Wtorek, 19 marca
Imieniny: Józefa, Bogdana
Czytających: 6364
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wojska Polskiego z barierami?

Środa, 16 listopada 2022, 6:16
Autor: WAC
Jelenia Góra: Wojska Polskiego z barierami?
Fot. WAC
Wiele rozwiązań zastosowanych na wyremontowanej al. Wojska Polskiego w Jeleniej Górze nie jest przyjaznych dla osób niepełnosprawnych - twierdzą autorzy audytu dostępności przygotowanego dla Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Jak wynika z opracowania - przebudowa alei Wojska Polskiego na całej długości nie została przygotowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego i nie uwzględnia potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie poruszania się w ciągach chodników, przystanków, ścieżek rowerowych i przejść dla pieszych.

Lista tych uchybień wymienionych w opracowaniu jest bardzo długa. Między innymi na przejściach dla pieszych oraz w ciągu chodnika zastosowano wbetonowane słupki w kolorze srebrno czerwonym, utrudniające przemieszczanie się osobom niewidomym, niedowidzącym oraz poruszającym się na wózkach inwalidzkich a także osobom korzystającym z pomocy psa przewodnika i psa asystującego. Ponadto słupki te nie kontrastują z tłem chodnika i przez to są niewidoczne dla osób niedowidzących.

Jak twierdzą autorzy opracowania - pasy ostrzegawcze z wypukłościami zostały nieprawidłowo zamontowane w zbyt małej odległości od przejść dla pieszych. Dodatkowo kolorystyka tych pasów ostrzegawczych nie powoduje kontrastów z chodnikiem. Audyt wskazuje, że w przestrzeni dojścia do przejść dla pieszych poustawiano zawężające je przeszkody (kosze na odpady, donice z kwiatami, znaki drogowe, słupy oświetleniowe). W wielu przypadkach są one ustawione na samym środku chodnika przed wejściem na przejście i dodatkowo ograniczone wbetonowanymi słupkami. Problemy niepełnosprawnych pogłębia duży chaos informacyjny bo pasy, strzałki, linie namalowane zostały w każdym miejscu, gdzie się dało bez jakiegokolwiek logicznego i ujednoliconego schematu informacyjnego. Znaki drogowe są zamontowane w pobliżu dojść do przejść i skrzyżowań przez co zawężają przestrzeń ciągu chodnika oraz zasłaniają widoczność przechodniom i rowerzystom, powodując atmosferę sprzyjającą wypadkom i kolizjom z nadjeżdżającym rowerzystą.

Wnioski, jakie zawarliśmy w audycie wynikają z przepisów o projektowaniu uniwersalnym, rozporządzeń ministra infrastruktury, prawa budowlanego oraz ustawy o drogach publicznych – mówi Paweł Wysocki z KSON-u. - Jak stwierdziliśmy, w wielu miejscach wyremontowanej ulicy problem z przemieszczaniem się mogą mieć osoby poruszające się na wózkach, osoby niedowidzące, że o niewidomych nie wspomnę. Nasz audyt trafił już do Urzędu Miasta w Jeleniej Górze i teraz powinno ono przystąpić do usunięcia wskazanych w nim ograniczeń. Jeśli tego nie zrobi, każda osoba niepełnosprawna może złożyć wniosek do magistratu o zapewnienie dostępności. Urzędnicy mają 30 dni na jego zrealizowanie. Jeśli ponownie tego nie zrobią, zainteresowany może poskarżyć się w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jeśli skarga zostanie uznana za zasadną, PFRON wystawi Miastu nakaz administracyjny, zobowiązując je, aby w ciągu 30 dni usunęło ograniczenia w dostępności. W przypadku braku reakcji na Miasto może być nałożona kara administracyjna w wysokości 50 tysięcy złotych.

Z wnioskami zawartymi w opracowaniu przygotowanym przez KSON nie zgadza się Cezary Wiklik z Urzędu Miasta.

Projektowanie i przebudowa ulicy Wojska Polskiego zostały dokonane w oparciu o obowiązujące przepisy - informuje Cezary Wiklik. - Odbiory tych prac nie potwierdziły zastrzeżeń zgłaszanych w informacji. Ogólne uwagi w rodzaju „w całej długości ciągu chodnika brakuje miejsc odpoczynku ławek (pis. oryg.), które powinny być zlokalizowane co kilkadziesiąt metrów a także brakuje miejsc przysiadki dla osób stojących w okolicach przystanków, a te które są zamontowane nie spełniają wymagań dostępności” nie powołują się na konkretne przepisy, z którymi rzekomo mają pozostawać w sprzeczności. Podobnie opinia, cyt. w oryg.: „chaos informacyjny pasy strzałki linie namalowane zostały w każdym miejscu, gdzie się dało bez jakiegokolwiek logicznego schematu informacyjnego”, ani nie wskazuje miejsc, w których rzekomo pojawił się ten chaos, ani też nie zawiera żadnych wniosków, jak – zdaniem opiniujących – należałoby zrealizować to poprawnie.
Większość uwag jest zresztą co najmniej kontrowersyjna, bo zarzut, że „w ciągu chodnika zastosowano wbetonowane słupki w kolorze srebrno-czerwonym, utrudniające poruszanie się niepełnosprawnym” jest o tyle chybiony, że właśnie te słupki zamontowano w interesie niepełnosprawnych (niedowidzących, niewidomych i poruszających się na wózkach), bo w innym przypadku parkujące na chodnikach w tych miejscach auta stanowiłyby realną dla wymienionych przeszkodę - wyjaśnia C. Wiklik.
Opinia że dystans między słupkami wmontowanymi w chodniku jest „zbyt mały” bez powołania się na przepis, czy opinia, iż „przebudowa całej ulicy nie została przygotowana zgodnie z zasadami projektowania”, także bez wskazania jakie to zasady zostały naruszone nie są w najmniejszym stopniu konstruktywne. Można po kolei odnosić się do każdej z zawartych w tej notatce opinii, m.in. o tym, że „słupki srebrno-czerwone nie kontrastują z tłem” , niemniej warto by Autorzy podobnych opracowań zechcieli powołać się na konkretne przepisy, w konkretnych sprawach, a także wzięli aktywny udział w ocenie procesu projektowania przebudowy ulic - dodaje Cezary Wiklik.

Twoja reakcja na artykuł?

6
9%
Cieszy
25
38%
Hahaha
1
2%
Nudzi
1
2%
Smuci
4
6%
Złości
29
44%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (49)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na różnego rodzaju imprezy eventowe organizowane w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
485
Tak
16%
Nie
67%
Czasami, wybiórczo
17%
 
Głos ulicy
Kwiaty na Dzień Kobiet
 
Miej świadomość
Krematorium "od kuchni"
Rozmowy Jelonki
Będą kolejne turnieje
 
Piłka nożna
Żeby jeszcze same grały i wygrywały...
 
Polityka
Wybory prezydenta Jeleniej Góry – przedstawienie kandydatów
 
Wiadomości z miasta
Spotkanie online 18 marca 2024
 
Aktualności
Największe roboty od wojny
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group