Piątek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 5930
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Szklarska Poręba: Wieści z naszego miasta

Poniedziałek, 18 lipca 2011, 11:41
Aktualizacja: Sobota, 23 lipca 2011, 9:58
Autor: Tekst sponsorowany
Co słychać w Jeleniej Górze? Oto garść infiormacji:

Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry spotkał się z Jackiem Jaśkowiakiem, organizatorem Pucharu Świata w Narciarstwie w Szklarskiej Porębie.

– To początek wspólnej pracy – powiedział M. Zawiła. – Puchar Świata jest ważnym elementem promocji całej Kotliny Jeleniogórskiej, choć – oczywiście – przede wszystkim Szklarskiej Poręby. Ale pod Szrenicą nie wystarczy dla wszystkich kibiców miejsc parkingowych, trzeba zadbać o ich logistykę, przygotować własne programy promocji, bo nawet kibic sportowy nie żyje tylko zawodami, szczególnie jeśli przyjedzie na nieco dłużej. Nie chcemy zabierać niczego Szklarskiej Porębie, chcemy pomóc w tych sprawach, które mogą być ważne dla przebiegu imprezy, a z którymi w Szklarskiej Porębie byłoby relatywnie trudniej. W tej sprawie partnerem głównym jest dla nas burmistrz Grzegorz Sokoliński, ale myślę, że dla Szklarskiej Poręby będzie też ważne wsparcie Piechowic i pozostałych gmin Powiatu, i – co ważne – Starostwa Powiatowego.

A cała sprawa może stać się początkiem prawdziwej integracji miejscowości Kotliny wokół wspólnych prac i wspólnych interesów.

****
Widocznym i dostrzegalnym elementem rewitalizacji w Jeleniej Górze jest odbudowa całych ciągów kamienic. Każdy może zobaczyć, jak bardzo zmieniają się domy przy wielu ulicach, choćby Złotniczej, Drzymały, i okolicznych. – Ale Lokalny Program Rewitalizacji to nie tylko domy – mówi Zofia Czernow, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Może nawet jeszcze ważniejsza i jeszcze bardziej odczuwalna jest tzw. rewitalizacja społeczna. W tych kwartałach miast, gdzie odświeżone zostają domy przystępujemy do następnego etapu, właśnie rewitalizacji społecznej i zabiegamy tu o współpracę ze wspólnotami mieszkaniowymi. Chodzi o to, by te części miasta, które są potocznie, a z reguły – niesprawiedliwie – uznawane za „gorsze” miały szanse zbudować swoją dobrą, wartościową tożsamość. Tym szybciej to się stanie, im chętniej do tego przyłączą się mieszkańcy. Znakomite przykłady można podać choćby z rejonu ulicy Lwóweckiej, gdzie grupa rodziców zintegrowała się, by zrobić coś dla dzieci. Miasto będzie włączać się finansowo w taką działalność, ale nie można tego zrobić bez udziału samych mieszkańców. Powstawanie świetlic środowiskowych, organizacja imprez, placów zabaw, itp. przedsięwzięć będzie dobrym impulsem dla polepszenia relacji sąsiedzkich a co za tym idzie - standardu życia.

****
W tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na zagospodarowanie terenów „Rakownicy”. – Ogłoszenie przetargowe będzie kierowane do wszystkich zainteresowanych, ale wiemy, że kilku z nich ma już swoje sprecyzowane pomysły – powiedział M. Zawiła. – Warunki dla przedsiębiorców będą precyzyjnie opisane, ale już teraz mogę powiedzieć, że czynsz dzierżawny będzie symboliczny, okres dzierżawy – relatywnie długi, niemniej czas, w jakim należy uruchomić działalność – krótki. Chcemy, by przedsiębiorca mógł godziwie zarobić, ale przystąpił do pracy bez żadnej zwłoki.

****
- Przeszedłem cały dystans, 5.160 m traktu pieszo-rowerowego przy obwodnicy, otwartego w miniony piątek – powiedział Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Z opinii fachowców wynika, że ta ścieżka zbudowana jest poprawnie, niemniej jest kilka drobniejszych spraw, którymi trzeba się pilnie zająć. Po pierwsze – oznakowanie wjazdów z dróg gruntowych na ścieżkę winno gwarantować pierwszeństwo dla rowerów i pieszych przed samochodami, które przejeżdżają ścieżkę, w kierunku na jezdnię . Po drugie – trzeba uzupełnić w niektórych miejscach barierki, by uniemożliwić jazdę po ścieżce samochodami osobowymi, po trzecie – przekonsultować z właścicielami przyległych gruntów, by swoje pola zabezpieczali inaczej, niż drutem kolczastym, który – w razie wywrotki rowerzysty – może być przyczyną niepotrzebnych kłopotów. A w najbliższej przyszłości podejmiemy sprawę tworzenia planu połączenia dróg rowerowych pod istniejącą estakadą, w miejscu zjazdu do Legnicy). Samo wykonawstwo owego połączenia będzie realizowane już z przyszłorocznego budżetu w roku 2012, ale projekty budów powinny być gotowe w sezonie zimowym

Tekst sponsorowany

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group