Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 6952
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wigilia literacka z wierszem, śpiewem i opłatkiem

Środa, 10 grudnia 2014, 9:21
Aktualizacja: Czwartek, 11 grudnia 2014, 8:16
Autor: Maria Suchecka
Jelenia Góra: Wigilia literacka z wierszem, śpiewem i opłatkiem
Fot. Robert Bogusłowicz
Karkonoska Wigilia Literacka odbyła się 8. grudnia br. tradycyjnie w jeleniogórskim Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna, a po raz ósmy miała charakter integracyjny, gdyż jak co roku zostały na nią zaproszone osoby niepełnosprawne.

Dyrektor Julita Zaprucka serdecznie powitała zebranych, a wśród nich Ligię Jamer – prezesa Towarzystwa Chorych na Stwardnienie Rozsiane i zarazem przewodniczącą Rady Powiatowej do Spraw Niepełnosprawności, przedstawicieli Polskiego Związku Niewidomych oraz podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej, którzy pod opieką instruktorów zaprezentowali owoce swojej pracy. Były to piękne ozdoby choinkowe i elementy do dekoracji wigilijnych stołów.

Opłatkowe spotkanie zaczęło się czytaniem fragmentów powieści Renaty Galik (też niepełnosprawnej) i jej pięknym, wzruszającym recitalem.
Jak co roku z zaproszenia na literacką wigilię skorzystał ks. prałat dr Józef Stec. Przekazał zebranym gwiazdkowe przesłanie, które zawsze przygotowuje w grudniu drukiem nie tylko dla parafian i przypomniał, jak wiele treści niosą obchody Świąt Bożego Narodzenia.

Po wystąpieniu ks. Józefa Steca przyszedł czas na serdeczne życzenia i łamanie się opłatkiem, i ten moment był chwilą szczególnej życzliwości i wzruszenia. Wspólnie odśpiewana kolęda przybliżyła bożonarodzeniowe nastroje.

Tradycyjnie już został ogłoszony doroczny gwiazdkowy turniej poetycki. Tym razem literaci mieli zainspirować się hasłem „Pogodne nastroje”, gdyż Boże Narodzenie to czas radości, której na co dzień zwykle brakuje ludziom zatroskanym o sprawy powszednie.

Kiedy jury pod kierunkiem Roberta Bogusłowicza ze Stowarzyszenia W Cieniu Lipy Czarnoleskiej (współorganizatora Wigilii) zajęło się oceną złożonych utworów, uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do sali projekcyjnej, gdzie Andrzej Kępiński (socjolog, publicysta, historyk, reżyser i scenarzysta w jednej osobie) zaprezentował swój film dokumentalny dotyczący zdarzeń, jakie rozegrały się na Majdanie. W spotkaniu uczestniczyła też red. Jolanta Stopka, autorka fotografii zamieszczonych w wydanej niedawno książce tego autora. Po projekcji wywiązał się gorąca dyskusja, co nie może dziwić, kiedy od szeregu miesięcy ten kraj nie schodzi ze szpalt gazet i jest tematem numer jeden doniesień radia i telewizji.

W tym czasie turniejowe jury podsumowało wyniki punktacji. I miejsce przyznano Henrykowi Gilowi za wiersz „Pustka”, a drugie za utwór „Jeszcze wyżej” Halinie Herudzińskiej. Oboje autorzy reprezentują Grupę Literacką NURT, prężnie działającą przy Miejskim Domu Kultury w Lubaniu. Trzecia nagroda przypadła Annie Lechowicz ze Stowarzyszenia W Cieniu Lipy Czarnoleskiej za wiersz „Grudzień” . Wyróżnienia przyznano Agacie Tracz z Warsztatu Terapii Zajęciowej za wiersz „Razem” i Halinie Herudzińskiej za utwór „Na słowo”.

Potem na stole pojawiły się tradycyjne potrawy wigilijne, ale nikomu nie zabrakło też domowych wypieków oraz innych smakołyków, do kawy i herbaty, serwowanych przez Muzeum, wspomagane gastronomiczna inwencją pań ze Stowarzyszenia w Cieniu Lipy Czarnoleskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group