Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 7315
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wilki i rysie w Karkonoszach

Czwartek, 4 października 2012, 7:36
Aktualizacja: 7:37
Autor: mea
Pięć wilków zostało dostrzeżonych po czeskiej stronie grzbietu Lasockiego, którym biegnie granica państw: Polski i Czech. – Natomiast w polskie Karkonosze wróciły rysie, które mają już potomstwo. – Widzieliśmy co najmniej jedno młode – informuje Michał Makowski z Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wilki pojawiły się w Karkonoszach 170 lat po tym, jak w 1842 r. po czeskiej stronie gór odstrzelono ostatniego osobnika. Możliwe, że teraz przywędrowały z niemieckiej części Łużyc lub z polskich Borów Dolnośląskich. Wilki zostały wypatrzone przez mieszkańców wschodniej części Karkonoszy już jesienią 2011 r. – Wilki żywią się padliną i zwierzyną od myszy po jelenia, w tym ostatnim przypadku polują całą grupą. Ataki wilków na ludzi można włożyć między bajki, gdyż są bardzo płochliwe – powiedział Michał Makowski.

O ile wilki w Karkonoszach raczej jedynie się przemieszczały, to dwa rysie zdążyły się już osiedlić. - Są to samiec i samica, które doczekały się potomstwa. Jest to bardzo rzadki gatunek, dlatego jest pod ścisłą ochroną – mówi Michał Makowski. Zwierzęta te, pochodzące z rodziny kotowatych, polują na ptaki oraz młode jelenie. Nie stanowią zagrożenia dla człowieka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group