Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 5014
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wybory 2018: Jakie karty do głosowania?

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 22 czerwca 2017, 11:23
Aktualizacja: 12:39
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W całej Polsce trwają konsultacje, które mają pomóc w decyzji przy wyborze rodzaju kart do głosowania w wyborach samorządowych zaplanowanych na jesień 2018 roku. W Jeleniej Górze każdy chętny mógł zapoznać się z propozycjami i wyrazić opinię podczas Dnia Otwartego w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego przy ul. Morcinka 33A.

W wyborach samorządowych w 2014 roku było wiele kontrowersji wokół karty do głosowania w formie broszury – było wiele głosów nieważnych, a komitet z listy nr 1 zdobył nadzwyczajnie wiele głosów. Jak zapewniają przedstawiciele Krajowego Biura Wyborczego, wyciągnięto wnioski i teraz pierwsza strona proponowanej broszury ma zawierać szczegółowe wyjaśnienia na temat sposobu głosowania. Wśród opcji są różnego formatu karty – od A4 do A0!

W przypadku organów, do których wybory są proporcjonalne zasady głosowania i rejestracji wyglądają inaczej – listy opiewają na dużą liczbę nazwisk (w zależności od liczby mandatów w danym okręgu). W skrajnym przypadku umieszczenie kandydatów na karcie w formie jednostronnej pojedynczej karty musiałaby mieć rozmiar A0, a więc być ogromną płachtą - powiedziała Agata Rycyk, p.o. dyrektora delegatury w Jeleniej Górze. - Alternatywą dla takiej wielkiej karty jest „broszura”, która będzie miała wygląd książeczki składającej się z odpowiedniej ilości jednostronnie zadrukowanych kart, trwale połączonych, ale na pierwszej stronie karta będzie zawierała informacje o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu, a na drugiej stronie będzie spis treści (komitetów) i dopiero od następnych kartek będą umieszczanie listy kandydatów stosownie do wylosowanych numerów list – wyjaśnia Agata Rycyk.

Jak przyznają osoby, które odwiedzały delegaturę w Jeleniej Górze, karta w formie "książeczki" jest wygodniejsza, ale patrząc od strony członków komisji wyborczej - liczenie głosów zajmie dużo więcej czasu, gdyż trzeba będzie dokładnie przejrzeć wszystkie strony, a nie tylko jedną - ogromną. Konsultacje prowadzone są do 30 czerwca br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

rymcycymcy 22-06-2017 12:10
Karta wielkości A0 ...to urna wielkości kontenera ! :) ...komisja powinna wyposażyć lokal w drabinkę, by nawet niewielki wyborca miał szanse oddać ...swój głos ! :)
~wydojonyprzezsądyPO 22-06-2017 19:44
sami siebie wybieracie teraz oddam tylko glos nieważny.Kłóćcie się miedzy sobą o koryta.emeryci powinni przestać glosować za te 8 zł netto podwyżk w ramach protestu i a urzedniki tysiącami się dzielą ze wspólnej dziurawej kasy.
~ 22-06-2017 21:25
wszyscy idziemy do wyborów i skreślamy wszystkich to jedyna metoda aby pognać anty polaków o polskich przybranych nazwiskach które przybrali w latach powojennych
~rysiek w swetrze 23-06-2017 8:00
Ostrzał ze strony totalnych nie tylko nie przynosi ruiny, ale nawet rys czy pęknięć nie sposób zauważyć w tym, co od bez mała dwóch lat na naszych oczach się buduje. Szczerbę, paradoksalnie, można natomiast znaleźć po drugiej stronie.A tak to jestem bardzo zadowolony ,totalniaki to nieszczęście...
~analityk 25-06-2017 13:37
do ~22.06.2017 21:25 ~ byłoby ciekawie, gdyby to tylko było możliwe. Lecz ta stricte antypolska klika, która zaczęła się ukorzeniać w Polsce od 1944r. jest już tak zakorzeniona, rozgałęziona i sięga tak wysoko i głęboko, że już praktycznie nijak tego sarkofagu ni skruszyć ni ruszyć raczej się nie da. Była jeszcze jakaś szansa po '89r. na pocz. lat '90-tych, lecz bezspornie i bezpowrotnie zmarnowana i utracona. Dziś można by rzec - "wołami ich pan nie ruszysz".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group