Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9962
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wyróżnienia dla wolontariuszy

Sobota, 4 grudnia 2021, 9:41
Aktualizacja: 9:55
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wyróżnienia dla wolontariuszy
Fot. Przemek Kaczałko
W sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej odbyło się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej i Wolontariusza, podczas którego wręczono wyróżnienia w trzech kategoriach, a ponadto można było wysłuchać prelekcji specjalistów różnych dziedzin.

Po otwarciu konferencji przez Ligię Jamer i Bogusława Gałkę, odbyło się uroczyste wręczenie statuetek w trzech konkursach: Wolontariusz Roku, Jeleniogórzanin Bez Barier, Pracodawca Organizator Rehabilitacji Zawodowej i Bezpiecznej Pracy.

Wolontariat (kategoria ogólna):
Mariusz Synówka – od lat działający na rzecz społeczności lokalnej. Z wielką energią i entuzjazmem realizujący kolejne projekty. Najpopularniejsze z nich to:
- współorganizacja kolejnych finałów WOŚP w Galerii Sudeckiej,
- konkurs filmowy dla dzieci „AED – bo życie to nie film”,
- akcja „Promujemy życie”- popularyzująca instruktaż obsługi defibrylatora zewnętrznego,
- promocja technik ratowniczych i pierwszej pomocy wśród młodzieży,
- „Nie bądź smartzombie”- malowanie haseł przed przejściami dla pieszych (projekt zauważony i zaprezentowany w trzech ogólnopolskich stacjach telewizyjnych),
- cykliczna aukcja bombek choinkowych, z której dochód w tym roku przeznaczony będzie na rzecz oddziału neonatologii jeleniogórskiego szpitala,
- przygotowanie wspólnie z Młodzieżową Grupą Ratownicza SP Nr 8 programu nt. pierwszej pomocy dla seniorów.

Takie wyróżnienia są bardzo miłe. To takie docenienie pracy na rzecz innych - jest bardzo cenne, budujące i napędza. To pokazuje, że warto to robić, ale nawet bez tego bym dalej działał - wyznał Mariusz Synówka, wolontariusz roku, który zapowiada kolejne nowatorskie akcje o zasięgu lokalnym i krajowym.

Wolontariat szkolny:
Zespół Wolontariatu działający przy Szkole Podstawowej Nr 13 w Jeleniej Górze – w działalność grupy wolontariackiej zaangażowana jest cała społeczność szkolna: nauczyciele, uczniowie i rodzice. Zespół niesie pomoc potrzebującym, wśród których są osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami. Na ich zaangażowanie może liczyć wiele instytucji działających na terenie Jelenie Góry i okolic. Wolontariusze w bieżącym roku brali udział m.in.: w zbiórkach żywności, akcji „Kartka dla seniora” oraz ”Oddaj krew z Trzynastką”. Należy zaznaczyć, że działalności Zespołu nie przerwało wprowadzenie nauki w trybie zdalnym ani okresy izolacji spowodowane pandemią.

Wolontariat pracowniczy:
Leroy Merlin Jelenia Góra – nie sposób wymienić wszystkich beneficjentów działalności wolontariuszy jeleniogórskiego sklepu, są wśród nich: szkoły, fundacje, domy dziecka, stowarzyszenia pomocy chorym i wiele innych. Działania tej grupy to głównie dostarczanie materiałów do remontów i wyposażenia, pomoc w wykonywaniu prac remontowych, ale również udział w zorganizowaniu ekologicznej pasieki dla pszczół czy zbiórka karmy na rzecz schroniska i fundacji zajmującej się bezdomnymi zwierzętami.

Wolontariat senioralny:
Jerzy Mandryk – od 2008 roku Sekretarz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarządu Oddziału Rejonowego w Jeleniej Górze. Współorganizator wszystkich działań Związku, których adresatami są jeleniogórscy seniorzy: od turnusów wczasowo-rehabilitacyjnych, przez koncerty, rajdy turystyczne, pikniki, aż po Dolnośląski Przegląd Amatorskiej Twórczości Seniorów - zorganizowany w tym roku już po raz dziesiąty.

Z uwagi na szczególne osiągnięcia i zaangażowanie w zakresie krzewienia idei wolontariatu wyróżnienie specjalne przyznano Panu Piotrowi Koszelowi – od ponad 10 lat zaangażowanemu w działalność na rzecz najuboższych i najbardziej potrzebujących z naszego regionu, przez organizowanie zbiórek, spotkań, uroczystości czy „zwyczajne” zrobienie zakupów i rozmowę.

Statuetkę dla Jeleniogórzanina Bez Barier otrzymała Zdzisława Piotrowska-Gede: lekarz pediatra i działacz społeczny. Pracuje na rzecz Towarzystwa Chorych na Stwardnienia Rozsiane. Służy swoją wiedza medyczną i doświadczeniem a także „zwykłą”, ludzką życzliwością. Zaangażowana w funkcjonowanie koła emerytowanych lekarzy. Zawsze otwarta na potrzeby innych, cierpliwa i niestrudzona w niesieniu pomocy. Czynna uczestniczka życia kulturalnego melomanów skupionych przy Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Osoba oddana pracy na rzecz lokalnej społeczności pomimo ograniczeń wynikających z niepełnosprawności.

Pozostali kandydaci otrzymują wyróżnienie specjalne:
Zofia Antoszewska – Członek Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarządu Rejonowego w Jeleniej Górze od 1999r., obecnie jego Wiceprzewodnicząca. Bierze aktywny udział w organizacji turnusów wczasowych, rehabilitacyjnych, wycieczek oraz imprez kulturalnych dla jeleniogórskich seniorów. Pani Zofia – to uśmiech i cierpliwość dla każdego.
Adam Dąbrowski – osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, czynna zawodowo i społecznie. Pan Adam pracuje jako agent ubezpieczeniowy. Jednocześnie działa aktywnie w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych gdzie pełni funkcje zastępcy redaktora naczelnego Radia KSON oraz asystenta Społecznego Rzecznika Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów Ziemi Jeleniogórskiej.

Z kolei w kategorii Pracodawca Organizator Rehabilitacji Zawodowej i Bezpiecznej Pracy nagrody otrzymali: Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Auto Prendota oraz Pekrol.

Podczas prelekcji zgromadzeni mogli się dowiedzieć jak radzić sobie z bólami kręgosłupa, jaka rehabilitacja przysługuje w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, o znaczeniu rehabilitacji mówiła też medalistka paraolimpijska Lucyna Kornobys, a o rehabilitacji zawodowej mówił szef Państwowej Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

22
63%
Cieszy
4
11%
Hahaha
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
7
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
560
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group