Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6638
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wodnik: Wojewoda „miażdży” uchwałę rady

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 10 marca 2016, 8:25
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 marca 2016, 13:54
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak podjął decyzję w sprawie uchwały Rady Miejskiej Jeleniej Góry z lutego br., za pomocą której radni chcieli zablokować podwyżkę cen wody i ścieków. Zgodnie z opinią służb prezydenta i władz „Wodnika” było już za późno na taką decyzję.

Wojewoda stwierdził nieważność uchwały nr 166.XXIII.2016 Rady Miejskiej Jeleniej Góry z dnia 19 lutego 2016 r. w sprawie odmowy zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Zdaniem organu nadzoru, uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem art. 24 ust. 5 w związku z ust. 8 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Z ustaleń postępowania nadzorczego wynika, że wniosek o zatwierdzenie taryf został złożony przez spółkę „Wodnik” w dniu 21 grudnia 2015 r., a następnie skorygowany w dniu 23 grudnia 2015 r. (w tym przypadku można było liczyć termin 45 dni na podjęcie decyzji od daty złożenia korekty). W uzasadnieniu Paweł Hreniak (PiS) podkreśla, że w rozpatrywanym przypadku Rada Miejska Jeleniej Góry nie zrealizowała swojego obowiązku ustawowego i stosowna uchwała nie została podjęta w wymaganym terminie, a tym samym brak jest adekwatnego dla takiej oceny nadzorczej przedmiotu kontroli. Wobec takiego stanu faktycznego niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze abstrahuje od formalnej i merytorycznej oceny uzasadnienia do uchwały oraz prawidłowości sporządzenia taryfy – czytamy w piśmie wojewody.

- Jesteśmy wdzięczni wojewodzie za to, że rozpatrzył sprawę tak szybko. Ta sprawa bulwersuje mieszkańców, prowadzi do pewnego elementu destabilizacji – stwierdził prezes „Wodnika” Wojciech Jastrzębski. - Trzeba było bardzo dużo złej woli, żeby taką procedurę przeprowadzić – ocenia prezes spółki wodociągowej w Jeleniej Górze.

Podczas spotkania z dziennikarzami prezes Wodnika mówił o tym, że spółka jest znacznym udziałowcem budżetu miasta (podatki od nieruchomości, PIT, opłaty na rzecz środowiska itp.). - Nie jest nam obojętne, kto tymi pieniędzmi zarządza. W mojej opinii te nasze pieniądze, podobnie jak moje prywatne, bo jestem podatnikiem są w bardzo złych rękach. Dzisiaj przewodniczący Rady Miasta jest ostatnią osobą, która powinna taką funkcję sprawować – stwierdził Wojciech Jastrzębski odnosząc się do działań Rady Miejskiej. - Jeżeli tak proceduje i rozgrywa to dla swoich własnych, prywatnych celów, to dla mnie wieje zgrozą – dodał szef spółki „Wodnik”.

Władze spółki poinformowały również, że rośnie liczba osób korzystających z e-faktury. Do tej pory było ok. 900 osób, a obecnie (na dzień 9 marca) jest ok. 2100 osób, bowiem takie rozwiązanie jest tańsze dla odbiorców.

Wojciech Jastrzębski odniósł się także do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w sporze Gminy Mysłakowice z KSWiK. - Jeżeli stan prawny nie ulegnie zmianie, to naszym obowiązkiem jest przestrzeganie wyroków sądowych, nawet jeśli nie jesteśmy z nich zadowoleni – przypominał swój poprzedni komentarz prezes „Wodnika” zapowiadając jednocześnie, że z pomocą przyjdzie Ministerstwo Infrastruktury, które prawdopodobnie znowelizuje ustawę i koszty amortyzacji, które brane są pod uwagę przy ustalaniu taryf będą liczone z 100 proc. (obecnie nie można wliczać dotacji unijnej). Na pytanie jak „Wodnik” naliczył amortyzację w obecnej taryfie usłyszeliśmy, że w 100 procentach, a więc niezgodnie z obowiązującymi przepisami (w kontekście wyroku NSA ws. KSWiK i Gminy Mysłakowice). - Taryfa została utworzona jeszcze przed wyrokiem NSA, a nie mamy precedensów prawnych i wcale nie jest powiedziane, że inny skład sądu nie podałby innego wyroku. Gdybym dzisiaj taką taryfę tworzył musiałbym się bardzo poważnie zastanowić – odpowiedział W. Jastrzębski.

Za pośrednictwem portali społecznościowych przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry nie wyklucza odwołania od decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jak taką ewentualność skomentował prezes Wodnika? - Mają prawo odwołać się. Natomiast to jest cały czas granie społecznymi pieniędzmi i podejrzewam, że WSA odrzuci ewentualną apelację. Jeżeli będą dalej brnęli w tę sytuację, to koszty zastępstwa procesowego, delegacji, pozwu, itp. - wszyscy jako mieszkańcy za to zapłacimy. Brnięcie w absurdalną wojnę generuje tylko koszty – powiedział W. Jastrzębski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz

~~~~ 10-03-2016 8:32
Radni dostali plusa za to, że chcieli ... Dobrze wiedzieli że nic nie mogą po terminie, może dlatego tak chętnie walczyli. Z drugiej strony znowu Jastrzębski postawił na swoim.. Ten człowiek powinien zostać już dawno wyrzucony. Jak długo jeszcze ten monopol będzie trwał..
~gfdsa 10-03-2016 8:56
Pan Przewodniczący jest owładnięty obsesją "załatwienia" prezesa Wodnika. W. Jastrzębski jest jego maniakalnym wrogiem numer 2 zaraz po Prezydencie Zawile. Jest gotowy, zrobić żeby im dowalić, razem albo osobno.
~nara 10-03-2016 9:19
Pan Przewodniczacy i Radni walcza o prawa i dobro mieszkańców.Klka tysięcy podpisów zdesperowanych Jeleniogórzan to nie jest forma łagodnego nacisku,ale -jak łatwo zauważyc-wyraz uśpinego jeszcze, potęznego buntu.Piszecie o terminach,paragrafach,procedurach ,a gdzie jest-jak pytał Radny Ładziński-CZŁOWIEK.Dla kogo jest Wodnik.Arogancja prezesa nie ma sobie równych,ale jak mówi przysłowie.." ten sie śmieje......"
~nara 10-03-2016 9:21
A za co się płaci prawnikowi Urzędu Miejskiego?Wiedział o terminach,ale nie powiedział.Brawoooo.
~zaboberek 10-03-2016 9:27
"Władze spółki poinformowały również, że rośnie liczba osób korzystających z e-faktury. Do tej pory było ok. 900 osób, a obecnie (na dzień 9 marca) jest ok. 2100 osób, bowiem takie rozwiązanie jest tańsze dla odbiorców." Na czym polega taniość e-faktury?Chyba dla Wodnika a nie dla odbiorcy.
~klm 10-03-2016 9:50
Ale mamy radnych co oni nie wiedza jakie terminy obowiazuja aby odwolac od takiej waznej decyzji,,chyba maja tak samo nas w d,,,e jak prezydent , aprawnik od czego jest ,,no to mamy najdrozsza wode na dolnym slasku ,,,GRATULACJE DLA RADNYCH I PREZYDENTA,,
~STACH 10-03-2016 9:53
Panie prezesie niech pan nie straszy. Za za odwołanie zapłacą mieszkańcy czy wygra czy wygra czy przegra Wodnik. Jak wygrają radni koszty zapłaci wodnik wzrosną koszty wzrośnie cena za wodę. Jak wygra Wodnik to koszty zapłaci miasto. Jakby nie patrzyć ,żadnych strat wodnik nie poniesie. Gdyby Pan racjonalnie tą firmą zarządzał a nie zamieniał jej w bank udzielający pożyczek bankrutom nie trzeba byłoby podnosić opłat za wodę i nie byłoby sprawy. Gdyby pan jeszcze ograniczył, zoptymalizował koszty i zracjonalizował koszty inwestycji koszty 1 m wody mogłyby być znacznie niższe. A może jakiś Urząd Antymonopolowy chciałby się ta sprawą zająć. Może Radni zgłosili by tę sprawę do Urzędu cóż mają w końcu do stracenia.
~Radny 10-03-2016 10:02
Ludzie uwierzyli radnym że Ci coś chcą zrobić , a tak naprawdę nic nie mogli, bo doskonale zdają sobie sprawę z tego ,że żeby taryfę odrzucić to trzeba by wykazać jej nieprawidłowości , a nie powoływać się na terminy, o których kazdy z radnych wie że są, ze obowiązują i do kiedy, Pan Przewodniczący również ma tego świadomość. Ta ich cała walka to tylko chęc pokazania ludziom jacy to oni sa rewelacyjni, tylko szkoda że pokazywali to wtedy kiedy już nic zgodniez prawem zrobić nie mogli. Skoro Wodnik na 70 dni przed wejsciem w życie taryf przedstawia je Prezydentowi, to ogarnięty radny nie czeka do sesji aż papiery dostanie , tylko leci tego dni do Prezydenta i prosi o kopię tych taryf by już wtedy mógł je a...lizować i ewentualnie do czegoś sie wtedy doczepić.
~Radny C.D. 10-03-2016 10:03
Ale oni wszyscy siedzieli pojęcia nie mieli co i jak , dopiero pod naciskiem społeczeństwa podnieśli wielkie larum. ZOBACZYMY ZA ROK JAK RADNI PODEJDĄ DO TARYF , CZY UTKWIĄ IM W GŁOWACH TERMINY CZY ZNÓW ICH ZASKOCZĄ , JAK ZIMA DROGOWCÓW. AMEN
~emerytka 10-03-2016 10:07
A podwyżka emerytury 2,70 na rękę to tylko na mydło, na wodę zabraknie
~JanuszJG 10-03-2016 10:32
Panie Jastrzębski chętnie zamienię się z Panem na posady, ale najlepiej pożyczać pieniądze innym spółkom i robiąc tym samym bank ze spółki "Wodnik". Jak dla mnie takimi sprawami powinien zająć się NIK oraz UOKiK.
~Melania 10-03-2016 10:45
Wrotniewski mieszka na wsi i nie powinien być radnym w Jeleniej Górze. Jest opętany walką z Prezydentem i prezesem Wodnika. Sprawia wrażenia, jakby oszalał z nienawiści. Żal mi go.
~anonim777 10-03-2016 11:00
Melania do garów!..Sukces chwilowy. Trzeba zacząć od wyluskania jednego ziarenka i ten moloch runie. Dopóki trwa zmowa milczenia toto funkcjonuje ,bronią się na wzajem UM ,spółki, inspektoriaty pracy, budownictwa ,sanepid.Bo wszyscy są umoczeni i uzależnieni.
~mario35 10-03-2016 11:06
zrobili to pod publiczkę przeczekując termin, jedna mafia. Rada - dobry policjant Wodnik - zly policjant cel - podwyzka, cel osiagniety, gratulacje
~Kuzia 10-03-2016 11:16
Zdjęcia do tego artykułu rozłożyły mnie na łopatki.
~ 10-03-2016 11:39
Nie wiem dlaczego zawsze zwykłych ludzi biją po dolnych plecach. Czy nie czas już nastał aby tą hołotę pasożytów wywalić na zbity pysk? Tych prezesów, wojewodów, prezydentów miast wrogich wobec miejscowego społeczeństwa. Czy te indywidua nie myślą tylko wykonują czyjeś zalecenia upodlające obywateli?
czlowiekpuszcza 10-03-2016 11:59
W Szklarskiej woda droższa niż w JG. Jak to jest z tą wodą?
kazimierzp 10-03-2016 12:25
Nie cierpię sformułowania: "miażdży"!?! Ostatnio bardzo popularne określenia na zwykłe prawne działania, czy też medialną dyskusję. O tych samych rzeczach słyszę od miłośników jednej strony politycznej, że zmiażdżył, a od miłośnika drugiej, że tenże został zmiażdżony. To trochę tak jakby określać stosunek z prostytutką, że uprawiali "miłość". Na zwykłe i rutynowe działania organów nadzorczych przypisywanie słowa "miażdżenie" jest bezmyślne wprowadzanie pierwiastka emocjonalnego. Wszelkie organy muszą działać zgodnie z prawem, a nie kierować się emocjami!
~ 10-03-2016 12:32
Myślę że gdyby p Jastrzębski i wsystki te urzędasy mieli pensje takie jak emeryci i recisci to mocno by się zastanowili nad jakakolwiek podwyżka
~kasa 10-03-2016 12:46
Jesli sie nie zjednoczymy i nie zaczniemy dzialac razem to wycisna z nas ostatnia zlotowke. Gdyby "prezesi" dzialali w interesie mieszkancow to woda bylaby za pol tej ceny. Przy kazdej inwestycji i kazdej okazji publiczne pieniadze sa wyprowadzane na boku do prywatnych kieszeni.
~zdumiony 10-03-2016 13:47
Czy ktoś może wyjaśnić po cholerę Rada Miasta zaciekle dyskutuje o cenach wody, skoro wszystko z góry ustalone. Kolejna fikcja.
~do Kuzia 10-03-2016 14:42
Mnie też :) .
~Jel.. 10-03-2016 15:01
no że radni coś robią a gdzie byli jak debatowali o podwyżkach?i dlaczego ścieki 2 krotnie wyższe jak woda?przecież 1/3 zjadamy ,wypijamy
~Jel.. 10-03-2016 15:02
Jelonka znowu muszę domagać się o mój wpis?
~ 10-03-2016 16:57
Pensja Szefa Wodnika to 12.500zł.Taka spółka ma działac dla dobra społeczności ale nie dla kulejącej władzy.Zniesli radar za mandaty,paliwo tańsze o 2 zł i MZK cisza, nie ma obniżki cen biletów,więc wodnik im nadrobi finansowo.Tak Działa PO-PSL.
~Jeleniogórzanka 10-03-2016 17:12
Jastrzebski razem z prezydentem to KOLESIE popierają sie nawzajem i chronia wiec dalej beda zadzic i sami decydowac o podwyzce wody oraz o naszym miescie ktora sie nazywa jelenia dziura jaka wladza takie Miasto zaniadbane ale rominentow Wille sa okazale i komfortowe a kamienice miasta odrapane tynki odpadaja jest wizytowka naszych rzadzacych wstyd i chanba dla nas mieszkancow i przed turystami bo rzadza kretacze i zlodzieje
~ida 10-03-2016 17:55
Referendum i odwołać w końcu to kolesiostwo i złodziejstwo!!!
~gostek 10-03-2016 18:04
wiedzieli, że jest po terminie i dlatego tak chętnie byli przeciw... zagranie pod publiczkę...
~ 10-03-2016 18:12
Kazdy radny jak piesek tuli sie do władzy Nie bedę juz głosować na te kreatury lizusowskie i na nikogo bo nikt nie służy ludziom tylko sobie Mam dość kłamliwych obiecanek i mamienia. Szlak trafia jak zaraz po wyborach maja nas .......Nie wiedzą nic o terminach w niczym sie nie orientują tylko wiedzą gdzie paluszki i kawa jest Posiedzą pogadaja a efekty ???? żadne Po co oni istnieją? Skoro Jastrzębski może robić co chce prezydent też to w jakim celu jest ten czynnik społeczny jak nie ma nic do powiedzenia? Wszyscy stąd uciekaja wszystko marnieje ludzie narzekają a jastrzębski triumfuje razem z prezydentem
~ 10-03-2016 18:16
do ida Popieram bo mam jeż dość rządów w Jeleniej
~Camil 10-03-2016 19:06
Przewodniczący RM wykazał się refleksem szachisty. Czy szef PO-partii Papaj, któremu politycznie podlega Wrotniewski, zastosuje wobec członka jakąś partyjną karę?
gochaha 10-03-2016 19:06
Hm...A kwestię pożyczki TBS i jej dokumentacji udało się jakoś zakopać? Przegrane taryfy nie oznaczają chyba zakończenia sprawy? Czy się mylę?
~pukpukwłep 10-03-2016 19:17
Większość mieszkańców to zwykli bezmyślni durni. Jeśli uważają, że wszelakie stawianie oporów, protesty i stawanie okoniem bez zastanowienia się nad jego sensem JEST DZIAŁANIEM NA KORZYŚĆ MIESZKAŃCÓW, TO POWINNI BYĆ ODIZOLOWANI OD WPŁYWU NA JAKIEKOLWIEK DECYZJE. Jest dokładnie odwrotnie. Jeśli zacznie się utrzymywać taki stan, trzeba będzie z musu obniżać jakość produkowanej wody, jak też całej wodnej infrastruktury. Bo tylko woda przynosi Wodnikowi jakiekolwiek przychody, a wszyscy drą mordy jak pęka rura, jak spada ciśnienie, jak są wyłączenia. I będzie tych objawów coraz więcej, jak z musu zacznie się kołkiem łatać dziury w rurach. Każdy z tu bazgrzących jęczy o podwyżki, jednocześnie żąda, żeby inni ich nie dostawali, a pracowali lepiej, wydajniej, najlepiej w czynie partyjnym.
~ 10-03-2016 20:54
Pokazali radni, że mieszkańców mają za idiotów ! Że jeleniogörzanie to banda wieśniaków i ciężkich f...rów, bo płacą wielmożnym radnym za debatę na temat zeszłorocznego śniegu. A woda drożeje i tak. By żyło się lepiej. A TBS to tylko czubek góry lodowej.
~ 10-03-2016 20:58
A pukpukwłep niech opowie jak się produkuje wode. Bo jestem diablo ciekawy. Gdzie się kupuje półprodukty ? Może jakiś import z Chin ?
~eFIMEO 10-03-2016 21:35
Taktycznie pycha to rozegrane jest ..Podwyżki są bo zostały planowo zaplanowane ! Nikt już nie zastanawia się , ze opłaty wzrosną o prawie 30 % tylko rozczula się nad wodnym prezesem i wiejskim radnym ? Jaki to konflikt i zawiść , tragedia w trzech aktach . W zaciętej windzie sobie wszystko wyjaśnią :) Można no można !
~efendi 10-03-2016 21:53
Na dobranoc : https://www.youtube.com/watch?v=m00udFijVf0
~taka_prawda 11-03-2016 9:31
10-03-2016 19:17 | ~pukpukwłep | czlowieku, co ty za bzdury pleciesz? Jak to jest, ze WODNIK naciaga kiedy i jak tylko moze? Przyklad? Pewna pani placila ryczalt na wode do roku 2013, pozniej zalozyla liczniki, zalegalizowala u wodnika idt. Wszystko bylo ok, natomiast problemy zaczely sie pojawiac w lutym 2015, kiedy dostala pismo o rzekomym nieplaceniu ryczaltu za wode (sprawa ciagnie sie do dzis...) Szukacie pieniedzy? poucinac WASZE dodatki, trzynastki, pensje o 20% lub wiecej (jak to jest,ze pani w biurze za nic nie robienie - nawet nie ma pojecia o infrastrukturze Wodnika - zarabia 3500zl?), zwolnic mase specjalistow ds niepotrzebnych i kasa sie znajdzie. Kto to widzial, zeby przy uszczelnianiu rury byl jeden robol i szesciu "kierownikow" w garniturkach? Starczylby jeden ale konkretny
~leniu 15-03-2016 10:26
.....tak to prawda,robia nas w ciula a ten durny narod jeszcze sie tak poniza!!!!I tak placimy jedne z najwyzszych rachunkow - wystarczy porownac z cenami w kraju!!??Kazdy ma jakas rodzine w Polsce i moze sie zorientowac......z reszta to MAFIA jak wiele( jeszcze!!!!) innych!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group