Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 6153
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wojcieszów chce do Jeleniej Góry

Wtorek, 3 lipca 2018, 7:03
Aktualizacja: Środa, 4 lipca 2018, 17:20
Autor: WAC
Region: Wojcieszów chce do Jeleniej Góry
Fot. WAC
Do 6 września Rada Powiatu Jeleniogórskiego ma czas na wyrażenie swojej opinii na temat wniosku dotyczącego chęci zmiany przynależności administracyjnej z powiatu złotoryjskiego na jeleniogórski wyrażonej przez grupę mieszkańców Wojcieszowa.

To już kolejna próba podjęta przez mieszkańców Wojcieszowa, zmiany przynależności administracyjnej z powiatu złotoryjskiego na jeleniogórski. Już w 1999 roku Wojcieszów i Świerzawa w referendum wypowiedziały się za przynależnością do powiatu jeleniogórskiego. Mimo to ich wola nie została uszanowana i oba miasta znalazły się w powiecie złotoryjskim.

Przyczyny dla których Wojeszowowi bliżej do Jeleniej Góry niż do Złotoryi mają charakter społeczny i ekonomiczny. Większość wojcieszowian pracuje w Jeleniej Górze, tu też uczęszcza do szkół średnich większość tamtejszej młodzieży. Tymczasem sprawy urzędowe między innymi w urzędzie skarbowym czy w sądzie muszą załatwiać w Złotoryi, a niektóre nawet w Legnicy (na przykład w Sądzie Okręgowym) . Równie ważkim powodem, dla którego mieszkańcy Wojcieszowa chcą wziąć rozwód ze Złotoryją, jest fatalna sytuacja finansowa tamtejszego powiatu. Jest ona powodem dla którego wojcieszowianie w najbliższym czasie nie mogą liczyć na większe inwestycje powiatowe w swoim mieście

- W lutym do naszego urzędu trafił wniosek od grupy mieszkańców, którzy chcą aby nasze miasto zmieniło przynależność administracyjną – mówi burmistrz Wojcieszowa Sławomir Maciejczyk. - Ta sama grupa w zeszłym roku zainicjowała referendum w tej sprawie. Do tego, aby było ono ważne zabrakło zaledwie 11 głosów. Teraz aby wszystko odbyło się zgodnie z literą prawa swoje opinie na ten temat muszą wyrazić rady powiatów jeleniogórskiego i złotoryjskiego. W konsultacjach społecznych muszą się w tej sprawie wypowiedzieć mieszkańcy obu powiatów oraz samego Wojcieszowa.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie te działania mają jedynie charakter opiniotwórczy, gdyż ostateczna decyzja należeć będzie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group