Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 8140
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wyjątkowi goście w Bukowcu

Piątek, 11 listopada 2016, 7:15
Autor: R–Z
Region: Wyjątkowi goście w Bukowcu
Od lewej: historyk Hartmut Redel, potomek hrabiego Wilbrand von Reden, Krzysztof Sawicki ze Związku Gmin Karkonoskich, pastor Folker Thämm oraz dyrektor Fundacji Dolina Pałaców i Ogrodów – Grażyna Kolarzyk
Fot. Użyczone
Delegacja z Niemiec, wraz z potomkiem hrabiego Friedricha Wilhelma von Redena, gościła kilka dni temu w Bukowcu. Odwiedzili m.in. pałac, który należał do pruskiego ministra górnictwa. Wśród gości był Wilbrand von Reden, kuzyn Wilbranda – pastor Folker Thämm oraz historyk Hartmut Redel.

Przyjechali z Hamel – rodzinnej miejscowości von Redenów. Goście zwiedzili pałac należący w przeszłości do hrabiego Friedricha von Redena (obecnie jest siedzibą Związku Gmin Karkonoskich), Stodołę Artystyczną którą opiekuje się Fundacja Dolina Pałaców i Ogrodów oraz park. Byli zachwyceni postępem prac remontowych, jakie wykonano w ostatnim czasie. Wilbrand von Reden ostatni raz gościł w Bukowcu 20 lat temu i pamięta, że okolica była mocno zaniedbana.

Pod wrażeniem był także pastor Folker Thämm, który w Bukowcu był rok temu podczas imprezy pn. W gościnie u hrabiny von Reden – Jesień ze sztuką w Bukowcu, odprawiał mszę ekumeniczną w miejscowym kościele. Jak twierdzi, sporo zmieniło się na plus przez ostatnich kilkanaście miesięcy.

Hartmut Redel z kolei przekazał na ręce dyrektor fundacji Grażyny Kolarzyk pracę naukową na temat współpracy hrabiego Wilhelma von Redena z Heinrichem Friederichem von Steinem, autorem słynnych reform pruskich. H. Redel dotarł do listów, z których wynika, że minister Stein podczas tworzenia reform korzystał z rad Wilhelma von Redena.

Goście w przyszłym roku chcą zorganizować w Bukowcu spotkanie rodziny von Redenów. Termin nie jest jeszcze znany – będzie to prawdopodobnie we wrześniu.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
56
Plac Ratuszowy
9%
Plac Piastowski
55%
Wolę miejskie parki
36%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group