• Środa, 22 stycznia 2020
  • Godz. 14:19
  • Imieniny: Anastazego, Doriana, Wincentego
  • Czytających: 8474
  • Zalogowanych: 24
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wirtualnie w szkole, ale bez przesady

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 20 lutego 2010, 9:08
Aktualizacja: 9:08
Autor: Angela
Fot. Angela
Elektroniczny sekretariat, planowane komputerowo zastępstwa, wirtualny plan lekcji – te nowinki już od dłuższego czasu funkcjonują nie tylko w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze. Od 15 marca br. dojdzie do nich jeszcze elektroniczny dziennik, który będzie działał podobnie jak internetowe konto.

Obecnie w Zespole Szkół Technicznych Mechanik w Jeleniej Górze trwają prace instalacyjne nowoczesnego systemu dziennika elektronicznego, do którego pierwsze oceny nauczyciele zaczną wpisywać od 15 marca.
Zasady jego funkcjonowania będą podobne jak konta internetowego. Każdy nauczyciel, uczeń i rodzic będzie miał co miesiąc zmieniany login i kod, za pomocą którego podglądnie zawartość dziennika. Nauczyciele otrzymają dostęp do grup, w których mają zajęcia, uczniowie i rodzice będą mogli wejść na stronę konkretnej osoby.

– Kończymy prace związane z wpisywaniem danych, czyli te wszystkie działania przygotowawcze niezbędne do tego, by dziennik można było uruchomić – mówi Zbigniew Gotowała, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Mechanik. – Kiedy w marcu firma Vulcan umieści dane na serwerze i dziennik ruszy przeprowadzimy krótkie szkolenie nauczycieli.

Dziennik różni się od pozostałych dzienników funkcjonujących w innych szkołach tym, że całość bazuje na serwerze firmy Vulcan. Dostęp jest podobny jak do konta bankowego. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że kiedy coś się stanie na szkolnym serwerze, to dane przepadną lub, że ktoś się włamie i pozmienia dowolne rzeczy.

Zabezpieczania w tym systemie są na podobnym poziomie jak do kont bankowych.
Dzięki wprowadzonej nowince rodzice będą mieli ułatwiony dostęp do wyników w nauce oraz listy obecności i uwag w stosunku do swoich córek i synów. Na swoje osiągnięcia będą mogli też w dowolnym czasie z dowolnego komputera popatrzeć sami uczniowie. Dyrekcja natomiast w kilka sekund sprawdzi wyniki nauki poszczególnego ucznia, jak i wyliczy średnią ocen całej klasy bądź szkoły czy oceni procentowo klasową lub szkolną frekwencję.

– Na początku wprowadzenie tego systemu niesie ze sobą ogrom pracy, ale po jego uruchomieniu będziemy mogli policzyć średnią ocen czy zestawić frekwencje w danej klasie czy szkole wciskając jeden klawisz. Będzie to spore ułatwienie – mówi Zbigniew Gotowała.

Do końca roku szkolnego dziennik elektroniczny ma być równolegle prowadzony z tradycyjnym dziennikiem papierowym. – Nowinki elektroniczne ułatwiają życie, ale trzeba z nich korzystać z rozsądkiem. O ile wprowadzone przez nas wynalazki elektroniki są bardzo potrzebne i wygodne, o tyle nie popieram np. elektronicznych zeszytów – podkreśla Zbigniew Gotowała.

Jego zdaniem uczniowie niezależnie od rozwoju techniki powinni pisać wypracowania i notować na lekcjach ręcznie. – Kontakt ze słowem pisanym w wersji drukowanej oraz ręczne pisanie utrwala zasady poprawnej polszczyzny i wymusza dbałość o język. Dzisiaj ludzie zamiast pisać listy piszą sms-y, ale idą na skróty zamiast „ł” piszą „l”, zamiast „ó” piszą „o” itd. i nie zwracają uwagi na zasady pisowni. Technika jak najbardziej jest potrzebna, ale bez przesady – mówi wiceszef „Mechanika”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 20-02-2010 10:40
To jeszcze elektroniczny uczeń z elektroniczną obecnością i wszystko ok.A później są skutki .
*piipi* 20-02-2010 10:55
~DZIENNIK ELEKTRONICZNY ? moze byc przeszkodą bo, ..w szkole moi koledzy "dopisywali" sobie *fajne oceny w dzienniku nauczycielskim !
rymcycymcy 20-02-2010 12:42
A każda uczennica będzie miała wpinane USB ? ;)
~Yeti 20-02-2010 13:43
To wszystko było już w fazie projektowania kilka lat temu lecz nie było środków by to wszystko wdrożyć. Lepiej niech zakupią nowsze samochody do nauki a nie jak jeszcze 3 lata temu uczniowie uczyli się na już nieprodukowanych samochodach, F125p F126p i Polonez.
~c 20-02-2010 14:10
oj piipi w elektroniczmy jeszcze latwiej ;) wystarczy troche poglowkowac i mozna zastosowac kilka aktakow ktore pozwola skutecznie zmodyfikowac wpisy ;) zreszta to ze dane sa przechowywane na serwerach firmy x i firma ta uzywa ssl o niczym nie swiadczy ;) ...zmienianie hasla co miesiac wcale nie podnosi bezpieczenstwa systemu tylko wrecz je obniza a przytaczanie ze zabezpieczone jest jak bank jest nadwyraz smieszne ;)
*piipi* 20-02-2010 15:45
..do - [~C ..] ..*fajne wirtualne *całuski za inf. ? ~Hi, ..przekaze ją moim wnukom .. (..tam,kiedyś ..) ..~PA.*piipi
~syrenka 20-02-2010 22:22
pippi masz bardzo fajne i trafne wpisy jestem za pozdrawiam...
~jan 20-02-2010 23:00
No i czym się tu znowu Mechanik chwali.
~;p 21-02-2010 12:18
do "~jan" I ma się czym chwalić....Wkońcu to porządna szkoła a nie jak te inne...Pseudo-szkoły-Patola i nic więcej...;p
~janosikk 22-02-2010 3:04
Polecam wszystkim uczniom wyszukanie w google hasla: ssl strip i juz ssl nie bedzie problemem :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group