Czwartek, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 5068
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wojna przewoźników: PKS w odwrocie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 18 grudnia 2007, 8:25
Aktualizacja: Środa, 19 grudnia 2007, 6:56
Autor: ROB
Fot. Agnieszka Gierus
– Czekaliśmy na przystanku, kilkadziesiąt minut, ale autobus nie przyjechał – denerwują się pasażerowie. Jeleniogórski PKS zlikwidował dwa kursy, nikomu o tym nie mówiąc. – Wygryza nas konkurencja – tłumaczy przewoźnik i zapowiada, że to nie koniec odchudzania rozkładu jazdy. Kto będzie woził mieszkańców?

– Omal nie spóźniłam się do szkoły – denerwuje się Agata Biel z Piechowic. – Wyszłam jak zwykle po 8 rano na przystanek, ale nie doczekałam się autobusu. Po prostu – zniknął. Myślałam, że nie przyjechał, bo była jakaś awaria. To przecież czasem się zdarza. Dopiero potem zobaczyłam, że mój autobus został wymazany z rozkładu jazdy. Ale na przystanku nie było nawet kartki informującej o tym.

Do szkoły dojechała tylko dzięki temu, że przyjechał po nią jej chłopak.
Chodzi o kurs PKS–u, ze Szklarskiej Poręby do Jeleniej Góry, odjeżdżający z miasta pod Szrenicą ok. 8 rano. – To bardzo wygodne połączenie, idealnie pasowało mi do planu zajęć – mówi Marta, inna mieszkanka Piechowic.
Marta i Agata jeździły tym kursem często. – I zawsze w środku było sporo pasażerów Dlaczego go zlikwidowano, przecież nie woził powietrza?

– Po prostu przegrywamy walkę z konkurencją na tej linii – odpowiada Paweł Karmelita, kierownik działu dyspozycji PKS Jelenia Góra. Chodzi o to, że Szklarska Poręba umowę na przewóz młodzieży szkolnej podpisała z konkurencyjną firmą Roko Car Service (dawna Krycha–Bus). To kilkudziesięciu pewnych pasażerów. Od września jeżdżą oni z nowym przewoźnikiem, a PKS musi radzić sobie sam.

– Obniżyliśmy cenę biletu, jeździmy praktycznie po kosztach. Dla przykładu, na trasie z Piechowic do Jeleniej Góry bilet kosztował 4,4 złotych a teraz jest 3,5 zł. Wszystko po to, żeby przyciągnąć pasażerów, ale to nie pomogło – przyznaje Paweł Karmelita. – Rzeczywiście, ten kurs miał obłożenie, ale z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby jeździł pusty, dlatego był na pograniczu rentowności.
Przewoźnik rozważa możliwość likwidacji kolejnych kursów na tej trasie. Być może z rozkładu zniknie jeszcze 10 pozycji. – Badamy rentowność kursów, decyzje podejmiemy, jak będą wyniki – mówi.

To nie jedyna przegrana PKS–u na lokalnych liniach. Niemal identyczny scenariusz powtórzył się kilka lat temu w przypadku linii do Chromca i Wojcieszyc. Przetarg na przewóz młodzieży szkolnej wygrał lokalny przewoźnik. PKS obniżył ceny biletów, ale i to nie pomogło.
Gigant przewozowy ograniczył także liczbę kursów na popularnej trasie do Kowar i Karpacza. W tym przypadku jednak przeszkodą stali się tzw. busiarze, którzy zabierają pasażerów sprzed nosa, podjeżdżając na przystanek kilka minut przed odjazdem kursowego pojazdu. Jest to nielegalne, gdyż busiarze powinni uzyskać zezwolenie na regularne kursy a następnie zatwierdzić rozkład jazdy. – Co z tego, że łamią prawo, skoro nikt nad nimi nie jest w stanie zapanować – rozkłada ręce Paweł Karmelita.

PKS stawia przede wszystkim na dochodowe kursy dalekobieżne. – Pozbywamy się starego polskiego taboru, zastępując go autami zachodniej produkcji. Mamy nowoczesny tabor. Nie jesteśmy w stanie go utrzymać z dochodów z lokalnych linii – mówi Paweł Karmelita. – Wymiana nawet drobnej części do kilkaset złotych. Busiarz za to samo zapłaci grosze, bo kupi części z odzysku. My sobie na to nie możemy pozwolić.
PKS uruchomił niedawno kurs do Przemyśla, myśli też o jeździe do Olsztyna. – Wszystko będzie zależało od potrzeb – mówi Paweł Karmelita.

Przewozowy gigant nie odpuszcza jedynie walki o studentów, dojeżdżających do Wrocławia. Wozi pasażerów taniej od największego konkurenta – Krychy Bus Wojciecha Chadżego. Krycha podniosła niedawno ceny do 18 złotych (bilet normalny). W PKS–ie na razie obowiązuje stara cena – 14,5 zł. Jak długo się utrzyma? Zobaczymy.

Dawna Krycha–Bus sp. z o.o. zmieniła nazwę na Roko Car Service. Firma ta obsługuje przewozy na trasach lokalnych do Chromca, Wojcieszyc, Barcinka, Janowic Wielkich, Gruszkowa i Szklarskiej Poręby.
Nazwa Krycha Bus jednak pozostanie na rynku przewoźników. Tyle, że będzie istnieć jako prywatna firma Wojciecha Chadżego, założyciela i jednego z trzech udziałowców Krychy Bus sp. z o.o.

– Zapewniam, że nie ma między nami żadnego konfliktu, odejście mnie i mojej firmy ze spółki było zwykłą rynkową transakcją – mówi Wojciech Chadży. – Krycha Bus będzie prowadziła regularne kursy praktycznie tylko do Wrocławia. Kupiliśmy kilka większych autobusów, które będą jeździć w czasie o największym obłożeniu. Dlatego też poprawi się komfort jazdy.
Krycha Bus obsługuje też lokalną linię w Gryfowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~były kierowca 18-12-2007 10:22
To prawda ludzie sami SA sobie winni, ponieważ korzystają z przewozu bursiarzy wsiadając do nich 2 a może i 1 minutę przed odjazdem autobusu wtedy PKS jedzie pusty wiec, na czym ma zarabiać a oto tu chodzi a jak juz zlikwidują kurs PKS a bursiarz zapił albo zaspał i nie ma, z kim pojechać to lament. W PKS jak sie auto na lini zepsuło to podesłali inny a bursiarz ma tylko jedno auto i jak sie zepsuje to nie jedzie. Dobrze tym, którzy wspierają busiarzy jeżdżąc z nimi będziecie dojeżdżać taksówkami hehe. Panie Pawle więcej szacunku dla swoich ludzi.
~_rymcycymcy____ 18-12-2007 11:31
Pytanie do korzystających z naszego śmiesznego dworca PKS-u. Czy już pobudowali tam fosę, czy tylko płoty i zasieki ? Bardzo lubiłem kiedyś patrzeć jak odbywają się tam polowania na przechodzących przez plac. Przyczajka za hydrantem i ŁAPAĆ PASAŻERA !!! :))) SM, albo "placowi". To było super ! Aż żal ściska, że nie mogli mieć ostrej broni. Toby była dopiero jazda ! ;))
~pasażer 18-12-2007 12:25
Nie jestem pracownikiem PKS i nie chcę tej firmie robić reklamy , korzystam jednak z usług Roko Car Service i mogę coś powiedzieć na temat tego przewoźnika . Na początku jest bardzo fajnie . Kiedyś wożono na autobusami . Dzisiaj te same kursy załatwiają busikami . Ludzie przewożeni są za przeproszeniem zwierząt jak bydło . W dniach kiedy jest kontrola przewoźników jeżdżą oczywiście dwa busy i wszystko jest oki !! Opisałem sytuację na trasie Jelonka - Janowice Wielkie , życzę pasażerom ze Szklarskiej , żeby za kilka miesięcy nie jeździli w takich samych warunkach jak z linii wycofa się PKS ..
~Andrzejjg 18-12-2007 13:28
Niech PKS uruchomi jakiś kurs w okolice Trójmiasta. W wakacje musiałem zdecydować się na śmierdzący, powolny pociąg tylko dlatego, że żaden autobus w tym kierunku nie kursuje :/
~Andrzejjg 18-12-2007 13:31
Niech PKS uruchomi jakiś kurs w okolice Trójmiasta. W wakacje musiałem zdecydować się na śmierdzący, powolny pociąg tylko dlatego, że żaden autobus w tym kierunku nie kursuje :/
~XXX 18-12-2007 13:41
A może ktoś wkońcu pomyśli o kursach do Gubina i Zielonej Góry tam znaczna część młodzieży chodzi do szkoły i kombinują jak co piątek dostać się do domu a w niedzielę do szkoły. A przecież można te dwa miasta zaliczyć razem i wiele osób zadowolić. Jest taka konkurencja a na lokalnych trasach o na tych nikt nie chce jeżdzić.
~Emeryt 18-12-2007 15:03
Nie dziwota, że PKS traci skoro na ich rozkładzie internetowym są złe godziny wypisane - jeśli mają marketing to jest to po prostu dodatkowa strata pieniędzy. Chodzi o dzisiejszy kurs do Wrocławia o 7:45, który pojechał sobie wcześniej 5 minut !!!! Żadnej inf. o zmianie a tym bardziej mógł poczekać te 5 minut - kupa ludzi poszła więc na Krychę.
~Wet 18-12-2007 15:18
W PKSie jest więcej miejsca, jesti punktualny. No i tańszy.
~do rymcycymcy 18-12-2007 17:21
Jesteś żałosny w swoich ko-mętach. A gdyby pod manewrującym na placu autobusem, tak jak to niedawno miało miejsce na terenie zajezdni MZK, zginął przechodzień - to też by była dla ciebie jazda? Na pewno - wtedy dopiero byś sobie pojeździł na pracownikach PKS, od kierowcy po prezesa, dlaczego nie zabezpieczyli placu?
~yoyo 18-12-2007 17:22
Nasz PKS jest naprawdę dobry w szczególności na długich trasach, pojeździjcie innymi taborami z innych miast po Polsce a zobaczycie jak jest. Kurs do Olsztyna jak najbardziej za! szczególnie podczas odbywania się Rajdu Polski :) z pewnością wolę PKS i zawsze będę nim jeździł na długie trasy, fajnie buja, piwko można wypić, kierowcy luźni no i najlepsze kursy są w nocy :D swego czasu jeden kierowca metkował bagaże i dawał do niego jednorazowy numerek :) bardzo ale to bardzo dobry pomysł na wyeliminowanie złodziejstwa! Szkoda że tego już nie spotykam. Za to w busikach... hmm odstrasza mnie ilość wypadków tej małej firmy... jednak na rynku powinna pozostać bo konkurencja wskazana. I zgadzam się, że sami sobie ludzie są winni za likwidacje połaczeń przez PKS. Zamiast poczekać na autobus to się pchaja jak mrówki do busików. Śmierć na własne życzenie... To konsument decyduje co chce a jak wybiera na korzyść innego poprzez swoje nie dokońca przemyslane decyzje, to nie ma co się dziwić że ten poszkodowany "zmniejsza produkcje" by wyjść na swoje.
~ted 18-12-2007 17:27
A może ITD zajelaby sie firmą Roko Car Service i sprawdzila czasy pracy kierowcow i sposob przerobienia busa do przewozu ziemniakow na autobus do wozenia ludzi.
~ 18-12-2007 17:48
nie cche nic mówić, ale niehc ludzie też zobaczą,że studenci też jeżdzą PKSami i mają miesięczne, i co oni maja sobie kupować normalne bilety w tych busikach?ZWARIOWALI
~zakrętka 18-12-2007 18:09
Wybieram PKS, doświadczeni i poważni kierowcy, coraz lepsze autobusy. Jeździłam na trasie do Wrocławia Krychą, przesiadłam sie na PKS bo jest lepiej i bezpieczniej. Polecam wszystkim.
~Matti 18-12-2007 20:09
Nie narzekajcie na PKS maja super tabor i ogolnie dworzec inne PKSy w Polsce sie chowaja mozna to dobrze zobaczyc jadac trasa Wawa - JG w takich miastach jak Piotrkow Tryb. , Opole czy Czestochowa to poprostu walace sie ruiny zarowno obiekt PKS jak i tabor.
~wiedzący 18-12-2007 20:44
<i> regulamin złamany </i>
~ 18-12-2007 20:56
Wina samych ludzi ,jeżżą tymi komunistycznymi busami zamiast ciepłymi,punktualnymi,tanimi,wygodnymi PKS-ami.Niedługo to tylko busy beda jzdzic,a pks odejdzie na bok , APELUJE do Was wybierajcie PKS a nie busy!
~ 18-12-2007 20:59
Wybierajmy PKS , busy Roco Car są nie wygodne,niepunktualne i nie dajmy sie aby naszym regionem jeleniogórskim zawładły busy,,przecz z BUSAMI .precz!!!!!!!!!!!!!1
~wiedzacy 18-12-2007 21:08
ten Roko to slynny Robercik z Mniszkowa!!!a pan Wojciech dal sie zrobic w "balona"!!!Stary lis dal sie wyprowadzic takiemu .........!panie Wojciechu wyrazy współczuje!!!Przykro mi!!!
~iziy rajder 18-12-2007 21:49
Kierowcy "KRYCHY" zachowują się na drodze jak gówniarze -dresiarze w swoich BMW-LPG. Przynajmniej cztery razy w tygodniu jadę do Wrocławia i mam okazję widzieć , co oni wyprawiają . To dziwne , że ludzie chcą z nimi jeździć. Czy to szefostwo firmy wymaga od nich takiego pajacowania ? Jak to jest możliwe , żeby przy obecnym nasileniu ruchu, remontach dróg , korkach na wjeździe do Wrocka "KRYCHA-BUS" wyrabiał się w półtora godziny. Nie chcę krakać ale drogi coraz bardziej śliskie są.Czy te palanty nie mają świadomości , że wiozą ludzi ?i Dzisiaj ok. godz. 17.30 stałem na światłach oczekując na zielone w sznurze samochodów przy wyjeździe na ul. Grunwaldzką w lewą stronę. Nagle nie wiadomo skąd pojawił się Mercedes "KRY-CHY", Który omijając wszystkie auta i ignorując CZERWONE ŚWIATŁO wpakował się przed wszystkich na skrzyżowanie i znalazłszy lukę wjechał śmiało na Grunwaldzką w kierunku miasta. Kierowcy "KRY-CHY" każcie swoim głupim szefom tak jeździć z ludźmi , jak im tak na forsie zależy. Podejrzewam ,że nie jeździcie tak dla własnej fantazji ,tylko z przymusu. Gdzie się spieszycie!?
~klient marketingu 18-12-2007 22:21
PKS ma fatalny marketing zamiast dzien dobry w słuchawce słychac słowo halo ledwo człowiek zapyta się o cos od razu mówią nie można , na emaile tez odpowiadają zdawkowo i nie wyczerpująco.Dobrze ,ze przy wynajmie nadrabiaja ten brak profesjonalizmu kierowcy i przewodnicy i tabor .Co do przewozów regularnych to wygoda jest a Krycha rzeczywiscie ciasno i na dodoatek zimno w busie .
piipi 18-12-2007 22:34
...slyszalam ,ze zelandzka firma "wierci" cos i chca budowac duze lotnisko i tak , - do karpacza i Kowar samolotem , tam i z powrotem, - do Swieradow smiglowcem, a na "placowke" szybowcem........
~zedd 18-12-2007 23:31
Słyszałem ze juz niedług busy ro-ko car maja takze jezdzic do Czernicy, .Powiecmy Busom STOP, zostawcie te robotę PKS.Busy nie na regularne trasy.Banda zwariowanych czubków z tych kierowców,nie patrza jak jada,strach z nimi jezdzic,wyprzedzaja wszystkich na odcinku JG-wojcieszyce-Piechowice jakby jechali sami osobówka,tiry,małe samochody,bo przeciez to expresy,hehehe
~Łazasz Nowakowski 18-12-2007 23:35
Ponoc MZK oddaje busom linie 19 do Sosnówki przez Staniaszów,niedługo koniec linii 19* i busiarstwo sie zacznie
~Wieromiej 18-12-2007 23:38
Ostatnio kierowca busa ro-ko car był podpity i miał 0,3promila,zatrzymała go na dworcu PKS w Szkl.P.G.policja i stracił prace i prawko.
~_rymcycymcy___ 19-12-2007 0:35
Do piipi ...póki co, to z przelatywania, pozostaje ino chęć do działania ;))
~.......... 19-12-2007 0:46
<i> regulamin złamany </i>
~Plusak 19-12-2007 2:31
Hmm... i na Kry-che i na PKS mozna powiedziec i zle i dobre slowa... np. kierowcy Kry-chy prowadza jakby chcieli popelnic samobojstwo... ale kierowcy PKS tez nie sa lepsi... maja chamskie wejscia i teksty... jesli chodzi o tabor to tez PKSu nie zamierzam komentowac... do Wrocka - pelen wypas.. a do Poznania - szkoda slow... Pewnego dnia, gdy jechalem do Jelonki specjalnie na urodzinowe spotkanie, ten szrot zgubil biegi... i to w Komornikach.. ale fakt, kierowca walczyl ile mogl i dowiozl nas do Polkowic... Staral sie jakos wszystko zalagodzic... i tylko dzieki kierowcy nie bylem wsciekly... Pomijam fakt, ze polaczenie Jelenia -> Poznan i odwrotnie jest jakims nieporozumieniem... Z Poznania o 7 i 10.. a potem porażka... Mam nadzieje ze Krycha tez wymysli jakies kursy... moze taki o 15 do Jeleniej..? Wiem ze chetni beda... i mam nadzieje ze zawioza pasazerow w mniejszym pospiechu i stresie..
piipi 19-12-2007 7:52
.....Piipi cdn:.....na Zabobrze bolonem do Szklarskiej odrzutowcem, a do kosciola latawcem.....i zobaczy PKS i Krycha,jak konkurencja w Jeleniej oddycha.....
~przyszły prawnik 19-12-2007 9:51
ludzie co wy za głupoty piszecie!!!mam praktyki w sądzie na bankowej, sprawdzilem krsy / jezeli wiecie co to jest/ i nie ma zarejestrowanej firmy ro-ko carr!!! jest firma komunikacja autobusowa kry-cha-bus spolka z.o.o., ktorej wspolnikami sa Panowie: Wojciech Chadzy, Krzysztof Chadzy i Robert Kosciuk. wlasnie ta firma wykonuje przewozy do chromca, wojcieszyc, szklarskiej itd.
~przyszły prawnik 19-12-2007 9:57
ludzie co wy za głupoty piszecie!!!mam praktyki w sądzie na bankowej, sprawdzilem krsy / jezeli wiecie co to jest/ i nie ma zarejestrowanej firmy ro-ko carr!!! jest firma komunikacja autobusowa kry-cha-bus spolka z.o.o., ktorej wspolnikami sa Panowie: Wojciech Chadzy, Krzysztof Chadzy i Robert Kosciuk. wlasnie ta firma wykonuje przewozy do chromca, wojcieszyc, szklarskiej itd.
~wszechwiedzacy 19-12-2007 17:39
pks sam jest sobie winien, kiedy konkurencja wchodzi na jakas linie obslugiwana takze przez nich zanizaja ceny, nowy przewoznik musi zrobic to samo, a w koncu i tak odbija sie to na pksie, panie karmelita po wiec opowiadanie tych smutkow. konkurencja to najlepsza rzecz dla nas klientow, przynajmniej mamy wybor.
~mieszkaniec karpacza 20-12-2007 0:52
obniżają ceny biletów? jak by mi takie coś powiedział prosto w oczy pracownik PKSu to bym mu kopa w ryj zasadził. bilet w jedną stronę z karpacza kosztuje 6,40 a z karpacza górnego 7 pln!!!!!!!!!!!!!!! przejazd z jednego przystanku na następny, z karpacza, z dworca pkp do ścięgien (jakieś dwa kilometry) kosztuje 3,50!!! to są obniżone ceny??? wcale się nie dziwię że ludzie korzystają z tych busów. one przynajmniej się nie spóźniają.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group