Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 5919
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

WORD z policją dla bezpieczeństwa i przeciw piratom

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 29 grudnia 2008, 14:14
Aktualizacja: Wtorek, 30 grudnia 2008, 8:35
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Pięćdziesiąt tysięcy złotych warte są mikołajowe prezenty, jakie Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przekazał dziś oficjalnie policjantom z jeleniogórskiej drogówki. Pomogą stróżom prawa w czynnościach na miejscu zdarzeń, usprawnią obsługę i będą też postrachem dla piratów drogowych.

Dwa wideorejstratory, urządzenie do mierzenia przejrzystości szyb, reflektory i najnowocześniejsze latarki, laptopy, projektor i aparaty fotograficzne – to tylko niektóre z podarunków, jakie Robert Tarsa i Roman Kuty, szef WORD i jego zastępca, przekazali dziś insp. Zbigniewowi Ciosmakowi, komendantowi miejskiemu policji oraz podinsp. Maciejowi Dyjachowi, naczelnikowi sekcji drogowej.

– Cała nasza pomoc wpisuje się w akcję zapewnienia bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 3, na której często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń i wypadków – mówi Robert Tarsa. – Mam nadzieję, że ten sprzęt ułatwi pracę policji i przyczyni się do większego bezpieczeństwa nie tylko na „trójce” – dodał szef WORD.

– To nie będzie sprzęt, który trafi do szafy. Część z urządzeń już „pracuje” w radiowozach, w tym nowoczesne wideorejestratory, które zastąpiły starsze urządzenia. Są w jednym radiowozie oznakowanym i jednym pojeździe „cywilnym” – podkreśla insp. Maciej Dyjach. Policjant zaznacza, że podarunki będą bardzo przydatne policji, choć z pozoru są „zwykłe”. Najnowocześniejsze latarki działają bardzo długo bez konieczności wymiany akumulatorów. Reflektor halogenowy ułatwi działania na miejscu zdarzenia. Do tego specjalna lampa halogenowa, która wszystko oświetli. – Policja działa o różnych porach doby. Taki sprzęt niejednokrotnie to podstawa do skutecznej pracy – podkreślił inspektor Dyjach. Laptopy mają oprogramowanie ułatwiające graficzną rekonstrukcję zdarzeń.

Nowością jest urządzenie do mierzenia przejrzystości szyb samochodowych. Wielu, zwłaszcza młodych, kierowców okleja je foliami lub specjalnie przyciemnia, aby zapewnić sobie „anonimowość”. Nie jest to zgodne z przepisami. Teraz policjanci bez kłopotu i z pewną podstawą będą mogli zabierać dowody rejestracyjne za niedozwolone „ulepszanie” pojazdu. Do tej pory mogli tylko wysłać „podejrzanego” na badania techniczne.

Czy nowoczesny sprzęt pozwoli „wybielić” przyszłoroczne statystyki wypadków? Tegoroczne są wyjątkowo ponure. W 61 zdarzeniach zginęło 16 osób. – Odwróciły się tendencje. Do tej pory najwięcej ofiar było w mieście, w minionych miesiącach – na drogach powiatowych. W poprzednich latach najczęściej ginęli piesi i rowerzyści, teraz – kierowcy i pasażerowie. Co trzecia ofiara tegorocznego podsumowania to motocyklista – mówi insp. Zbigniew Ciosmak, komendant miejski w Jeleniej Górze.

– Dzięki temu doposażeniu na pewno będziemy działać szybciej i skuteczniej, także w prewencji – dodał. Komendant Ciosmak zapowiedział, że nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych. – Mamy możliwości nagrania ich poczynań na drodze. Dowody trafiają do sądu, który szybko zabiera delikwentom prawa jazdy. Przekonało się o tym dwóch kierowców z głębi Polski, którym tak bardzo spieszyło się na wczasy świąteczne w Szklarskiej Porębie, że łamali wszelkie przepisy. Teraz do domu wrócą pociągiem.

Swoją „cegiełkę” do prewencji chce także dołożyć WORD. – Nasze pojazdy egzaminacyjne mają kamery, które rejestrują ruch drogowy. Jeżeli tylko uchwycą jakiegoś pirata, na pewno nagranie przekażemy policji – obiecał Robert Tarsa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Egzaminatorzy do przeszkolenia! 29-12-2008 15:34
Kiedy w końcu ktoś przeszkoli egzaminatorów WORD , że należy szanować kandydatów na kierowców. Egzaminatorom brak przygotowania pedagogicznego. Do tego dochodzą przepisy, które pozwalają na szybkie uwalenie każdego, który się stara o prawo jazdy.To tylko w Polsce egzaminatorzy stwarzają bardzo nieprzyjazną atmosferę podczas egzaminów. Lekceważące traktowanie kandydatów owocuje chamstwem wśród kierowców /szczególnie młodych/.
~_rekin_ 29-12-2008 15:40
w jakich autach sa wideorejestratory?
~Santos 29-12-2008 15:47
~aaa 29-12-2008 16:38
Teraz przekazują Policji prezenty - jeszcze nie dawno WORD to miejsce gdzie za łapówkę można było ( prawie ) wszystko załatwić - jedni i drudzy swoje wzięli.......
~ 29-12-2008 17:09
legalna lapowka dla policji;))
~obywatel 29-12-2008 18:49
nagrywanie i podglądanie 1000% lepsze jak za komuny. A MIAŁA BYĆ WOLNOŚĆ I DEMOKRACJA. Teraz kapować wolno.
~ago 29-12-2008 19:16
....i co teraz zrobi policja gdy ktoś z WORDa coś przeskrobie.... przymknie kogoś... czy.... oko
~teleexpress 29-12-2008 20:16
Czy egzaminacyjne nissanki z WORD-u dalej służą jako taksóweczki pracowników? Przykład: Czas akcji: 11.12.2008 r. godz. 15:28 Miejsce akcji: Skrzyżowanie przy BP w kierunku Zabobrza zmierza nissanek DJ 35410 z wesołą brygadą z WORD-u. Cel podróży: Miejsce zamieszkania Sposób: Na krzywika - nikt nie płaci za bilety i benzynę, a do domku się jedzie. Prawda, że można mieć powód do dobrego nastroju? Nie był to bynajmniej egzamin.
~kierowca B 29-12-2008 21:01
ostatnie zdania pana Tarsy... kiedyś kolega zajechał L-ce drogę, po czym po paru dniach dostał duży mandat, okazało się że na rejestratorze nagrało się całe zdarzenie. nie dość ze wymijał L na pasie awaryjnym to będąc na równi z pojazdem trąbił i jeszcze specjalnie zachamował jak był przed pojazdem. ci z WORdu się wkurzyli zgrali film na policje i kolega miał niezły \\\\\\\"prezent\\\\\\\"..ostrzegam przed rejestratorami w egzaminacyjnych...
~pytanie 29-12-2008 21:02
kiedyś cywilny był ford, znacie może aktualne wozy cywilne?
rymcycymcy 29-12-2008 21:17
Nawet zapis z telefonu komórkowego może być podstawą do ukarania kierowcy. Nie ma więc o czym gadać. Wszystko zależy od człowieka, który ta kamerą zawiaduje. A prezenty, szczególnie z tak skompromitowanego środowiska, zawsze będą budzić wątpliwości.
~_rekin_ 29-12-2008 21:28
teraz już żadna płotka nie ucieknie...
~ 29-12-2008 22:17
przyjmowanie prezentów przez policję jest mo...lnie dwuznaczne, policja to służba, nie powinna mieć zobowiązań wobec nikogo ...............................................................................................co innego pomoc przy fotografowaniu wypadków przez samochody z kamerami WORDa, to akurat jest obywatelska postawa, taka pomoc JEST pożądana
~ 29-12-2008 22:31
tele x pres on, masz zdjęcia, bo ja różne rzeczy widziałem tylko mi brakło jak to udokumentować.
~ 29-12-2008 22:43
urządzenia do badania przejżystości szyb- to tylko kolejna zabawka do nabijania kasy w kieszenie państwa!, ja mam przyciemnione szyby i dzięki temu nikt mi nie zagląda do środka i nie łasi sie na radio i takie tam, pozatym to jest znikoma różnica przejżystości między taką szybą a oryginalną, ale nie, trzeba ludziom utrudnic życie
~xxxx4 29-12-2008 23:34
~PROMO 30-12-2008 23:20
do obsadzenia stołków jeszcze ponad rok a tu już kampania? Ciężko oderwać się od korytka:)
~ 31-12-2008 19:14
To teraz wiemy czemu tak częstooblewają ludzi, żeby mieć kasę na "malutkie" łapówki dla policji... "Dokumenty proszę. A, jest pan z Wordu... To miłego dnia życzę!"

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group