Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 4044
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wybory 2018: Jakie karty do głosowania?

Czwartek, 22 czerwca 2017, 11:23
Aktualizacja: 12:39
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wybory 2018: Jakie karty do głosowania?
Fot. Przemek Kaczałko
W całej Polsce trwają konsultacje, które mają pomóc w decyzji przy wyborze rodzaju kart do głosowania w wyborach samorządowych zaplanowanych na jesień 2018 roku. W Jeleniej Górze każdy chętny mógł zapoznać się z propozycjami i wyrazić opinię podczas Dnia Otwartego w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego przy ul. Morcinka 33A.

W wyborach samorządowych w 2014 roku było wiele kontrowersji wokół karty do głosowania w formie broszury – było wiele głosów nieważnych, a komitet z listy nr 1 zdobył nadzwyczajnie wiele głosów. Jak zapewniają przedstawiciele Krajowego Biura Wyborczego, wyciągnięto wnioski i teraz pierwsza strona proponowanej broszury ma zawierać szczegółowe wyjaśnienia na temat sposobu głosowania. Wśród opcji są różnego formatu karty – od A4 do A0!

W przypadku organów, do których wybory są proporcjonalne zasady głosowania i rejestracji wyglądają inaczej – listy opiewają na dużą liczbę nazwisk (w zależności od liczby mandatów w danym okręgu). W skrajnym przypadku umieszczenie kandydatów na karcie w formie jednostronnej pojedynczej karty musiałaby mieć rozmiar A0, a więc być ogromną płachtą - powiedziała Agata Rycyk, p.o. dyrektora delegatury w Jeleniej Górze. - Alternatywą dla takiej wielkiej karty jest „broszura”, która będzie miała wygląd książeczki składającej się z odpowiedniej ilości jednostronnie zadrukowanych kart, trwale połączonych, ale na pierwszej stronie karta będzie zawierała informacje o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu, a na drugiej stronie będzie spis treści (komitetów) i dopiero od następnych kartek będą umieszczanie listy kandydatów stosownie do wylosowanych numerów list – wyjaśnia Agata Rycyk.

Jak przyznają osoby, które odwiedzały delegaturę w Jeleniej Górze, karta w formie "książeczki" jest wygodniejsza, ale patrząc od strony członków komisji wyborczej - liczenie głosów zajmie dużo więcej czasu, gdyż trzeba będzie dokładnie przejrzeć wszystkie strony, a nie tylko jedną - ogromną. Konsultacje prowadzone są do 30 czerwca br.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group