Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 8772
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wielka woda niszczy szosy - wieści na gorąco

Poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia 2006, 8:37
Autor: TEJO, Daria
Jelenia Góra: Wielka woda niszczy szosy - wieści na gorąco
Fot. rylit, Daria, , Paweł, Arkadiusz Piekarz, Michał i Izabela
Alarm powodziowy ogłosił w poniedziałek rano prezydent Jeleniej Góry Józef Kusiak. Bardzo trudna sytuacja panuje w Piechowicach. Według najnowszych doniesień rzeka Kamienna przerwała umocnienia. W Szklarskiej Porębie rwąca woda zniszczyła część traktów. Nie można dojechać do granicy w Jakuszycach. Żywioł zagraża też mostom w Uzdrowisku Cieplice.

Policja potwierdziła, że zamknięta dla ruchu jest droga krajowa nr 3 na odcinku Piechowice - Szklarska Poręba aż do granicy państwa w Jakuszycach. W kilku miejscach jezdnia zapadła się po wylaniu Kamiennej.
Wieści tych nie udało nam się potwierdzić w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, ponieważ jego szef był niedostępny dla mediów po godz. 19.30.

Z informacji policji wynika, że z uszkodznej drogi spadł samochód. Jednak szczegółów policjanci na razie nie podają.
Wiadomo, że w Piechowicach ewakuowano kilka rodzin zagrożonych powodzią. Ciepliczanie obawiają się, że rwąca Kamienna zerwie niektóre mosty.

Przypomnijmy, że poziom Kamiennej o godz. piątej we wtorek wynosił 246 cm i przekroczył stan alarmowy o 33 centymetry. Lepiej jest na Bobrze, gdzie jedynie został przekroczony stan ostrzegawczy. Poziom wody wynosił 189 cm.
Z uwagi na intensywne opady deszczu poziom wód w rzekach wzrósł i ciągle się podnosi.

Woda podmywa przęsła mostów w uzdrowiskowej części miasta. Policjanci i strażacy kontrolują sytuację przy przeprawie na placu Piastowskim, blisko Apteki pod Koroną.

W stan alarmu zostały postawione jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które przygotowują worki z piaskiem. Mają być one ułożone w najbardziej zagrożonych zalaniem miejscach w okolicach ulicy Wolności i ulicy Wiejskiej.

Z powodu ulewy problemy z wodą pitną mogą mieć mieszkańcy Jagniątkowa i Sobieszowa. – Ujęcia są zalewane i dostają się tam pozostałości gałęzi i ściółka leśna. Takiej wody nie możemy wpuścić do sieci – mówi Stanisław Dziedzic, prezes spółki Wodnik. Póki co do kranów mieszkańców płynie woda ze zbiorników wyrównawczych, ale jeśli ona się skończy, trzeba będzie zamknąć główne zawory. – Wówczas woda będzie dowożona beczkowozami. Czekamy na sygnały pod telefonem alarmowym 994 – dodał prezes Dziedzic.
Przed zalaniem udało się uchronić ujęcie wody w Górzyńcu.

Wodnik obawia się także zalania oczyszczalni ścieków. Póki co nadmiar wody na bieżąco jest usuwany przez pompy.

Kamienna wylała w Cieplicach i podmyła piwnice. Strażacy usiłowali opanować sytuację. Aby nie utrudniać im pracy, policja zamknęła częściowo dla ruchu wjazd do dzielnicy od strony osiedla XX-lecia. Fala wody zabrała z piwnic część sprzętu domowego.

Ulewy powodują różne reakcje lokatorów, którzy obawiają się zalania piwnic. Na ulicy Działkowicza jeden z nich postanowił… zdjąć pokrywę studzienki kanalizacyjnej. Myślał, że w ten sposób woda będzie szybciej spływać.
Zdaniem mieszkańców problem to źle zaprojektowane kolektory, które nie są w stanie przyjąć nadmiaru deszczówki.

Interweniowała tam policja i prosiła o odpowiednie oznakowanie tego miejsca, aby nie stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa pieszych i pojazdów. Pomogli pożarnicy, którzy przybyli na miejsce z workami z piachem i pompą.
W stolicy Karkonoszy woda zalała niektóre ulice, nawet oddalone od rzek. Poddtopiona została ulica Wyczółkowskiego najpewniej wskutek niedrożności studzienek burzowych.

Zapewne ograniczona widoczność, śliskość nawierzchni i padający deszcz przyczyniły się do stłuczki dwóch citroenów. Do zdarzenia doszło rano przy ulicy Sobieskiego. Uczestnikiem kolizji byli Polak i Holender.
Do stłuczki po południu doszło także przy Podwalu.

Po godz. 3 znów zaczęło padać. Sytuacja jest nadal trudna nie tylko dla osób mieszkających w dorzeczach rzek. Ulewne deszcze powodują duże utrudnienia także w ruchu kolejowym. Już teraz występują opóźnienia w przyjazdach pociągów.

W chwili obecnej nieprzejezdna jest droga w kierunku Świeradowa Zdrój przez Starą Kamienicę, tam wylał jeden z górskich potoków. Z wspomnianego już Świeradowa trudno także dojechać przez Rozdroże Izerskie do Szklarskiej Poręby. Są kłopoty z dojazdem do Podgórzyna i Przesieki.

Policjanci apelują do kierowców o ostrożność i włączanie świateł mijania.
Ulewne deszcze, według synoptyków, mają padać we wtorek i w środę. Najbardziej intensywnie w regionie jeleniogórskim.

<b>Komunikat MZK (wtorek) z 8:27</b>
Z uwagi na liczne zapytania pasażerów informuję o bieżącej sytuacji w komunikacji miejskiej MZK Jelenia Góra.

Brak przejezdności drogi w okolicach Papierni i Karelmy w Piechowicach w dniu 08.08.2006r. spowodował, że z obsługi komunikacyjnej wyłączone są osiedla Pakoszów i Piastów oraz położone w pobliżu rzeki Kamienna przystanki „Szkółka Leśna”, „Papiernia” i „Karelma” w Piechowicach. Autobusy linii nr 9 do Piechowic z Sobieszowa kursują drogą nr 366 bezpośrednio do przystanku „Piechowice Dolne”.

Autobusy pozostałych linii, mimo okresowych zamknięć odcinków ulicy Wolności, kursują w tej chwili bez zmian w trasach przejazdu.
Leszek Chmielewski - kierownik działu marketingu

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (175)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group