Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 4805
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Współpraca i współdziałanie pilnie miastu potrzebne

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 28 października 2010, 7:53
Aktualizacja: Piątek, 29 października 2010, 8:56
Autor: Angela
Fot. Angela
79,5 procenta na pięciuset pytanych jeleniogórzan uważa, że Jelenia Góra jest dobrym miejscem do życia, jednak mieszkańcy mają poczucie zastoju. Ich największym problemem jest brak pracy. Zdaniem respondentów miasto nie wykorzystuje swoich atutów, nie promuje się i ma słabą ofertę kulturalną – to wyniki badań jakie w Kawiarence Obywatelskiej przedstawiło RCWIP.

Kawiarenka Obywatelska, debata zorganizowana przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Jeleniej Górze, została podzielona na trzy moduły. W pierwszym z nich Łukasz Pęcherczyk podsumował badania, które zostały wykonane w ramach unijnego programu Mój Samorząd – Jelenia Góra.

Podobne z badań były prowadzone również w innych miastach w Polsce. W stolicy Karkonoszy o głos poproszono 500 mieszkańców. Ankiety były prowadzone m.in. telefonicznie. Wyniki pokazują, że mieszkańcy widzą potencjał miasta, chcą w Jeleniej Górze mieszkać. Twierdzą jednak, że wraz z utratą statusu województwa, Jelenia Góra stanęła w miejscu, a w odniesieniu do rynku pracy sytuacja się nawet pogorszyła.

Większość zmian zauważalnych w ciągu ostatnich trzech lat ankietowani odbierają pozytywnie, chociaż ich zdaniem wciąż dzieje się za mało. Ponad 37 procent badanych uznało, że w ciągu ostatnich trzech lat ogólna jakość życia w mieście poprawiła się, a 20 procent czuje jej pogorszenie. Niemal 80 procent pytanych uważa, że interesuje się sprawami miasta, a 85 procent respondentów czuje się za to miejsce odpowiedzialnymi.

Deklaracje nie przekładają się jednak na działania, bo niewiele osób aktywnie angażuje się w rozwój miasta. Mało jest osiedlowych rad, na konsultacje społeczne przychodzą nieliczni. Według pytanych przykładem dla innych mogą być natomiast stowarzyszenia: w Sobieszowie, Jagniątkowie czy Cieplicach.

Ciekawe wyniki pojawiły się w kwestii społecznego zaufania. Największym zaufaniem jeleniogórzan cieszy się Kościół (55,6 procent), duża część osób ufa też prezydentowi (50,9), a niewiele ponad 41 procent ma zaufanie do rady miasta. Badania wykazały, że w mieście brakuje też organizacji pozarządowych, które zdaniem ankietowanych są rozdrobnione, brakuje im nowych członków i wolontariuszy.

- Celem takich spotkań jest zwiększenie aktywności społeczeństwa. Chcieliśmy, by ci ludzie spotkali się, wymienili się pomysłami i poglądami. Przedstawiliśmy też wyniki badań, jakich dokonała firma z Sopotu w ramach projektu „Mój Samorząd – Jelenia Góra” dofinansowanego z programu Kapitał Ludzki. Pozytywnie zaskoczyło mnie zaangażowanie uczestników spotkania w trzeciej części. To była bardzo żywa i rzeczowa dyskusja – mówi Łukasz Pęcherczyk z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

W drugiej części spotkania o wynikach badań i pomysłach na zmianę obecnej sytuacji w Jeleniej Górze mówiła dr Maja Prudzienica, wolontariuszka KSON- u i kandydatka do rady miasta. Leszek Wrotniewski, kandydat na radnego oraz wiceprezes Jeleniogórskiego Forum Samorządowego mówił o historii i działalności JFS.

W trzeciej części natomiast głos zabrali uczestnicy kawiarenki, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa, cyklistów, Rady Młodych Wspólnego Miasta, animatorzy społeczni oraz działacze polityczni i inni. Żywa dyskusja trwała ponad godzinę. Mimo różnicy zdań w wielu poruszanych kwestiach, pojawiły się też wspólne wnioski: do rozwoju miasta potrzebna jest współpraca stowarzyszeń i mieszkańców oraz realne działanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Gaość 28-10-2010 8:18
Jelenia góra to zapadła dziura i nikt mi nie powie że jest inaczej ,nic nie mamy do zaoferowania ani turystom ,ani naszym tu obywatelom ,to miasto podupadło na swoim wizerunku za kadencji p.Obrębalskiego ,zrobiło się miastem marketowym a przyczynił sie też do tego stanu poprzednik p.Kusiak ,ten to nam nastawiał tych molochów i żadnych perspektyw na rozwój ,jeśli tak ma wyglądać to nasze miasto to ok mi ono się nie podoba jest szare ,brudne ,zaniedbane i po prostu do dupy
~karoljggg 28-10-2010 8:47
to trzeba było się spotkać i dowiedzieć że miastu potrzebna jest współpraca. Ciekawe jak Wspólne Miasto nie potrafi z nikim współpracować ale za to bardzo lubi krytykować. Więc ja pytam w jaki sposób współpraca miała by wyglądać ? Dyktatura Prystoma ?
~gosc jelonki 28-10-2010 9:00
Wrotniewski mieszkaniec Dziwiszowa a kandydat do Rady Miejskiej JG - może więc chodzi o współpracę na linii JG - Dziwiszów
~real 28-10-2010 9:25
Jelenia Góra najpiękniej wygląda...we wstecznym lusterku samochodu;)
~do real 28-10-2010 9:44
Jeśli tak twierdzisz to po cholerę tu wracasz !!??Jedż ,np.do Kamiennej Góry czy Jawora ,tam jest pięknie i cudownie.Zamiast wziąśc się do roboty i posprzątac wokół swojej d... walisz takie farmazony!Jelenia Góra jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce ,a wokół niej roztacza się fantastyczny region jakiego szukac ze świecą w całej Europie.Dzisiejszy wygląd tej bajkowej krainy to radosna działalność władz poprzednich lat.Weżmy się wszyscy do pracy i zadbajmy o nas samych i nasze otoczenie.Jeden dziad wśród czystego i schludnego tłumu rzuca złe światło na wszyskich.Nie kłóćmy się więc i wykorzystajmy inwencję ludzi zaradnych i naśladujmy ich.Nie krytykujmy siebie wzajemnie.Przecież to co dobre to zawsze jest dobre.I ci co chcą działac i ci co krytykują i malkontenci-wszyscy mieszkamy we wspólnym domu.Kto o niego nie dba może kiedyś wleść na własne g....!
~Obywatel 28-10-2010 10:06
Jedynie Marzena Machałek ma motywację by zmienić Jelenią Górę na lepszą i co najważniejsze jest spoza lokalnych układów politycznych co daje bardzo realne działania by Jeleniogórzanom żyło się godnie a nie jakoś.
~ 28-10-2010 10:55
ale twarzowcy na tych zdjęciach .... z zoo ich chyba wzięli
~ja 28-10-2010 11:04
Obywatel - sądzisz że dobudowanie 3 kościołów ożywi miasto?
~do 09:44 28-10-2010 12:46
nie filozofuj pajacu bo ci to nie wychodzi.
~pytanie 28-10-2010 12:55
A jak sie dostać na następne takie spotkanie. Bardzo mnie ten temat interesuje tak samo jak i sama Kawiarenka Obywatelska, Czy ktoś mnie zaporosi?
~Do "radnych" 28-10-2010 13:42
Jelenia Góra jest taka jaka jest dzięki "reformie" samorządowej. To Wrocław doi województwo i Wrocław decyduje co mu się opłaca a co nie. A ten cały upolityczniony i upartyjniony Sejmik wojewódzki głosuje wszystko co sobie wymyśli Wrocław. Jelenia Góra przez pazerność i bezwzględność Wrocławia jest odcięta od świata. Źródłem upadku Jeleniej Góry są min. zapchane, wąskie i niebezpieczne drogi dojazdowe do miasta. Kto zainwestuje w takim mieście?! I o to Wrocławiowi chodziło! A gdzie jest panowie jeleniogórscy radni wojewódzcy zrównoważony rozwój całego regionu /kolonii wrocławskiej/? Zrównoważony miał być! Tak przynajmniej pletli reformatorzy w 1998 roku!
~A.P 28-10-2010 14:59
Stowarzyszenia nie są żadną organizacją polityczną czy wyznaniową.W pracy w takim stowarzyszeniu nie jest ważne, kto jest sympatykiem jakieś partii czy jest wierzącym czy nie, najważniejsza jest autentyczna obywatelska aktywność i współpraca na rzecz środowiska.Taka aktywność stwarza wiele szans, aby zmienić coś w swoim otoczeniu i dotrzeć bezpośrednio z swoim problemami do osób, które mają wpływ na zarządzanie miastem. Nie tylko musimy mieć pretensję do miejskiej władzy, ale muszą to też być rozmowy partnerów do tego skuteczne.Wszak to mieszkańcy ich wybrali .Ponadto aktywność obywatelska stwarza wielkie szanse działania dla siebie bez oglądania się na innych.Warto takie szanse wykorzystać, jeśli chcemy zmienić coś na lepsze.
~~JG 28-10-2010 21:08
Ja taż ufam Prezydentowi Markowi Obrębalskiemu bo to dobry człowiek!!! Ma Pan pewną drugą kadencję w I turze!!!!
~do 21;08 28-10-2010 21:58
Daj sobie spokój z tymi komentarzami i się nie ośmieszaj. Prawie wszystkie artykuły zamieszczane w Jelonce, okraszasz tym tekstem.
~kizior 29-10-2010 0:17
Co tu dużo mówić...Jelenia się kurczy ,z roku na rok ludziom żyje się ciężej.Brak możliwości rozwoju ,brak legalnej pracy,to dobija naszą społeczność,jedyna przyjemność dla dużej części ludzi to posiedzenie w domu (mieszkaniu) przed telewizorem...Ciężko to powiedzieć wprost ale jelenia już nawet nie stoi w miejscu,ona się najnormalniej w świecie KURCZY!!!!LUDZIE ZROBMY COS ZEBY TO ZMIENIC...
~leon 29-10-2010 7:04
Skończcie z tą prostacką kampanią Pani Basiu i Marku O. Trochę więcej inwencji lub... inteligencji!
~Leszek Z. 29-10-2010 7:37
Dobrze by było - aby na oficjalnej internetowej stronie miasta - znalazł sie link do wszyskich pozarzadowych stowarzyszen działających w naszym mieście - z krótkim opisem - polecam nasz blog - Stowarzyszenie Rowerowe I-KTK-N - http://jg-kk.blog.onet.pl/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group