Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 6451
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Wielkie branie tuż za progiem

Środa, 17 czerwca 2009, 9:20
Aktualizacja: 9:22
Autor: TEJO
REGION JELENIOGÓRSKI: Wielkie branie tuż za progiem
Dla amatorów wędkowania aktywnego ze spinningiem lub muchówką pozostaje nurt Bobru
Fot. TEJO
Wakacje tuż, i choć sezon wędkarski trwa w najlepsze, niebawem nad wodami zagości jeszcze więcej amatorów moczenia kija i cierpliwego oczekiwania na branie rekordowej ryby.

Choć region jeleniogórski nie jest krainą tysiąca jezior, nie brakuje tu miejsc, gdzie można zasadzić się na zdobycz życia lub miło spędzić czas z wędką. Powodzeniem wśród miejscowych wędkarzy cieszą się zwłaszcza glinianki w rejonie ulicy Wolności i Orkana. Choć o wielką rybę nie jest tam łatwo, znawcy przekonują, że w akwenach bytują potężne karpie oraz spore okazy płoci i srebrzystych karasi.

Z karpi gigantów znane są także stawy na cieplickim Ptaszynie. To piękna oaza przyrody w suchym zbiorniku przeciwpowodziowym między Cieplicami i Sobieszowem. Wielu porównuje panujący tu mikroklimat do tego, jaki można spotkać nad „prawdziwymi” jeziorami, choćby na Pojezierzu Lubuskim. Krajobraz psują jedynie hałdy gruzu wysypane na dziko przez osoby, którym nie zależy na utrzymaniu w czystości środowiska naturalnego.

Wędkarze chętnie zarzucają zestawy w żwirowni w Wojanowie oraz na tzw. Balatonie, wyrobisku w Staniszowie. Choć po ostatnich doniesieniach o śnięciu ryb wędkujących tam jest dużo mniej. Sporo amatorów połowu wybiera się za to nad Jezioro Pilchowickie, największy akwen w pobliżu Jeleniej Góry. O wielkości żyjących tam karpi i amurów krążą już legendy. Faktem jest, że ryby są tam rekordowo duże: potężne leszcze i liny właśnie teraz powinny brać intensywnie. Czerwiec to najlepszy okres ich połowu. A czy prawdą jest, że w Pilchowicach bytują sumy i węgorze? Podobno kiedyś zostały tu wpuszczone. Potwierdzić ich obecności jednak nie sposób. Wciąż popularne są żwirownie w Rakowicach Wielkich. Jednak ze względu na ogległość, jeleniogórscy wędkarze jeżdżą tam rzadziej.

Dla amatorów wędkowania aktywnego ze spinningiem lub muchówką pozostaje nurt Bobru. Rzeka, w której kilkanaście lat temu niemal unicestwiono życie biologiczne, od pewnego czasu znów obfituje w pstrągi. Wędkarze „polują” na dorodne klenie. Pojawiają się też lipienie. Dla mniej wprawnych adeptów sztuki wędkarskiej pozostają kiełbiki i jelce.

Wiemy, że wśród Czytelników nie brakuje osób wędkujących. Zdradźcie nam Wasze ulubione miejsca! Podzielcie się wrażeniami z łowów na wielką rybę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
909
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group