Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13577
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Wydarzenia w Niemczech i Holandii z udziałem starostwa

Poniedziałek, 11 listopada 2013, 8:40
Aktualizacja: 8:45
Autor: Mea
Powiat: Wydarzenia w Niemczech i Holandii z udziałem starostwa
Fot. starostwo Powiatowe
Przedstawiciele powiatu jeleniogórskiego wzięli udział w Giełdzie Pracy „VOLLGAS zum JOB” i „Nocy Przedsiębiorców” odbywających się w Aachen w Niemczech. Następnie uczestniczyli w spotkaniu partnerów międzynarodowego projektu „GreKo” w Kerkrade w Holandii.

W wyjeździe wzięli udział: Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze – koordynator projektu GreKo ze strony polskiej, Ewelina Ostrowska z Wydziału PTS, współpraca zagraniczna powiatu – członek grupy roboczej GreKo, Jarosław Górski, kierownik Działu Usług Rynku pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze oraz Maciej Rybiałek, przedsiębiorca, dyrektor Hotelu Relaks i Restauracji Dwór Liczyrzepy w Karpaczu oraz Hostelu Wratislavia we Wrocławiu

Uczestnictwo w giełdzie jest kolejnym punktem harmonogramu Wielonarodowego Projektu GreKo, w którym uczestniczy Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach programu Komisji Europejskiej „Europa Obywatelek i Obywateli” z udziałem siedmiu partnerów europejskich, w tym z Czech – Miasta Jablonec n/N, Niemiec – Powiatu Bamberg i Städteregion Aachen, Holandii – Parkstad Limburg, francusko-niemieckiego Euroregionu Saar-Moseel oraz powiatu jeleniogórskiego..

- Program wizyty zawierał szereg spotkań zarówno po stronie holenderskiej, jak i niemieckiej w ramach współpracy euroregionalnej. Na styku granicy niemiecko-holenderskiej w punkcie Eurode Bussiness Center Euroregionu Maas-Rhein odbyło się spotkanie w Granicznym Punkcie Informacyjnym. Dotyczyło powstania, finansowania, zarządzania i koncepcji granicznych punktów informacyjnych dla mieszkańców przygranicznych regionów. W takich punktach z łatwością można uzyskać profesjonalne doradztwo z zakresu ułatwienia np. przesiedlenia za granicę, podjęcia pracy w innym kraju od zamieszkiwanego, opłat, podatków, składek rentowych, zdrowotnych w zależności od zróżnicowania sposobu życia i pracy – opowiadała Ewelina Ostrowska.

- Kolejnym punktem programu było spotkanie partnerów projektu w Kerkrade, Holandia połączone z prezentacją zadań Regionu Parkstad Limburg oraz zadań wykonywanych przez trans-graniczną spółkę AG Charlemagne zarządzaną przez Przedstawicieli Städteregion Aachen - Niemcy, Region Parkstad Limburg - Holandia i Wspólnotę Niemiecko-Języczną Królestwa Belgii. Dr Gerrita van Vegchel, przewodniczący spółki, jako główny cel Regionu Parkstad Limburg przedstawił wszelkie mechanizmy pozwalające na zatrzymanie młodzieży w euroregionie przygranicznym, poprzez zapewnieniu miejsc pracy. Osiągnięcie celu możliwe jest tylko dzięki wspólnej komunikacji, wymianie poglądów, doświadczeń i propozycji przy wspólnym zrozumieniu i porozumieniu, w czym niezastąpione są bezpośrednie kontakty i spotkania – dodała Ewelina Ostrowska.

AG Charlemagne wspiera założenia swoich partnerów aktywnie uczestnicząc w organizacji i realizacji wielu przedsięwzięć oraz wspólnych transgranicznych projektów takich jak: powstanie Eurode, Giełda Pracy, gdzie głównym celem jest poprawa rozwoju ekonomicznego w euroregionie przygranicznym Maas –Rhein. Priorytetami jest młodzież oraz zapewnienie komfortowych warunków dot. szkolnictwa w regionie, warunków rekrutacji, zamieszkania nie koniecznie w państwie, w którym się podejmuje naukę z uwagi na bliskość granic zapewniając transfery pomiędzy uczelnią, a miejscem zamieszkania. Podstawą jest przepływ informacji w ramach euroregionu, który z uwagi na granice państw jest zaburzony. Młodzież, społeczeństwo miejscowości przygranicznych z uwagi na podział państw nie są informowani przez media o wydarzeniach i ciekawostkach „u sąsiada”. Spółka organizując spotkania mieszkańców z politykami włącza ich w codzienne życie i problemy społeczeństwa euroregionu, które następnie przybierają formę pisemną, jako dokument nabierają mocy wykonawczej egzekwowanej przez AG Charlemagne.

- Odwiedziliśmy Giełdę Pracy „VOLLGAS zum Job” w Centrum Technologii TZA w Aachen, podczas której zorganizowano „Noc Przedsiębiorców”. Była to 6 edycja skupiająca ok. 90 wystawców lokalnych (w promieniu 30 km) i 2.000 odwiedzających studentów wyższych szkół Euroregionu Mass-Rhein. AG Charlemagne i Parkstad Limburg są kooperacyjnymi partnerami tej wyjątkowej rekrutacji giełdy pracy. Zaprezentowali partnerom projektu graniczne punkty informacyjne transgranicznego rynku pracy. Sieciom partnerskim została przedstawiona i wspólnie przedyskutowana euroregionalna forma rekrutacji fachowców oraz przenikalność transgranicznych rynków pracy. Spotkania dotyczyły Giełdy Zawodów, Kariery i Przedsiębiorczości, w której wzięli udział studenci i absolwenci szkół wyższych, rozpoczynający życie zawodowe oraz fachowcy z różnych branż regionu przygranicznego (D,NL,B). Interesanci reprezentowali branże inżynierii, ochrony środowiska, ekonomi i organizacji przedsiębiorstw, informatyki oraz sektora socjalnego – podkreślała Ewelina Ostrowska.

Specyfiką „Nocy Przedsiębiorców” był dowóz poszukujących miejsca pracy do wybranej przez nich firmy specjalnymi autobusami. Interesanci rozmawiali w tym czasie z przedsiębiorcami sprawdzając jednocześnie na miejscu atmosferę i warunki pracy. W czasie trwania giełdy odwiedzający mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z potencjalnym pracodawcą, uzyskania bezpłatnej konsultacji np. w temacie sporządzenia poprawnego CV, bezpłatne wykonanie zdjęć do CV i wiele innych.

- W czasie giełdy delegacja polska i pozostali partnerzy projektu mieli możliwość spotkania z Organizatorem Giełdy, firmą marketingową TEMA i odbycia krótkiej dyskusji dot. organizacji, finansowania, kosztów i skuteczności tej imprezy. Z rozmowy wyniknęło, że ok. 75% interesantów w rezultacie otrzymało w latach poprzednich zatrudnienie na podstawie spotkań i rozmów odbytych w czasie trwania giełdy. Tak więc zasadność i skuteczność organizacji tego rodzaju wydarzenia jest niepodważalna – powiedziała Ewelina Ostrowska.

W czasie dyskusji partnerzy wymienili się propozycją współpracy w ramach wymiany ofert pracy pomiędzy powiatem jeleniogórskim i powiatem Bamberg w Niemczech.

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1144
Tak
11%
Nie
62%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
 
112
Zderzenie na Mickiewicza
 
112
Dym z komina
 
112
Akcja "Gruchot"
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group