Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 4 listopada
Imieniny: Karola, Olgierda
Czytających: 15101
Zalogowanych: 109
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wołyń – obchody w Jeleniej Górze

Wtorek, 9 lipca 2024, 10:09
Aktualizacja: 10:19
Autor: Bezkresni 2024
Jelenia Góra: Wołyń – obchody w Jeleniej Górze
11 lipca 2024 r. o godz. 11:00 na Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze otwarta zostanie wystawa „Ocaleni. Wołanie o pamięć”, z okazji jeleniogórskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Wołyń 1941-1944.

11 lipca 2024 r., w czwartek, w godz. 10:00 – 14:00 na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze, odbędzie się kolejna edycja wydarzenia pn. „BezKresni – Wielka Akcja Dawców Zdrowia”.

Pierwotne wydarzenie zostało zainicjowane w 2018 r., z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Tegoroczna, siódma już edycja po raz pierwszy włączona została do miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

W programie organizatorzy zaplanowali:
- otwarcie wystawy pt. „Ocaleni. Wołanie o pamięć” (o godz. 11:00);
- zbiórkę krwi pamięci Kresów;
- pakiety do wymazów dla dawców szpiku;
- badanie cytologiczne dla pań w wieku: 25 – 59 lat.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Jerzy Łużniak – Prezydent Miasta Jeleniej Góry.

Radny sfinansował wystawę

Wspomniana wystawa pt. „Ocaleni. Wołanie o pamięć”, którą będzie można oglądać na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze do końca lipca br., została sfinansowana przez Mariusza Gierusa – inicjatora i twórcę akcji BezKresni, na co dzień dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze oraz Radnego Rady Miejskiej Jeleniej Góry.

Wystawa opracowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, prezentuje sylwetki ludzi pochodzących z różnych stron Kresów i środowisk społecznych posiadających odmienne doświadczenia wojenne. Są wśród nich kobiety i mężczyźni o różnym stopniu wykształcenia, przedstawiciele wielu zawodów – rolnicy literaci, inżynierowie i inni, mniej lub bardziej znani opinii publicznej. Łączy ich jedno: pragnęli prawdy o ludobójstwie, którego byli świadkami i ofiarami.

Złożą kwiaty

Również 11 lipca br. o godz. 17:00 na Skwerze Wołyńskim u zbiegu Al. Wojska Polskiego i ul. Wolności będzie czas na okolicznościowe przemówienia oraz okazja do złożenia wieńców i kwiatów.

Msza za dusze ofiar

Z kolei 14 lipca br., w niedzielę, o godz. 12:00, w Bazylice Mniejszej pw. świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze odprawiona zostanie Msza Święta w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Twoja reakcja na artykuł?

27
63%
Cieszy
4
9%
Hahaha
1
2%
Nudzi
3
7%
Smuci
0
0%
Złości
8
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy w mijającym roku zmarł ktoś z Twojej rodziny albo dobry znajomy?

Oddanych
głosów
676
Tak
66%
Nie
34%
 
Głos ulicy
Marsz równości w Jeleniej Górze
 
Warto wiedzieć
Likwidacja prac domowych to fiasko?
Rozmowy Jelonki
Julia przed swoim najważniejszym do tej pory startem w szachowej karierze – Olimpiadzie w Kazachstanie
 
Seniorzy
Wcześniejsza emerytura dla wybranych
 
Aktualności
Zbiornik po wielkim remoncie
 
Koszykówka
Kraków zdobywa Jelenią Górę
 
Aktualności
Awantura na cmentarzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group