Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 7963
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wspólna akcja związkowców o płacy minimalnej w Niemczech

Piątek, 9 stycznia 2015, 9:40
Aktualizacja: 9:54
Autor: Org
Region: Wspólna akcja związkowców o płacy minimalnej w Niemczech
Fot. Archiwum
Od 1 stycznia br. obowiązuje w Niemczech powszechna ustawowa płaca minimalna w wysokości 8,50 euro za godzinę. Szczególnie obywatele polscy i czescy, pracujący w Niemczech potrzebują porady w tym zakresie. Dlatego związkowcy z DGB Saksonia i „Solidarności” Regionu Jeleniogórskiego przeprowadzą na ten temat akcję informacyjną.

11 stycznia po południu wiceprzewodniczący DGB Saksonia Markus Schlimbach, wspólnie z przewodniczącym Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność“ Franciszkiem Kopciem i innymi polskimi i niemieckimi kolegami przeprowadzą wspólną akcję informacyjną na ostatnim miejscu obsługi podróżnych - na terenie Polski w Żarskiej Wsi (ok. 4 km przed granicą na A4). Od godz. 15.00 do 17.00 polscy i niemieccy związkowcy rozdawać będą broszury informacyjne w języku polskim i niemieckim.

Płaca minimalna obowiązuje w Niemczech wszystkich zatrudnionych, niezależnie od tego, skąd pochodzą. Ale oczywiście istnieją reguły, które muszą znać także polscy i czescy pracownicy. Na przykład jest kilka branż z rozbieżnymi regulacjami, jak praca tymczasowa, budownictwo czy branża opieki. - I oczywiście ważne jest, by w przypadku płacy godzinowej dokładnie zapisywać czas pracy. Takie wskazówki znaleźć można w broszurach, a dla nas ważne jest, by pracownicy z Polski i Czech nie byli gorzej traktowani - powiedział Markus Schlimbach na temat celu akcji.
.
„Musimy informować polskich pracowników dojeżdżających do pracy do Niemiec na temat ich praw, aby nie zarabiali mniej, niż im przysługuje. Tylko ten, kto zna swoje prawa, może domagać się ich przestrzegania - podkreślał przewodniczący Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność“ Franciszek Kopeć.

Broszury znaleźć można również w internecie pod adresem:
http: //sachsen.dgb.de/themen_1/++co++e292b504-8524-11e4-
94ff-52540023ef1a

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group