Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 2723
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Wodnik i policja razem przeciwko złodziejom, oszustom i zagrożeniom

Czwartek, 28 lutego 2013, 10:16
Aktualizacja: Piątek, 1 marca 2013, 9:46
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: Wodnik i policja razem przeciwko złodziejom, oszustom i zagrożeniom
Fot. Angela
Wspólne działania na wypadek terroryzmu, kradzieży wody, majątku spółki czy też profilaktyka dzieci i młodzieży w szkołach oraz seniorów – to główne zadania, które znalazły się w porozumieniu podpisanym wczoraj (27.02) w Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze przez komendanta Zbigniewa Ciosmaka oraz prezesa spółki Wodnik Wojciecha Jastrzębskiego. Skąd ten pomysł i jak będzie przebiegała jego realizacja?

Jak mówił prezes Wojciech Jastrzębski, pomysł wspólnego działania pojawił się już dwa lata temu. W ostatnim czasie dojrzewał w formie tworzonego porozumienia, które wczoraj sfinalizowano oficjalnym podpisaniem.

- Będzie to szeroko rozumiana prewencja kryminalna oraz działania o aspekcie edukacyjnym, informacyjnym i szkoleniowym – mówił komendant Zbigniew Ciosmak. – Poprzez te działania będziemy starali się przede wszystkim zapobiegać, nie tylko w sferze przestępczości czyli kradzieży wody i złomu, ale również oszustw popełnianych przez ludzi, którzy podają się za pracowników Wodnika. Chcemy wspólnie też edukować młodzież i seniorów oraz szkolić pracowników Wodnika i policjantów na zasadzie wzajemnej wymiany informacji i doświadczeń – dodał komendant.

Podpisane wczoraj porozumienie będzie elementem większego projektu, realizowanego przez spółkę Wodnik, za około 30 tys. zł, który ma szansę na dofinansowanie z Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości około 60 procent. W ramach tych działań mienie Wodnika będzie oznakowane i monitorowane, a pracownicy przejdą szkolenia m.in. na temat zagrożeń terrorystycznych polegających m.in. na zanieczyszczeniu czy odcięciu dostawy wody. Zorganizowane zostaną także pogadanki w szkołach oraz spotkania dla seniorów, którzy dowiedzą się, jak odróżnić pracownika Wodnika od oszustów domokrążców.

- To nie jest jednorazowa akcja, ale stały program współpracy. Mienie spółki Wodnik to obecnie około 220 mln zł, więc jest czego strzec – mówił Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik w Jeleniej Górze. – Odnotowujemy kilkanaście kradzieży miesięcznie. Rocznie są to straty w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Może to nie są wielkie kwoty, ale znacznie wyższe są straty powstałe w wyniku tych kradzieży, w tym utrata wody, uszkodzone pojazdy, które wpadają w niezabezpieczone studzienki kanalizacyjne, z których złodzieje nagminnie kradną nam pokrywy, itp. Dotychczas nie mieliśmy jeszcze ataku terrorystycznego, ale żyjemy w takich czasach, w których wszystko się może zdarzyć. Takie szkolenia mogą kiedyś decydować nawet o życiu tysięcy osób – dodał prezes.

Podobne porozumienia policja podpisała już z Jeleniogórską Spółdzielnią Mieszkaniową, dostawcą prądu Tauron, a w najbliższym czasie chce również zawrzeć z gazownią.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group