Czwartek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 5941
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Wielkie otwarcie centrum kształcenia w "Mechaniku"

Czwartek, 16 czerwca 2011, 19:07
Aktualizacja: Sobota, 18 czerwca 2011, 8:11
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: Wielkie otwarcie centrum kształcenia w
Fot. Angela
Na ten dzień czekali nie tylko nauczyciele, ale i uczniowie. Dzisiaj w ZST Mechanik odbyło się wielkie otwarcie nowo wybudowanego Centrum Kształcenia Zawodowego, a w nim dziewięciu sal do praktycznej nauki zawodu. Podczas uroczystości otwarcia padło wiele słów podziękowań dla tych, którzy nad budową centrum pracowali.

Centrum Kształcenia Zawodowego powstało w zmodernizowanym kompleksie byłego internatu mieszczącego się przy Zespole Szkół Technicznych Mechanik przy ul. Obrońców Pokoju w Jeleniej Górze. W ramach prac przebudowano cały budynek wewnątrz, łącznie z wymianą centralnego ogrzewania, sieci elektrycznej i wodno – kanalizacyjnej. Wymieniono okna i drzwi. Na zewnątrz budynek został wyremontowany i ocieplony, włącznie z dachem. W budynku zamontowana została winda dla osób niepełnosprawnych. Całość kosztowała ponad sześć milionów zł, z czego niemal połowa pochodziła z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013. Docelowo z nowego centrum ma korzystać około 900 uczniów, nie tylko „Mechanika”, ale i elektronika i innych szkół zawodowych z Jeleniej Góry i regionu.

Na parterze budynku znajdują się pracownie: obrabiarek, spawania i łączenia metali, a na pierwszym piętrze jest centrum informatyczne oraz sala konferencyjna, gdzie będą odbywały się zajęcia z przedsiębiorczości. Na drugim piętrze natomiast mieści się pracownia instalacji budowlanych oraz dwie pracowni z mechatronikami: z robotyką i automatyka oraz z sterownikami PLC. Pełne doposażenie wszystkich pracowni w nowoczesny sprzęt za ponad dwa miliony zł ma się zakończyć nie później niż w I kwartale przyszłego roku.

Na otwarcie nowego centrum do zespołu szkół zjechało wiele osobistości, w tym: Zofia Czernow, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego, Marzena Machałek, posłanka PiS – u, Waldemar Woźniak, naczelnik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej, radni, m.in. : Anna Ragiel, Ewa Duziak, Grażyna Pawlukiewicz – Rehlis, Miłosz Sajnog czy Jerzy Pleskot. Obecni byli też przedstawiciele urzędu miasta, w tym m.in. Mirosława Dzika, naczelnik wydziału inwestycji i zamówień publicznych oraz Jadwiga Osińska. Zaproszono również Jacka Musiała, dyrektora jeleniogórskiego aeroklubu, Tadeusza Popowicza, dyrektorów szkół, rodziców, uczniów i inni.

- Długo czekaliśmy by taką bazę dydaktyczną pozyskać. Dla szkoły jest to stumilowy krok do przodu. Teraz będziemy mogli pokazać uczniom więcej nowocześniejszych technologii i rozwiązań, dzięki czemu lepiej przygotujemy ich do pracy. Nowe centrum to bardzo dobre warunki, w których ci młodzi ludzie będą mogli się kształcić oraz nowe możliwości dla nauczycieli. Obecnie mamy około 750 uczniów i mamy nadzieję, że po otwarciu tego centrum ta liczba się zwiększy. Nasza oferta edukacyjna bardzo się bowiem poszerzy, a z różnego typu szkoleń będą mogły korzystać również osoby niepełnosprawne – mówiła Wanda Kozyra, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Mechanik w Jeleniej Górze.

A jakich korzyści w nowym centrum upatrują sami uczniowie?
Zdaniem Grzegorza Krukowskiego z klasy IIIA o profilu technik pojazdów samochodowych, nowoczesne pracownie dają bardzo duże możliwości m.in. przy obróbce, tokarstwie i wielu innych.
Filip Rozowski z klasy IC o profilu „mechatronik” liczy na to, że dzięki nowoczesnemu wyposażeniu centrum pozna w praktyce to, o czym dotychczas czytał w książkach i dzięki temu szybciej odnajdzie się w realnej pracy na rynku.
Przemysław Wyciwyszyn i Adrian Nowicki z klasy IIC już dostrzegli, że nowe sale są bardziej przestronne i dają większe możliwości do testowania urządzeń, szczególnie dużych.

- Poprzednia sala do tego przedmiotu była o wiele mniejsza i nie było gdzie się rozwinąć z budowaniem. Tu z pewnością zdobędziemy większe umiejętności, a to da nam możliwość szybszego znalezienia pracy – mówili uczniowie.

Szerokich możliwość kształcenia w nowy centrum upatrują też sami nauczyciele.

- Nowe centrum to stanowiska wyposażone w bardzo nowoczesny sprzęt, dzięki któremu możliwa jest symulacja w mikroskali rzeczywistych warunków produkcyjnych. Uczniowie, którzy przejdą szkolenie na tych wszystkich stanowiskach z pewnością będą mieli pojecie o tym, co ich czeka w przyszłej pracy. Programy, które będą u nas wykorzystywane do nauki funkcjonują bowiem w różnych przedsiębiorstwach – mówił Krzysztof Cichosz, nauczyciel mechatroniki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group