• Piątek, 26 kwietnia 2019
  • Godz. 3:44
  • Imieniny: Klaudiusza, Marii, Marzeny, Marceliny
  • Czytających: 2842
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wielkie remonty

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 29 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Środa, 15 lutego 2006, 21:46
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
   Bloki jeleniogórskiego Zabobrza - symbol PRL-u - przestaną wkrótce odstraszać przyjeżdżających do naszego miasta. Większość z nich zostanie odmalowanych i ocieplonych. Niestety, wzrosną opłaty za mieszkania.

         Ponad 17 tysięcy mieszkańców będzie miało cieplej w domach. Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa - największa w mieście - wyremontowała w tym roku 22 bloki. - Do 2009 roku odmalujemy i ocieplimy łącznie 85 budynków - wylicza wiceprezes spółdzielni Tadeusz Mroczek. Większość z nich to budynki z Zabobrza I i IIe ze śródmieścia. W blokach na najnowocześniejszym Zabobrzu III zostaną jedynie wyremontowane kondygnacje pod stropami.

         Niestety, wzrośnie składowa czynszu na tzw. fundusz remontowy, o 50 groszy za każdy metr kwadratowy. Dla przykładu, za mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych trzeba będzie miesięcznie płacić więcej o 25 złotych. Wyższe stawki będą obowiązywały przez okres spłaty, czyli przez sześć lat od zakończenia remontów.
- Ludzie na tym zyskają - przekonuje wiceprezes Mroczek. - O około 30 procent zmniejszy się zużycie ciepła. Tak jest w wyremontowanych już budynkach. Mieszkańcy płacą więcej na remonty, ale zmniejszyła się stawka za zużycie energii cieplnej. Dlatego podwyżki nie są tak drastyczne.

         Większość mieszkańców popiera pomysł remontów. - To się opłaca. Płacę teraz o jakieś 12 złotych więcej miesięcznie, ale przynajmniej ściany zostały uszczelnione i wiatr nie hula mi po mieszkaniu - mówi Andrzej Jankowski z Zabobrza I. - Jak twierdzi, po ociepleniu budynku przykręcił kaloryfery.
- To znakomity pomysł, czekam, aż mój blok zostanie ocieplony - mówi Radek Kula z ulicy Noskowskiego. - Teraz mam kaloryfery odkręcone na całego, a i tak czasami jest zimno.

         Śladem JSM poszło już kilka wspólnot mieszkaniowych. - Nareszcie mamy ciepło na klatce schodowej - cieszy się Dorota Grabowska z ul. Komedy-Trzcińskiego.
W tym roku JSM do ocieplenia przeznaczyła 23 budynki. Na remonty nie zgodzili się jedynie mieszkańcy Moniuszki 4. - Nie stać nas nawet na niewielkie podwyżki - mówi jeden z lokatorów tego budynku. - Nie mamy pewności, że te pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto.

         - Zasady są jasne, nikogo nie oszukujemy - mówi Tadeusz Mroczek. - Aby rozpocząć inwestycję, potrzebna jest pisemna zgoda więcej niż połowy mieszkańców budynku.
Ponadto, ludzie wyznaczają spośród siebie 2 reprezentantów. Zostają oni członkami komisji przetargowej i mają prawo wyboru firmy, która wykona remont. Uczestniczą też przy odbiorze technicznym inwestycji i przy jej rozliczeniu. Spółdzielnia nie może rozliczyć robót bez ich zgody.
- To chyba uczciwe zasady - pyta wiceprezes.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
782
Tak
67%
Nie
30%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
25.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Trwa remont Wieży Książęcej w Siedlęcinie  
Aktualności
Wraca temat Sołtysiej Góry  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group