Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7731
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: WORD z policją dla bezpieczeństwa i przeciw piratom

Poniedziałek, 29 grudnia 2008, 14:14
Aktualizacja: Wtorek, 30 grudnia 2008, 8:35
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: WORD z policją dla bezpieczeństwa i przeciw piratom
Fot. TEJO
Pięćdziesiąt tysięcy złotych warte są mikołajowe prezenty, jakie Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przekazał dziś oficjalnie policjantom z jeleniogórskiej drogówki. Pomogą stróżom prawa w czynnościach na miejscu zdarzeń, usprawnią obsługę i będą też postrachem dla piratów drogowych.

Dwa wideorejstratory, urządzenie do mierzenia przejrzystości szyb, reflektory i najnowocześniejsze latarki, laptopy, projektor i aparaty fotograficzne – to tylko niektóre z podarunków, jakie Robert Tarsa i Roman Kuty, szef WORD i jego zastępca, przekazali dziś insp. Zbigniewowi Ciosmakowi, komendantowi miejskiemu policji oraz podinsp. Maciejowi Dyjachowi, naczelnikowi sekcji drogowej.

– Cała nasza pomoc wpisuje się w akcję zapewnienia bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 3, na której często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń i wypadków – mówi Robert Tarsa. – Mam nadzieję, że ten sprzęt ułatwi pracę policji i przyczyni się do większego bezpieczeństwa nie tylko na „trójce” – dodał szef WORD.

– To nie będzie sprzęt, który trafi do szafy. Część z urządzeń już „pracuje” w radiowozach, w tym nowoczesne wideorejestratory, które zastąpiły starsze urządzenia. Są w jednym radiowozie oznakowanym i jednym pojeździe „cywilnym” – podkreśla insp. Maciej Dyjach. Policjant zaznacza, że podarunki będą bardzo przydatne policji, choć z pozoru są „zwykłe”. Najnowocześniejsze latarki działają bardzo długo bez konieczności wymiany akumulatorów. Reflektor halogenowy ułatwi działania na miejscu zdarzenia. Do tego specjalna lampa halogenowa, która wszystko oświetli. – Policja działa o różnych porach doby. Taki sprzęt niejednokrotnie to podstawa do skutecznej pracy – podkreślił inspektor Dyjach. Laptopy mają oprogramowanie ułatwiające graficzną rekonstrukcję zdarzeń.

Nowością jest urządzenie do mierzenia przejrzystości szyb samochodowych. Wielu, zwłaszcza młodych, kierowców okleja je foliami lub specjalnie przyciemnia, aby zapewnić sobie „anonimowość”. Nie jest to zgodne z przepisami. Teraz policjanci bez kłopotu i z pewną podstawą będą mogli zabierać dowody rejestracyjne za niedozwolone „ulepszanie” pojazdu. Do tej pory mogli tylko wysłać „podejrzanego” na badania techniczne.

Czy nowoczesny sprzęt pozwoli „wybielić” przyszłoroczne statystyki wypadków? Tegoroczne są wyjątkowo ponure. W 61 zdarzeniach zginęło 16 osób. – Odwróciły się tendencje. Do tej pory najwięcej ofiar było w mieście, w minionych miesiącach – na drogach powiatowych. W poprzednich latach najczęściej ginęli piesi i rowerzyści, teraz – kierowcy i pasażerowie. Co trzecia ofiara tegorocznego podsumowania to motocyklista – mówi insp. Zbigniew Ciosmak, komendant miejski w Jeleniej Górze.

– Dzięki temu doposażeniu na pewno będziemy działać szybciej i skuteczniej, także w prewencji – dodał. Komendant Ciosmak zapowiedział, że nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych. – Mamy możliwości nagrania ich poczynań na drodze. Dowody trafiają do sądu, który szybko zabiera delikwentom prawa jazdy. Przekonało się o tym dwóch kierowców z głębi Polski, którym tak bardzo spieszyło się na wczasy świąteczne w Szklarskiej Porębie, że łamali wszelkie przepisy. Teraz do domu wrócą pociągiem.

Swoją „cegiełkę” do prewencji chce także dołożyć WORD. – Nasze pojazdy egzaminacyjne mają kamery, które rejestrują ruch drogowy. Jeżeli tylko uchwycą jakiegoś pirata, na pewno nagranie przekażemy policji – obiecał Robert Tarsa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group