Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7761
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Wstyd nie może wiecznie trwać

Poniedziałek, 26 października 2009, 7:48
Aktualizacja: 7:49
Autor: Ania
REGION: Wstyd nie może wiecznie trwać
Fot. Ania
Nawet trzy miliony złotych może kosztować rewitalizacja zabytkowego cmentarza w Szklarskiej Porębie Dolnej.

Sama dokumentacja, która obecnie jest opracowywana, to wydatek 200 tysięcy złotych. Więcej pieniędzy z budżetu miasta na ten cel nie będzie, ponieważ w Szklarskiej Porębie w przyszłym roku ma powstać wiele nowych inwestycji. Potrzebnych pieniędzy trzeba więc szukać gdzie indziej, na przykład w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy w Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”.

Póki co ze zniszczonych nagrobków usunięto chwasty a teren posprzątano. Projekt rewitalizacji został wstępnie zaakceptowany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Cmentarz zostanie podzielony na dwie części. Pierwsza pozostanie tzw. historyczną, w drugiej na bieżąco będą odbywały się pochówki. Dzięki czemu w budżecie miasta zaoszczędzi się także pieniądze, które są wydawane na przeznaczanie kolejnych gruntów na nową nekropolię.

Cmentarz ewangelicki powstał w 1844 roku, a przez ostatnie kilkadziesiąt lat jest systematycznie dewastowany. Wandale nie zważają nawet na fakt, że pochowano na jego terenie wielu wybitnych twórców niemieckiej sztuki i literatury XIX i XX wieku. Spoczywa tutaj Carl Hauptmann, niemiecki filozof i literat, brat noblisty Gerharta Hauptmanna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group