Poniedziałek, 5 maja
Imieniny: Ireny, Waldemara
Czytających: 11389
Zalogowanych: 91
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Windows Server 2025, czy 2022? Który system sprosta wyzwaniom Twojej firmy?

Poniedziałek, 3 marca 2025, 14:55
Aktualizacja: 14:56
Autor: ts
Polska: Windows Server 2025, czy 2022? Który system sprosta wyzwaniom Twojej firmy?
Fot. ts
Zarządzanie infrastrukturą sieciową dla wielu organizacji ma kluczowe znaczenie. Przedsiębiorstwa chętnie sięgają w tym celu po oprogramowanie firmy Microsoft, czyli systemy Windows Server. Odkryj rozwiązania oferowane przez nowy Windows Server 2025. Kiedy warto po niego sięgnąć i czym różni się od odsłony Windows Server 2022?

Systemy Windows Server — idealne rozwiązanie dla firm
Windows Server to systemy operacyjne wspierające pracę małych firm i dużych przedsiębiorstw. Korzystają z nich administratorzy do nadzorowania pracy serwerów, w tym do:
• zarządzania użytkownikami,
• udostępniania zasobów wewnętrznej sieci,
• dostępu do urządzeń peryferyjnych,
• łączenia się z firmową siecią przez VPN.
Systemy Windows Server oferują też obsługę kontenerów, integrację z platformami chmurowymi i zaawansowane narzędzia do wirtualizacji Hyper-V.

Zarówno system Windows Server 2022, jak i nowszy Windows Server 2025 zapewnia bezpieczeństwo infrastruktury IT i monitorowanie zagrożeń dla zasobów firmowych. W zależności od wersji mogą one zostać wykorzystane w środowiskach fizycznych (wersja Standard) albo o wysokim stopniu wirtualizacji (wersja Datacenter). Czym obie platformy różnią się między sobą?

Odkryj Windows Server 2022
Windows Server 2022 zapewnia bezpieczeństwo sprzętu, oprogramowania układowego i systemu operacyjnego dzięki technologiom Windows Defender System Guard i bezpieczeństwu opartemu na wirtualizacji (VBS). Ulepszone narzędzia obejmują współpracę z modułem TPM 2.0, zabezpieczenia Control Flow Guard i panel Windows Admin Center.

Ograniczona integracja z chmurą hybrydową jest możliwa dzięki platformie Azure. Dzięki temu firmy mogą wygodnie korzystać z zasobów lokalnych i chmurowych. Wersja Standard wspiera do 2 maszyn wirtualnych, zaś wersja Datacenter nie nakłada w tym zakresie ograniczeń.

System Windows Server 2022 dostępny jest wyłącznie na licencji wieczystej, choć maksymalna liczba użytkowników jest uzależniona od licencji CAL. Dzięki temu produkt zapewnia daleko idącą elastyczność w biznesie.
Poznaj nowoczesne rozwiązania wykorzystane w Windows Server 2025
Windows Server 2025 rozwija wiele koncepcji znanych z poprzedniej edycji systemu operacyjnego i dodaje znaczące usprawnienia, w tym m.in. zaawansowane funkcje bezpieczeństwa bazujące na sztucznej inteligencji. Funkcjonalność Secured-Core została uzupełniona o silniejszą integrację z Microsoft Defender. Ma to szczególne znaczenie dla firm, które muszą dbać o ochronę swoich zasobów lokalnych. Nowe narzędzia pozwalają na lepszą integrację z chmurą i zwiększenie wydajności pracy z danymi.

Najnowsza wersja systemu znacząco rozwija narzędzia związane z wirtualizacją. Dodano funkcje VBS Enclave i VBS Key Protection. Automatyzacja przy udziale sztucznej inteligencji to odświeżone narzędzie Hyper-V i technologia Accelerated Networking zapewniająca większą wydajność pracy przy mniejszym zużyciu zasobów. Zaimplementowano partycjonowanie mocy obliczeniowej GPU między kilka maszyn wirtualnych, co przekłada się na lepsze zarządzanie zasobami.

Zmiany pojawiły się także w obrębie Server Message Block. Wcześniej część funkcji, jak SMB Over Quick występowały wyłącznie w wersji Azure. Dodano również konfigurowalne Firewall Rules, czyli zasady funkcjonowania zapory sieciowej.

Warto wspomnieć, że Windows Server 2025 rozwija obsługę usług Active Directory. To większa elastyczność i lepsze zabezpieczenia. Duży nacisk położono na ochronę informacji. Szczególnie ważna jest współpraca z protokołem TLS 1.3 oraz Kerberos Public Key Cryptography. Wśród nowości warto wymienić Hotpatching, czyli instalowanie aktualizacji bez konieczności restartowania systemu, czy ulepszenia w obrębie Active Directory (poprawiona ochrona atrybutów poufnych, zwiększony rozmiar strony bazy danych). Nowy Server 2025 jest też pierwszym systemem obsługującym architekturę ARM64.
Podobnie jak w przypadku poprzednika zastosowano tutaj licencjonowanie CAL, ale obok licencji wieczystej pojawiła się płatność typu Pay-As-You-Go ułatwiająca skalowalność stosowanych rozwiązań.

Gdzie kupić oprogramowanie Windows Server?
Niezależnie od tego, w jak złożonych środowiskach pracujesz, system Windows Server zapewni łatwiejsze zarządzanie zasobami w czasie rzeczywistym. Jeśli szukasz oprogramowania dla firmy, sprawdź ofertę sklepu Soft360. Wybieraj między najnowszym Windows Server 2025 Standard, Datacenter oraz odsłon CSP (ang. Cloud Service Provider) zapewniających większą elastyczność albo starszą wersją Windows Server 2022.

Zadbaj o bezpieczeństwo firmowej sieci ze światowej klasy zabezpieczeniami i funkcjami zapewniającymi płynną, niezakłóconą pracę różnych aplikacji. Do każdego zakupu w Soft360 otrzymasz certyfikat legalności zapewniający, że oprogramowanie serwerowe może być wykorzystywane bez naruszania postanowień umowy licencyjnej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
137
Tak
18%
Nie
71%
Nie interesuję się polityką wcale
11%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Kilometry
Fani pociągów pojechali w Góry Sowie
 
Aktualności
21 lat minęło
 
Piłka nożna
Bardzo bolesna lekcja od Włókniarza [SKRÓT VIDEO]
 
112
Wyciek gazu na Mickiewicza
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group