Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 3952
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Wirtualny spacer po Miejskim Muzeum Zabawek

Środa, 14 października 2020, 9:05
Autor: WAC
Karpacz: Wirtualny spacer po Miejskim Muzeum Zabawek
Fot. Miejskie Muzeum Zabawek
Bez wychodzenia z domu można już zwiedzać ekspozycję Miejskiego Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu.

Placówka zakończyła właśnie realizację projektu "Wirtualny spacer po Muzeum Zabawek". Powstała aplikacja, która daje możliwości oglądania i poruszania się po muzealnych wnętrzach jak w grach komputerowych.

Muzeum Zabawek zostało odwzorowane w technologii 3D - mówi dyrektor Muzeum Agnieszka Lemiszewska. - Każdy z użytkowników może poznać historię eksponatów, obejrzeć wybrane zabawki w wersji 3D oraz otworzyć i zamknąć muzealne gabloty. Aplikacja znajduje się na stronie www.muzeumzabawek.pl. Działanie zostało sfinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Miejskie Muzeum Zabawek zostało stworzone w 1995 roku z kolekcji Henryka Tomaszewskiego – słynnego mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Kolekcja ukazuje przekrój zabawkarstwa obejmujący około 300 lat, od XVIII – wiecznych figurek szopkowych, poprzez porcelanowe lalki z XIX w, aż po zabawki typowe dla XX wieku. Zbiory pochodzą z rożnych stron świata m.in. z Japonii, Australii, Meksyku, Rosji, Niemiec.

Eksponaty pokazane są w gablotach zaprojektowanych i malowanych przez znanego krakowskiego scenografa – Kazimierz Wiśniaka. W Muzeum prezentowane są również wystawy czasowe związane z tematyką zabawki i dziecka.

Od maja 2012 r . Muzeum znajduje się w nowej siedzibie – w wyremontowanym budynku dawnego dworca kolejowego. Dodatkową atrakcją jest sala tradycji kolejnictwa. Muzeum zostało wyposażone w nowe gabloty i audioprzewodniki. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Twoja reakcja na artykuł?

5
71%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group