Środa, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 11318
Zalogowanych: 29
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wigilia w Świetlicy im. św. Jana Bosko

Niedziela, 15 grudnia 2013, 11:44
Aktualizacja: 12:27
Autor: Barbara Ludorowska
Jelenia Góra: Wigilia w Świetlicy im. św. Jana Bosko
Fot. Barbara Ludorowska
Dzięki zaangażowaniu wielu osób, wczoraj (14.12.) dzieci z jeleniogórskiej Świetlicy Środowiskowej im. Jana Bosko, działającej przy Parafii św. Erazma i Pankracego, zasiadły wspólnie z rodzicami do pięknie udekorowanego wigilijnego stołu. Obecny był ks. dziekan Bogdan Żygadło, ks. Łukasz Misiak – opiekun duchowy, siostra Katarzyna oraz założycielka świetlicy i pierwsza wychowawczyni Izabela Zdulska.

Na początku zebrani obejrzeli przygotowany przez dzieci, pod kierunkiem Elżbiety Rzemińskiej, program artystyczny, po którym ks. proboszcz poprowadził wspólną modlitwę i odczytał fragment Ewangelii wg św. Łukasza – o tajemnicy Bożego Narodzenia.

Najważniejszym momentem było dzielenie się opłatkiem. Temu gestowi miłości towarzyszyły życzenia: zdrowia, radości z narodzenia Pana Jezusa, pomyślności w Nowym Roku, rozwiązania wszelkich trudnych spraw. Dużym zaskoczeniem dla rodziców i bardzo miłym akcentem tego wieczoru były podarunki, które dzieci wręczyły zebranym.

Świetlica działa już prawie 14 lat. Wyposażona jest w liczne pomoce dydaktyczne, komputery, telewizor i zabawki edukacyjne dla najmłodszych. Zajęcia odbywają się przez pięć dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) w godzinach 14.30 – 17. 30. W tym roku opieką objętych jest 23. dzieci w wieku 7 – 13 lat , którymi zajmują się dwie wychowawczynie : Małgorzata Szymczyk oraz Elżbieta Rzemińska. W codziennej pracy wspierają je wolontariuszki: Kazimiera Dąbrowska i Jolanta Glinka.

Dzieci nie tylko odrabiają tutaj lekcje, pod opieką doświadczonych pedagogów, ale także mają zajęcia plastyczne w Młodzieżowym Domu Kultury, lekcje biblioteczne. Wychowankowie poznają historię miasta i regionu poprzez wycieczki krajoznawcze, pogadanki, prelekcje, prezentacje, pracę z mapą. Organizowane są wyjścia do kina, teatru. Codziennie otrzymują podwieczorek.

Oprócz zajęć w świetlicy, dzieci wyjeżdżają na wycieczki. - W tym roku byliśmy w Pławnej, dwa razy w Kowarach (w sztolni i Parku Miniatur) oraz we Wrzeszczynie - mówi Małgorzata Szymczyk. Właśnie warsztaty plastyczne we Wrzeszczynie zaowocowały pięknymi choinkami, które dzieci wykonały samodzielnie z czesanego na mokro filcu. Tymi pięknymi upominkami zostali obdarowani rodzice i goście obecni na Spotkaniu Opłatkowym.

W placówce prowadzone są zajęcia z terapii pedagogicznej i psychologicznej. - Wielką radością było dla nas w ubiegłym roku to, że ośmioro naszych wychowanków z sukcesem zakończyło kolejny rok szkolny - mówi pani Małgosia. - Dzięki naszym działaniom i pomocy, jakiej udzieliliśmy całym rodzinom, czwórka dzieci nie została odebrana rodzicom. - Uświadamiamy dzieci w różnych tematach, by wychować je na porządnych ludzi, a rodzice cieszą się, że jest takie miejsce jak to, bo wiedzą, że ich pociechom nic nie grozi i mają tu dobrą opiekę – dodaje.

Świetlica św. Jana Bosko to miejsce, które stwarza warunki do nabywania umiejętności interpersonalnych i zgodnego przebywania w grupie, wychowawczynie pracują nad utrwaleniem zachowań kultury bycia i życia dnia codziennego, uczą dzieci empatii, ale także niezbędnej w życiu asertywności. Efekty tej pracy widoczne są na co dzień, bowiem dzieci wzajemnie się wspierają, niektóre są chętne do bezinteresownej pomocy kolegom i koleżankom. Właśnie ci ostatni, w tym roku zostali szczególnie wyróżnieni, otrzymując oprócz paczki słodyczy, piękną maskotkę za swoją postawę.

- Podziękowania należą się Prezydentowi Miasta, dzięki któremu świetlica może istnieć. Urząd Miasta jest bowiem główną instytucją finansującą jej działalność. Ogromny wkład ma również Parafia św. Erazma i Pankracego, której proboszczowi w tym miejscu bardzo dziękujemy – mówią wychowawczynie. - Dziękujemy również sponsorom, zwłaszcza panu Mrugale za wspaniałe ciasta i kierowniczce Restauracji Sorrento.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
823
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Radni główkują
 
Aktualności
Debatują o pieniądzach
 
Piłka nożna
Barycz za mocna [WYNIKI/TABELA]
 
Aktualności
Policjanci z sąsiedztwa
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group