grozny proceder.
~gerwazy 13-05-2009 9:32
Posadźcie tych biegłych razem z wsyokim sądem gołymi d..mi na ten azbest, skoro to takie zdrowe!
~alka pone 13-05-2009 10:09
no to mamy w miescie nietykalnych,typ wozi syf do lasu i jest ok. a jak dwóch chlopakow przejechalo sie crossami to po kilka stow na drugi dzien wylapali..niezly bangladesz,ciekawe czy jak dziecko rozwali na pasach to tez mu odpuszcza z uwagi na niska szkodliwosc spoleczna...
~alexx 13-05-2009 10:23
wiec nic innego nie pozostaje jak tylko wiadomosc na: KONTAKT TVN24 niech oni sie tym zajma a "Prorok" niech sobie juz innej pracy szuka
tom_ 13-05-2009 10:37
Nie jestem ekspertem ale np. jest taka Ustawa o odpadach (Dz.U.2001.62.628) i art. 70 Kto: wbrew zakazom dotyczącym składowania odpadów lub niezgodnie z wymaganiami określonymi w zatwierdzonej instrukcji eksploatacji składowiska odpadów składuje odpady, w miejscach na ten cel nieprzeznaczonych podlega karze aresztu albo grzywny.
~gość7 13-05-2009 11:22
Przestępstwem nie jest, ale jest wykroczeniem! I można za taki proceder "oberwać", sprawa i tak skończy się w sądzie (koszty za utylizację, koszty sądowe i kara). Także Ci beztrosko "chcący wyrzucać swoje smieci" - nie czujcie się bezkarni....
~klt 13-05-2009 11:32
Ochrona środowiska to fikcja. Gdy palono opony na manifetsacji w Warszawie, to też nic nie zauważyli bo było po godzinie 15tej i byli po robocie, lenie ......... Azbest ? Na literę "a" jeszcze nie przerabiali !
~skandal 13-05-2009 11:43
Karygodne !!! Prokuratorowi, który umorzył sprawę, proponuję żeby zabrał cały azbest na swoje podwórko, przecież nic się nie stało. Czy urzędnik wie co to jest azbest ? Do szkoły podstawowej marsz. Dużo zdrowia urzędnikowi z prokuratury Pozrawiam.
~urzędnik do zwolnienia 13-05-2009 12:11
"Na miejscu odbyła się wizja lokalna z udziałem pracownika ochrony środowiska, który uznał, że wyrzucone elementy azbestowo-cementowe nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz dla roślinności" Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. "Prawo ochrony środowiska" (Dz. U. z dnia 20 czerwca 2001 r.) w swojej treści Art. 160. ust 2. stanowi: Substancjami stwarzającymi szczególne zagrożenie dla środowiska są w szczególności: 1) azbest, 2) PCB. Wynika z tego, że azbest już sam w sobie (nie tylko jako odpad) stanowi nie tylko zagrożenie, ale wręcz szczególne zagrożenie dla środowiska. Ponadto prawo o ruchu drogowym wymaga aby pojazdy do jego przewozu był zaopatrzony w świadectwo dopuszczenia pojazdu do przewozu materiałów niebezpiecznych wydane przez upoważnioną stację kontroli pojazdów.
~maras 13-05-2009 12:59
Ostatnio jechałem na rowerze z Trzcińska do Maciejowej i ok.1 km od Maciejowej leży przy drodze kilka ton płyt eternitowych, może ktoś by się tym zainteresował.
~olo 13-05-2009 14:06
BardzoZły ma 100% rację ciekawe co włodarze miasta na takie załatwienie sprawy, moze czas zadbac o odwołanie takiego lesera jak ten prokurator Jednym słowem Skandal !
~olo 13-05-2009 14:08
Ciekawe co zrobiłby ten prokurator jakby ten azbest trafił koło jego płotu ? skandal ! i jeszcze raz skandal !
~jeż 13-05-2009 15:11
DECYZJA PROKURATORA I "BIEGŁEGO" W/S EKOLOGII W TEJ SPRAWIE TO SYMBOL CHOREGO PRAWA I SŁABOŚCI PAŃSTWA
~ANDRZEJ 13-05-2009 16:54
JAK ZWYKLE - BARANIE LBY NA STANOWISKACH
~glos rozsądku 13-05-2009 17:46
Pojęcia nie macie o czym piszecie, i nie rozumiecie co czytacie (swoja droga tekst też jest zredagowany troszkę w sposób sugestywny). Otóż moi drodzy, prokurator umorzył postępowanie, ponieważ stwierdził, że czyn stanowi wykroczenie, a nie zbrodnie albo występek (czyli przestępstwo). To oznacza, że sprawą zajmie się Policja, a nie prokurator. Wniosek: sprawca nie pozostaje bezkarny, tylko stosuje się inny tryb postępowania. Więc nie obrażajcie prokuratora, który zrobił to, co do niego należy. Taka jest procedura.
~Teraz Polska PO 13-05-2009 17:48
"miasto, które poniosło koszty jego utylizacji i wywiezienia." Jakie miasto - My podatnicy ponosimy koszty ?!
piipi 13-05-2009 18:50
..w dzisiejszej gazecie wroclawskiej przeczytalam,a to moze byc rowniez ..POUCZENIE-INFORMACJA dla przyszlych przestepcow tego typu:..."Trudno zrozumiec,dlaczego ktos decyduje sie na wywiezienie niebezpiecznych odpadow na pole.Gmina DOFINANSOWUJE ich transport oraz utylizacje".(..).."W Jeleniej Gorze wlasciciel budynku, na ktorym demontowane sa elementy zawierajace azbezt moze liczyc na zwrot 100% kosztow" !!.
~do głos rozsądku 13-05-2009 19:48
nie masz pojęcia o czym piszesz.... POLICJA również zajmuje się przestępstwami nie jak sugerujesz wyłącznie wykroczeniami
~-_- 13-05-2009 20:46
piipi która gmina? Miejska czy wiejska mądralo? I w jakim stopniu dofinansowuje?? Normalnie żal czytać te głupoty wyżej. Jak zwykle każdy polaczek zna się na wszystkim najlepiej. Otóż azbest nie jest w żadnym wypadku TOKSYCZNYM materiałem. Leżący gdzieś w krzakach z dala od ludzi eternit sam by się szybko zutylizował porastając mchem i krzakami. A już na pewno był w o wiele bezpieczniejszym miejscu dla płuc sąsiadów konfidentów. Czemu niebiescy tak gorliwie nie ścigają baranów wyrzucających zużytą elektronikę? Z której rtęć czy związki bromu bezpośrednio trują środowisko i nas samych poprzez wodę którą pijemy. Cóż, zapewne koszty posprzątania sterty eternitu wydają się naszym urzędasom o wiele większe niż sprzątnięcie wyrzuconego telewizora. Bo przecież nikt nie będzie przez ten telewizor oczyszczał hektarów gleby... PS: A teraz niech każdy z mądrali powyżej przyzna się co robi ze zużytymi bateriami czy termometrami rtęciowymi...
~x 13-05-2009 21:28
super, przynajmniej wiadomo, gdzie smiało bede mógł wywieżć azbest, jesli będę chciał sie go pozbyć. Ale jaja, to tylko w POLSCE :)
~AP. 13-05-2009 22:19
produkcja wyrobow zawierajacych azbest,sprzedarz, pobierane podatki nie były przestepstwem.przestepstwem jest pozostawienie ludzi z tym problemem zamiast posprzatac i przeprosic.
Zagwozdka 13-05-2009 22:22
azbest, rtęć, uran a może rybią padlinę zaprawdę powiadam wam : bierzcie i zakopujcie !!!! (nic wam nie grozi).... ale czy na pewno? P.S. do ~glos rozsądku : a jakie sankcje może nałożyć Policja...? bo jeśli mandacik to jeszcze raz przeczytaj mój post
~Shadow 13-05-2009 22:30
Do ~do głos rozsądku, szwankuje ci czytanie ze zrozumieniem, nikt nie sugerował, że Policja zajmuje się tylko wykroczeniami, "głos rozsądku" napisał jedynie, że stwierdzono wykroczenie, a wykroczeniami zajmuje się właśnie Policja (ale nie tylko) za to nie zajmuje się nimi prokurator. Tak więc zanim skomentujesz najpierw przeczytaj i postaraj się cokolwiek zrozumieć. Jeśli zaś chodzi o artykuł to typowo dla tego portalu mylący tytuł i tekst z którego jasno wynika, że autorka nie do końca pojęła problem. To nie biegli stwierdzili, że ten konkretny czyn nie jest przestępstwem tylko prokurator, biegli określili jedynie, że te konkretne odpady nie stanowiły zagrożenia i właśnie dlatego prokurator uznał, że nie jest to przestępstwo. Autorka artykułu zaś radośnie w tytule stwierdza, że wyrzucanie azbestu nie jest przestępstwem, a tradycyjne grono sfrustrowanych a...lfabetów funkcjonalnych wali potem głupawe komentarze. Jaki portal i jego autorzy tacy czytelnicy.
~WETo 15-05-2009 21:43
Oj Shadow dzięki temu portalowi możemy się chociaż dowiedzieć co dzieje się w tej Jeleniej Górze a...lfabeto. Wszyscy dobrze piszą to granda i na pewno nie można inaczej tego zrozumieć. Prokuratorzy powinni popracować w terenie i może wyciągnąć wnioski a nie uciekać od ścigania sprawców. Jeżeli Shadow tak miło piszesz o tym zdarzeniu i stajesz po stronie w/w weź sobie te azbesty na podwórko i niech się bawią dzieci. Jaką mamy pewność,,ze za kilka lat nikt nie zachoruje z tych osób, które demontowały dach może na polecenie swoich przełożonych na czarno, dlaczego nie ściga się osób które przewożą tego rodzaju materiał bo jest to odpad niebezpieczny. Wejdź Shadow w internecie jest nawet Ustawa na ten temat. Niestety prawo w Polsce jest skutkowe najlepiej musi się coś stać a gdzie ta prewencja ?. Tytuł bardzo dobry oburzający ale dający do myślenia. Oby redakcja chciała napisać zakończenie dla takich jak Shadow. A na koniec niech podpisze się ten biegły wydający opinię.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group