Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 4605
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wizja (nie)realna?

Sobota, 1 sierpnia 2009, 7:26
Aktualizacja: Środa, 16 września 2009, 20:53
Autor: Paweł Kucharski
JELENIA GÓRA: Wizja (nie)realna?
Tak w 1906 roku Niemcy wyobrażali sobie Jelenią Górę przyszłości...
Fot. Archiwum
– Jest rok 2020, lipiec albo październik. Data nieważna, ale dzień jest weekendowy. Do Jeleniej Góry i okolic walą turyści samochodami wspaniałą, dwupasmową drogą szybkiego ruchu z Berlina, Drezna, Legnicy, Wrocławia i Pragi.

Szosy są gładkie i przestronne na tyle, że prawie nie ma korków. Na perony wspaniale odnowionego Dworca Głównego w Jeleniej Górze, z wygodnych pociągów wysypują się ci, którzy wolą te trzy godziny z Warszawy czy Berlina spędzić bez stresu czytając ksiażkę. Każdy pociąg dalekobieżny jest zsynchronizowany czasowo z elektrycznymi tramwajami sudeckimi dowożącymi chętnych do Karpacza, Szklarskiej Poręby i Świeradowa.

Wszystko z błyskiem
Sama wizyta w z pietyzmem odnowionym wnętrzu z początku XX wieku jest już przyjemnością. Bywalcy chwalą sobie to wspaniałe połączenie jakości kuchni, wystroju wnętrza i obsługi. Dla tych, którzy wcześniej nie zadbali o rezerwację noclegu, w holu dworcowym zaistalowała się informacja turystyczna.

Siedzące tam miłe panie wiedzą gdzie i co jest wolne i pomagają w uzyskaniu miejsca do spania. A standard okolicznych hoteli i pensjonatów jest od wielu lat sławny nie tylko w Polsce. Każdy może również na zajmującej całą ścianę mapie Kotliny Jeleniogórskiej zorientować się, gdzie znajduje się jego hotel i jak do niego dojechać.

Wystarczy nacisnąć guzik przy nazwie hotelu i na mapie wyświetli się nie tylko jego lokalizacja, ale również trasa dojazdu i numer elektrobusu tam docierającego. Elektrobusy wprowadzono w ramach walki o czyste powietrze w Kotlinie. Sa niewielkie, ale kursują często i właściwie zastępują inne środki lokomocji. Z okien widać czyste domy i zadbane chodniki. Jelenia Góra wyspecjalizowała się w wygrywaniu konkursów na najbardziej zadbane miasto.

Konieczność debaty
Te sukcesy nie powstały ot tak. Poprzedziła je angażująca całą społeczność dyskusja o funkcji i przyszłości miasta. Wyłoniły się pomysły określające funkcje poszczególnych ulic i dzielnic. Tak zrodziła się koncepcja rozwoju i uporządkowania Jeleniej Góry. Wówczas znalazły się również pieniądze na jej realizację. Oczywiście nie wszystkie odrazu, ale pierwsze sukcesy lawinowo zwiększyły zainteresowanie miastem i nakręciły koniunkturę turystyczną, a to dało pieniądze na dalsze kroki.

Dziś chodząc po Jeleniej Górze widać, że się opłaciło. Miasto, które w przed drugą wojną było światową perełką, potem podupadło i latami cierpiało na brak dobrych pomysłów i władz, teraz znów można nazwać perełką. Jego wspaniała architektura odzyskała dawny blask, ulice dawne życie, hotel Europa ma znów swoją sławną restaurację tarasową na dachu. Wokół zadbanego rynku, w wypieszczonych odcieniach rozłożyły swoje ogródki wspaniałe knajpki. W klubach muzycznych, międzynarodowa publiczność ceni sobie różnorodność granej na żywo muzyki do słuchania i do tańczenia. Można odwiedzić teatr, którego aktorzy słynni są w całej Polsce.

Zaczęło się od konstatacji zjawiska ucieczki turystów na czeską stronę Karkonoszy. Zjawisko to wymusiło wspólne i harmonijne działania wszystkich gmin wokół Kotliny Jeleniogórskiej. Proces przekonywania, że tylko współdziałanie, a nie wzajemne wyrywanie sobie turystów może przynieść korzyść wszystkim natrafiał u wielu miejscowych działaczy na spowodowaną brakiem elastycznego myślenia o turystyce barierę starych pryzwyczajeń i przywiązania do szablonowych działań.

Razem pewniej
Inicjatorzy ruchu odnowy musieli na nowo określić cele turystyki karkonoskiej oraz jej grupę docelową. Karkonosze są regionem wystarczająco rozległym i różnorodnym aby zaspokoić turystyczno-wypoczynkowe oczekiwania najrozmaitszych przybyszów. Tak więc znajdą tu coś dla siebie i plecakowi wędrowcy i zapaleni cykliści i narciarze ale również spragnieni kultury i historii jak też miłośnicy rodzinnych wczasów pobytowych czy spokojnych pobytów we dwoje.

Wykreowanie miejsc bardziej luksusowych czy nawet snobistycznych przyczyniło się do zmiany struktury przybyszów i wymusiło ewolucję całej infrastruktury gastronomiczno-handlowej. Tak różnorakiej oferty nie jest w stanie zaspokoić żadna pojedyńcza miejscowość wczasowa samodzielnie. Do tego właśnie potrzebna jest współpraca kilku ośrodkow, które zachowując inność i odrębność będą jednak ściśle ze sobą współpracowały i wzajemnie sie uzupełniały.

Oczywiście pojawił się problem finansowy. Czyli kto i w jakim stopniu będzie partycypował w podatkach uzyskanych z działalności turystycznej. Uznano, że Kotlina Jeleniogórska, to pewna całość i podatki z szeroko pojętej działalności turystycznej będą wrzucane do wspólnego garnka, z którego będzie finansowana infrastruktura regionu.

W tym podziale Jeleniej Górze przypadła funkcja miejska, czyli centra handlowe, życie teatralne, kabaretowe i uciechy nocne, Cieplicom – sanatoryjno-uzdrowiskowa o europejskim standardzie usług i takich połączeniach komunikacyjnych, aby wszyscy turyści odwiedzający Kotlinę Jeleniogórską mogli z niej korzystać. Komunikacja publiczna na obszarze całej Kotliny została objęta wspólnym biletem czasowym do wykupienia w każdym hotelu na cały pobyt, a zimą karnet na wszystkie wyciągi narciarskie.

No i trzeba było zadbać o dzieci. Stworzyć parki tematyczne, wesołe miasteczka, baseny. Te atrakcje też objęte są jednym karnetem upoważniającym do wszelkich wstępów. Przy wykupieniu karnetu plus można też oddać pociechy na parę godzin wieczornych pod opiekę siły fachowej lub dziennych do czegoś na kształt przedszkola.

Tak skonfigurowana Kotlina ma szansę na gości o każdej porze roku i o każdej kieszeni na urlop krótszy i dłuższy, z dziećmi i bez.

Od redakcji
Felietonem Pawła Kucharskiego kontynuujemy publiczną debatę na temat dróg ku lepszej przyszłości Jeleniej Góry. Kolejną jej odsłoną będzie spotkanie planowane na 27 sierpnia o godz. 17 w Książnicy Karkonoskiej, na którym mile widziani będą wszyscy ceniący dobro stolicy regionu. Póki co czekamy na Państwa sugestie, listy, uwagi. Prosimy je kierować na adres: redakcja@jelonka.com lub ul. Skłodowskiej-Curie 13/2; 58-500 Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
636
Tak
28%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group