Niedziela, 11 czerwca
Imieniny: Benedykta, Feliksa
Czytających: 7082
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wsparcie dla gmin górskich

Czwartek, 25 marca 2021, 15:21
Aktualizacja: 15:26
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Wsparcie dla gmin górskich
Fot. Pixabay
Dzisiaj (25.03) ogłoszono podział środków w ramach tzw. „tarczy dla gmin górskich”. Pomocą objętych zostało ponad 200 gmin z 6 województw, a łączna kwota rządowej pomocy to ponad 672 mln zł. Co ważne, wszystkie złożone przez gminy wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie i samorządy otrzymają całość środków, o które wnioskowały. Pomoc trafi także do samorządów na Dolnym Śląsku (łączne wsparcie to 198,4 mln zł), w tym do wszystkich gmin w Powiecie Karkonoskim, które złożyły wnioski i do Miasta Jelenia Góra - informuje senator Krzysztof Mróz.

To kolejna pomoc dla samorządów, tym razem dla gmin turystycznych w obszarach górskich, które najmocniej odczuły skutki obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. Gminy same wskazywały na co chcą przeznaczyć środki. Dofinansowane projekty mają zwiększyć szeroko rozumianą atrakcyjność turystyczną poszczególnych miejscowości - powiedział Krzysztof Mróz.

Zgodnie z założeniami programu środki z „tarczy górskiej” można przeznaczyć na finansowanie lub dofinansowanie infrastruktury turystycznej oraz infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi. W ramach wsparcia gminy mogły skorzystać z dwóch instrumentów. Pierwszy z nich to wsparcie wyliczone na podstawie wydatków, które dana gmina poniosła na inwestycje w latach 2016-2020. Dofinansowanie z programu wyniesie 40 proc. średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, jednak nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę. W drugim instrumencie rząd zrekompensuje samorządom stratę z tytułu utraconych dochodów z podatku od nieruchomości.

Poniżej przedstawiamy kwoty dofinansowań w naszym regionie oraz inwestycje, na które przeznaczone zostaną rządowe środki:
- Miasto Jelenia Góra – 8 000 000 zł na przebudowę ulic Myśliwskiej i Agnieszkowskiej (szlaki turystyczne), budowę lodowiska w technologii stałej z zadaszeniem oraz zadaszonego skateparku przy ul. Kilara na Zabobrzu.
- Gmina Janowice Wielkie - 419 631 zł na modernizację ciągów pieszych wzdłuż zabytkowej Alei Wojska Polskiego w Janowicach Wielkich.
- Miasto Karpacz - 4 977 475 zł na budowę oraz wymianę oświetlenia LED na terenie miasta, budowę parku rekreacyjnego oraz zielonego korytarza „park&go”, rewitalizację istniejącego parku oraz placu zabaw, stworzenie miejsc parkingowych, ścieżek spacerowych, zakup stojaków na rowery oraz zakup 2 działek przy nowo utworzonym parku rekreacyjnym z przeznaczeniem na zagospodarowanie turystyczne.
- Miasto Kowary – 1 321 750 zł na przebudowę parkingu przy ul. Ogrodowej, przebudowę parkingu przy ul. Karkonoskiej oraz zagospodarowanie terenu przy ul. Jagiellońskiej.
- Gmina Mysłakowice – 2 153 602 zł na przebudowę ul. Sportowej i ul. Turystycznej (szlaki turystyczne) wraz z budową oświetlenia i miejsc postojowych w Karpnikach.
- Miasto Piechowice - 1 335 664 zł na budowę sieci kanalizacji sanitarnej od skrzyżowania ul. Kryształowej i 1 Maja do ul. Turystycznej.
- Gmina Podgórzyn – 3 277 349 zł na przebudowę drogi dz 627/4 wraz z budową parkingu w Podgórzynie oraz budowę wodociągu w Sosnówce.
- Gmina Stara Kamienica – 1 270 000 zł na budowę infrastruktury niezbędnej do rozwoju atrakcji historycznych i turystycznych: placu przy XVI w. zamku Schaffgotschów w Starej Kamienicy oraz drogi i miejsca wypoczynku w Nowej Kamienicy.
- Miasto Szklarska Poręba – 3 628 285 zł na budowę nowego parkingu na ul. Turystycznej, budowę drogi manewrowej na terenie istniejącego parkingu przy ul. Turystycznej wraz z infrastrukturą (w tym system parkingowy), budowę „Stacji Kultura” w zrewitalizowanym budynku dworca PKP Szklarska Poręba-Górna oraz rozbudowę Skweru Ducha Gór przy ul. Turystycznej 2.

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
2
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
371
Plac Ratuszowy
11%
Plac Piastowski
60%
Wolę miejskie parki
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group