Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5844
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wstyd nie może wiecznie trwać

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 26 października 2009, 7:48
Aktualizacja: 7:49
Autor: Ania
Fot. Ania
Nawet trzy miliony złotych może kosztować rewitalizacja zabytkowego cmentarza w Szklarskiej Porębie Dolnej.

Sama dokumentacja, która obecnie jest opracowywana, to wydatek 200 tysięcy złotych. Więcej pieniędzy z budżetu miasta na ten cel nie będzie, ponieważ w Szklarskiej Porębie w przyszłym roku ma powstać wiele nowych inwestycji. Potrzebnych pieniędzy trzeba więc szukać gdzie indziej, na przykład w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy w Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”.

Póki co ze zniszczonych nagrobków usunięto chwasty a teren posprzątano. Projekt rewitalizacji został wstępnie zaakceptowany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Cmentarz zostanie podzielony na dwie części. Pierwsza pozostanie tzw. historyczną, w drugiej na bieżąco będą odbywały się pochówki. Dzięki czemu w budżecie miasta zaoszczędzi się także pieniądze, które są wydawane na przeznaczanie kolejnych gruntów na nową nekropolię.

Cmentarz ewangelicki powstał w 1844 roku, a przez ostatnie kilkadziesiąt lat jest systematycznie dewastowany. Wandale nie zważają nawet na fakt, że pochowano na jego terenie wielu wybitnych twórców niemieckiej sztuki i literatury XIX i XX wieku. Spoczywa tutaj Carl Hauptmann, niemiecki filozof i literat, brat noblisty Gerharta Hauptmanna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~LRR 26-10-2009 8:12
Obiekt ten moglby stac sie calkiem ciekawa atrakcja turystyczna miasta pod Szrenica. Uwazam, ze w regionie brak miejca prezentujacego historie, kulture, zwyczaje naszych poprzednikow na tych ziemiach. Chyba czas fobii juz minal i mozna samemu skorzystac na trudnej historii tych ziem.
~ 26-10-2009 9:45
JESTEM ZDANIA ŻE ZA TAKI STAN MUSIMY SIĘ WSTYDZIĆ.TRUDNO TAM TRAFIĆ A JAK JUŻ SIĘ ODNAJDZIE CMENTARZ TO SZOK ,JAK KTOŚ MOŻE NAZYWAĆ TO ZABYTKIEM W TAKIM STANIE JAKI JEST . TO WSTYD.
~zet 26-10-2009 11:58
O fatalnym stanie cmentarza od lat dookoła informuje Przemyslaw Wiater, chyba jedyna osoba w Szklarskiej, której na tym zależy..
~jan 26-10-2009 12:00
"Gdy przejmuje się zabytki kultury - można mówić tylko o depozycie. To, co należy do kultury jakiegoś narodu, pozostaje na zawsze jej dorobkiem i chlubą. Depozytariusz zaś bierze na siebie zarazem obowiązki. Po tym, czy je wypełnia, ocenia się jego kulturę; rozliczyć go z tego ma prawo Europa, gdyż i to, co stworzyli Niemcy, i to, co stworzyli Polacy - należy do wspólnej kultury europejskiej." prof. Jan Józef Lipski
~Grześ 26-10-2009 13:35
Kilkukrotnie na tych łamach odnosiłem się do tematu cmentarza. Sporządziłem nawet i opublikowałem dokumentacje fotograficzną zniszczeń jakie za przyczyną "siłaczy" ze Szklarskiej Poręby bezinteresownie zostały poczynione. Mam nadzieje że obecne prace uratuja choć część zabytków tego miejsca. A druga uwaga to koszty jakie teraz zapłacimy z kasy społecznej. Za łobuzerstwo i brak nadzoru - a przecież ktoś formalnie nad tym sprawował opiekę nikt nie poniesie kary. To jest jak zachęta do dalszych dewastacji. Już czas zmienić tak działające prawo i co gorsze obyczaj.
~xxx 26-10-2009 13:40
Historia cmentarza jest opisna na portalu http://www.karkonosze.ws/zabytkowy_cmentarz_ewangelicki_artykul_586.html

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group