Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6284
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wojcieszów: Wojcieszów do powiatu jeleniogórskiego?

Wtorek, 27 czerwca 2017, 7:47
Aktualizacja: Środa, 28 czerwca 2017, 14:24
Autor: Przemek Kaczałko
Wojcieszów: Wojcieszów do powiatu jeleniogórskiego?
Fot. Przemek Kaczałko
Gmina Wojcieszów po tym jak Jelenia Góra straciła status miasta wojewódzkiego, została przyłączona do powiatu złotoryjskiego, ale mieszkańcy planują podjąć drugą próbę związania z obszarem Karkonoszy. W 1999 roku mimo pomyślnego wyniku referendum nie udało się, ale liczą, że tym razem się powiedzie.

Inicjator referendum przekonuje, że dla mieszkańców Wojcieszowa zmiana powiatu wiąże się z korzyściami. - Odkąd pamiętam, byliśmy w województwie jeleniogórskim. Tam nam bliżej, bo większość ludzi tam pracuje, tam większość dzieci chodzi do szkół średnich. Samo miasto Jelenia Góra ma dużo więcej możliwości, więcej atrakcji niż Złotoryja. To do Jeleniej Góry jeździmy robić zakupy i tam moglibyśmy załatwiać swoje sprawy. Dodatkowym atutem jest szpital wojewódzki – wymieniał Łukasz Horodyski, który jest świadomy, że do ostatecznej decyzji daleka droga, ale chce, żeby poprzez referendum mieszkańcy pokazali burmistrzowi, że tego chcą.

- To są decyzje, które zapadają w ministerstwach – podkreśliła Anna Konieczyńska, starosta powiatu jeleniogórskiego, która nie rozpatruje ewentualnego przyłączenia gminy Wojcieszów do naszego powiatu jako korzyść czy problem. - Spraw mieszkańców staram się nie rozpatrywać na zasadzie, czy to korzyść dla powiatu, czy problem. Będzie to dla nas więcej obowiązków, ale będzie też większa liczba mieszkańców w powiecie. Na tym polega samorząd, że powinniśmy być otwarci na wolę ludzi – dodała A. Konieczyńska, która pamięta już jedną próbę mieszkańców Wojcieszowa sprzed niemal 20 lat. Wtedy jednak mimo ogromnej większości zwolenników załatwiania urzędowych spraw w Jeleniej Górze, Wojcieszów pozostał w powiecie złotoryjskim.

O zdanie zapytaliśmy również przedstawiciela władzy w kraju, a więc senatora RP Krzysztofa Mroza. - To kwestia wielu czynników: czy referendum będzie wiążące (odpowiedni próg frekwencyjny), opinie Rady Gminy Wojcieszów i Rady Powiatu Złotoryjskiego – powiedział Krzysztof Mróz. - Na razie nikt oficjalnie się do mnie w tej sprawie nie zwracał się – zastrzega senator Prawa i Sprawiedliwości, czyli partii, która w kampanii wyborczej podkreślała, że najważniejszy dla niej będzie głos suwerena. Czy tak będzie w tym przypadku? Najpierw należy poczekać na wyniki referendum, które odbędzie się już 2 lipca 2017 r.

Do 31 marca danego roku należy złożyć odpowiedni wniosek do Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Wojewody – wcześniej trzeba trzeba wypełnić szereg czynności, w tym konsultacje społeczne, które mogą się odbyć poprzez referendum. Zatem pierwszy krok mieszkańcy Wojcieszowa mogą wykonać już 2 lipca br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group