Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 4939
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wielkie otwarcie centrum kształcenia w "Mechaniku"

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Czwartek, 16 czerwca 2011, 19:07
Aktualizacja: Sobota, 18 czerwca 2011, 8:11
Autor: Angela
Fot. Angela
Na ten dzień czekali nie tylko nauczyciele, ale i uczniowie. Dzisiaj w ZST Mechanik odbyło się wielkie otwarcie nowo wybudowanego Centrum Kształcenia Zawodowego, a w nim dziewięciu sal do praktycznej nauki zawodu. Podczas uroczystości otwarcia padło wiele słów podziękowań dla tych, którzy nad budową centrum pracowali.

Centrum Kształcenia Zawodowego powstało w zmodernizowanym kompleksie byłego internatu mieszczącego się przy Zespole Szkół Technicznych Mechanik przy ul. Obrońców Pokoju w Jeleniej Górze. W ramach prac przebudowano cały budynek wewnątrz, łącznie z wymianą centralnego ogrzewania, sieci elektrycznej i wodno – kanalizacyjnej. Wymieniono okna i drzwi. Na zewnątrz budynek został wyremontowany i ocieplony, włącznie z dachem. W budynku zamontowana została winda dla osób niepełnosprawnych. Całość kosztowała ponad sześć milionów zł, z czego niemal połowa pochodziła z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013. Docelowo z nowego centrum ma korzystać około 900 uczniów, nie tylko „Mechanika”, ale i elektronika i innych szkół zawodowych z Jeleniej Góry i regionu.

Na parterze budynku znajdują się pracownie: obrabiarek, spawania i łączenia metali, a na pierwszym piętrze jest centrum informatyczne oraz sala konferencyjna, gdzie będą odbywały się zajęcia z przedsiębiorczości. Na drugim piętrze natomiast mieści się pracownia instalacji budowlanych oraz dwie pracowni z mechatronikami: z robotyką i automatyka oraz z sterownikami PLC. Pełne doposażenie wszystkich pracowni w nowoczesny sprzęt za ponad dwa miliony zł ma się zakończyć nie później niż w I kwartale przyszłego roku.

Na otwarcie nowego centrum do zespołu szkół zjechało wiele osobistości, w tym: Zofia Czernow, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego, Marzena Machałek, posłanka PiS – u, Waldemar Woźniak, naczelnik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej, radni, m.in. : Anna Ragiel, Ewa Duziak, Grażyna Pawlukiewicz – Rehlis, Miłosz Sajnog czy Jerzy Pleskot. Obecni byli też przedstawiciele urzędu miasta, w tym m.in. Mirosława Dzika, naczelnik wydziału inwestycji i zamówień publicznych oraz Jadwiga Osińska. Zaproszono również Jacka Musiała, dyrektora jeleniogórskiego aeroklubu, Tadeusza Popowicza, dyrektorów szkół, rodziców, uczniów i inni.

- Długo czekaliśmy by taką bazę dydaktyczną pozyskać. Dla szkoły jest to stumilowy krok do przodu. Teraz będziemy mogli pokazać uczniom więcej nowocześniejszych technologii i rozwiązań, dzięki czemu lepiej przygotujemy ich do pracy. Nowe centrum to bardzo dobre warunki, w których ci młodzi ludzie będą mogli się kształcić oraz nowe możliwości dla nauczycieli. Obecnie mamy około 750 uczniów i mamy nadzieję, że po otwarciu tego centrum ta liczba się zwiększy. Nasza oferta edukacyjna bardzo się bowiem poszerzy, a z różnego typu szkoleń będą mogły korzystać również osoby niepełnosprawne – mówiła Wanda Kozyra, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Mechanik w Jeleniej Górze.

A jakich korzyści w nowym centrum upatrują sami uczniowie?
Zdaniem Grzegorza Krukowskiego z klasy IIIA o profilu technik pojazdów samochodowych, nowoczesne pracownie dają bardzo duże możliwości m.in. przy obróbce, tokarstwie i wielu innych.
Filip Rozowski z klasy IC o profilu „mechatronik” liczy na to, że dzięki nowoczesnemu wyposażeniu centrum pozna w praktyce to, o czym dotychczas czytał w książkach i dzięki temu szybciej odnajdzie się w realnej pracy na rynku.
Przemysław Wyciwyszyn i Adrian Nowicki z klasy IIC już dostrzegli, że nowe sale są bardziej przestronne i dają większe możliwości do testowania urządzeń, szczególnie dużych.

- Poprzednia sala do tego przedmiotu była o wiele mniejsza i nie było gdzie się rozwinąć z budowaniem. Tu z pewnością zdobędziemy większe umiejętności, a to da nam możliwość szybszego znalezienia pracy – mówili uczniowie.

Szerokich możliwość kształcenia w nowy centrum upatrują też sami nauczyciele.

- Nowe centrum to stanowiska wyposażone w bardzo nowoczesny sprzęt, dzięki któremu możliwa jest symulacja w mikroskali rzeczywistych warunków produkcyjnych. Uczniowie, którzy przejdą szkolenie na tych wszystkich stanowiskach z pewnością będą mieli pojecie o tym, co ich czeka w przyszłej pracy. Programy, które będą u nas wykorzystywane do nauki funkcjonują bowiem w różnych przedsiębiorstwach – mówił Krzysztof Cichosz, nauczyciel mechatroniki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~~jg 16-06-2011 19:50
Było fajnie, ale wstyd że nie zaproszono Marka Obrębalskiego. Więcej tu akurat zrobił niż wielu z tych zaproszonych np. poseł Machałek
kazimierzp 16-06-2011 20:41
Znając częste realia, ja bym zapytał: dlaczego nie przyszedł pan Marek Obrębalski. Wiem, że często jest zapraszany, ale nie zawsze (może z powodu nawału pracy) z tych zaproszeń nie korzysta! Pani Angeli sugerowałbym przed wypuszczeniem tekstu do sieci sprawdzić i usunąć drobne z pozoru błędy typu: "dwie pracowni". To co uchodzi internautom, nie uchodzi redaktorom tak zacnego portalu!;-) A szkole i uczniom życzę, aby program nauczania pozwalał zawsze znaleźć się na rynku pracy i szybko uzyskiwać zatrudnienie!
~............ 16-06-2011 20:45
A dlaczego nie ma zdjęć z części nieoficjalnej?
~do kazimierz 16-06-2011 20:59
Akurat się Pan myli. Chciałam dzisiaj pójść do Mechanika z Obrębalskim, rozmawiałam z nim, ale on nie dostał zaproszenia więc nie był obecny na tych uroczystościach. Jestem zażenowana tą amnezją i brakiem taktu obecnej ekipy z PO.
~do_kaimierza 16-06-2011 21:14
To się nazywa chichot historii niech pan zapyta się jak MO traktował innych, np jak otwierał w 3 miesiącu kadencji nowy budynek straży pożarnej na sokolikach, (inwestycji którą zapoczątkował J Kusiaki który doprowadził ją do końca) to nawet się nie zająknął i nie wspomniał tego na uroczystościach mimo że poprzedni prezydent był tez na nich Sam dumnie wypinał pierś jakby własnymi rękami w 3 dni to wszystko wybudował Teraz jego miejsce jest na śmietniku historii........
~obywatel 16-06-2011 21:24
z kradzieżą zabytkowych pozostałości tramwajowej historii Jeleniej Góry w tle...
~strażak 16-06-2011 21:44
do pajaca z 21:14 Jak zwykle tylko opluwanie. Przecież Obrębalskiego nie było na otwarciu strażnicy na Sokolikach. Pamiętam, że wstęgi przecinał Łużniak. Najpierw sprawdź, pomyśl a potem cokolwiek napisz
~@ 16-06-2011 23:08
Piękne zdjęcia, ileż wyrazu w twarzach! Pan Miłosz - pobożnie pochylony nad telefonem, pan Marian czujnie spogląda z ukosa, pan Jacek - smutna jego twarz, pani Ania - z troską, ale pani Zosia - cała w kropki...
~ppp 16-06-2011 23:19
Jeszcze się przekonacie kim jest Zawiła i co potrafi. A potrafi duuużżżżoooo gadać, a potem ............... zapalić papieroska!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~xxx 17-06-2011 0:03
Mechanik to tradycja,pozdrowienia dla pana Korczyc
~Darek1 17-06-2011 8:24
a co z halą której budowa już tuż tuż miała się zaczynac?
~` 17-06-2011 9:49
A na tej oto nowoczesnej maszynie nasi wychowankowie będa 3 lata uczyć się jak się robi młotki.
~uczeń 17-06-2011 20:46
Wielka ściema i odmalowane 30 letnie klamoty i salka multimedialna. Warsztaty przy Wolności to była prawdziwa szkoła...
~inżynier 18-06-2011 20:09
BRAWO !!! Może młodzi ludzie przekonają się, że warto rozwijać swoją wiedzę o podłożu technicznym :))
~taki sobie 18-06-2011 21:53
Mechanik--jest ok' ale zadbajcie o młodych ludzi,ludzi którzy wybrali tą a nie inną szkołę a ich przyszłość zależy od Was.Zlikwidować praktyki w szkole to jakaś porażka,za co bierze wypłatę człowiek odpowiedzialny za te praktyki. Młodych trzeba zafascynować a nie na dzień dobry skazać na straty. Zlikwidować praktyki w szkole,w prywatnym warsztacie będzie zamiatał a i tego trzeba się nauczyć.Przyjdzie czas na praktykę z prawdziwego zdarzenia i albo zostanie mechanikiem albo zmieni zawód
~taki sobie 18-06-2011 21:58
Wszystko polityka, tam są młodzi .Kto to jest P.Obrębalski czy P.jakiś tam obecny Prezydent ,liczą się młodzi i ich przyszłość.
~uczen 20-06-2011 1:01
hahahah jak to ładnie wyglada na zdjeciach , co rusz jak jakas prezentacja o mechaniku co to nie jest za niby zajefajna szkola , to pokazuja tego robocika na baterie , albo inne glupie zabawki ktore na codzien leza pochowane w szafkach i nikt ich nie uzywa, wyciagane sa jedynie jak przyjezdza tv lub fotoreporterzy. Klasa mechatroniki - w opisach piekne stwierdzenia ze zajmuje się robotyką , itp a przez 3 lata technikum poza obliczeniami matematycznymi jakichs d...lnych równań NIC nie było związane z takimi robocikami itp . :) śmiech na sali.
~Marysia 21-06-2011 11:00
A księdza dziekana nie było ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group