Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 13606
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wigilia literacka w Domu Gerharta Hauptmanna

Poniedziałek, 20 grudnia 2021, 5:22
Autor: Danuta Mysłek
Jelenia Góra: Wigilia literacka  w Domu Gerharta Hauptmanna
Fot. Archiwum D. Mysłek
Członkowie Stowarzyszenia Literackiego w Cieniu Lipy Czarnoleskiej z prezes Danutą Mysłek, liderką Grupy nieformalnej NURT z Lubania Krystyną Sławińską oraz debiutującą w 2007 roku w innych wówczas strukturach Stowarzyszenia w Cieniu Lipy Czarnoleskiej wierszem Utopić smutek w Podgórzyńskich stawach autorką tomiku wierszy wydanego w br. Joanną Marcinkowską wypełniali przestrzeń domu noblisty - niegdyś to „Wiesenstein” (Łąkowy Kamień), dziś Muzeum Miejskie - literackimi owocami pracy twórczej.

Wigilie literackie od 2008 roku były wpisane w tradycję Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna. Rozpoczynana w tym zaczarowanym dla literatów miejscu, kiedy to dyrektorem była Julita Zaprucka, kończyła się w Borowicach u śp. bliskiego literatom przyjaciela — członka stowarzyszenia.

Już na wejściu przybywającym udzieliła się niepowtarzalna atmosfera świątecznego i uroczystego nastroju w gronie nietuzinkowych z pasjami osób. I tak Zbyszek Jurczenko przy akompaniamencie pianina zachwycał każdego już w drzwiach kolędami. Dyrektor Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna – Janusz Skowroński wachlarzem wiedzy historycznej regionu. Ks. Andrzej Płaza wiedzą z zakresu nietuzinkowego hobby, o czym szerzej poniżej. Aleksandra Bieniek; śpiewem i grą na pianinie (m.in. Dni, których nie znamy, Mizerna licha), Magdalena Borejko: grą na gitarze, śpiewem (m.in. Kolęda dla nieobecnych – dedykowana Ojcu wykonawczyni, Nie jesteś sama, Cicha noc).

W literacki nastrój wprowadzali: Jerzy Tański, dedykując obecnym wiersz Wigilijna Noc, następnie Krystyna Sławińska przeczytała wybrane swoje i Huberta Horbowskiego wiersze w tym limeryki. Izabella Rochnowska zachwyciła i przywołała refleksje u słuchaczy wierszem dedykowanym dziadkom – Zima 1941 roku. Debiutantka literacka stowarzyszenia (2007), a dziś własnego tomiku Joanna Marcinkowska czytaną twórczością wprowadziła obecnych w swój świat. A Danuta Mysłek dedykowała wiersze nieobecnym: babci Annie i Ojcu, zapoznając Gości ze zdarzeniem z czasu stanu wojennego, jakiego doświadczyli z ojcem w dniu 28 grudnia 1981 roku.

Gościem specjalnym wydarzenia była Regina Chrześcijańska z Wydawnictwa Poligrafia AD REM, która otrzymała w tym wyjątkowym dniu prestiżowe odznaczenie, „Medal Przyjaciela Muzeum”.

Spotkanie wigilii literackiej, połączonej z unikatową wystawą, otworzył oraz powitał obecnych w Rajskiej hali Avenariusa dyrektor Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna – Janusz Skowroński. Mówca wprowadził obecnych w etiologię Rajskiej hali, wgłębiając słuchaczy w treści malowidła przedstawiającego „Rajski ogród”. Po czym wraz z ks. Andrzejem Płazą (proboszczem jagniątkowskiego kościoła) zabrał gości na niepowtarzalną wystawę filatelistycznych zbiorów księdza pt. Wielkość tajemnicy wcielenia. Boże Narodzenie na znaczkach pocztowych. Widza, a zarazem słuchacza z pomocą prezentowanych znaczków, kopert, datowników, karty maximum ks. Andrzej Płaza zabrał w podróż po dziejach Chrystusa. W bogatym zbiorze uczestnicy obejrzeli m.in. najstarszy znaczek świata poświęcony Bożemu Narodzeniu (Kanada 1898). Na wystawie znalazły się również walory pocztowe z Oberndorf k. Salzburga miejsca, w którym w roku 1918 powstała najstarsza kolęda świata Cicha noc.

Wspólna modlitwa, płynące z serca życzenia, poczęstunek, a także drobne upominki, jak tradycja Polska nakazuje też były.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Rady Miejskiej, reprezentowały ją panie z komisji kultury: Anna Bałkowska i Elżbieta Wojtyna. Nie zabrakło też regionalnych filatelistów. I osób rozprawiających o etymologii nazwiska rodowego ks. Kubka, którego wspominaliśmy na tym spotkaniu.

Wigilijna noc Jerzy Tański

Wigilia
To noc niepowtarzalna w świecie
Gdy idziesz drogą życia
Nie zatrzymuj się bez celu
Zagubiona myśl wędrowcy
Przechodzącego obok okien
Wigilijnej życzliwości
Pusty talerz i krzesło
Oczekują na przybysza
Na tych - którzy odeszli do wieczności
Noc ta to symbolika wielka
To czas, w którym wszyscy cieszą się
Zwykłą ludzką życzliwością
Tą dana od Boga
To czas rodzinnej radości
Ludzkiego pojednania

Twoja reakcja na artykuł?

5
50%
Cieszy
2
20%
Hahaha
1
10%
Nudzi
1
10%
Smuci
1
10%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group