Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5117
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wielka woda nam niegroźna

Czwartek, 28 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 28 czerwca 2007, 7:06
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Wielka woda nam niegroźna
Fot. rylit
Specjalne rękawy uchronią miasto przed powodzią.

W czwartek na zalewowych terenach przy ulicy Mieszka I nad rzeką Kamienną zaprezentowano najnowszy nabytek miasta: 27 elementów rękawów przeciwpowodziowych.
Te przenośne zapory, z których każda po złożeniu waży około 15 kg, a po napełnieniu wodą – niemal 8 ton, mają ochronić mieszkańców terenów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie rzek i kanałów.

Obszar przy ul. Mieszka I wybrano nieprzypadkowo: to właśnie tu, w przypadku przyboru wody, zalewane są pobliskie domy oraz cieplicki cmentarz. Po ustawieniu na brzegach Kamiennej takich zapór, powódź części uzdrowiskowej dzielnicy nie zaszkodzi.

W prezentacji wzięli udział członkowie sztabu antykryzysowego z jego szefem, zastępcą prezydenta Jeleniej Góry, Jerzym Łużniakiem na czele. Byli strażacy, policjanci i strażnicy miejscy.

Wszyscy obejrzeli, co można z zapór zrobić i dowiedzieli się o ich możliwościach. Rękawy są w stanie zatrzymać falę powodziową o wysokości ponad pół metra.
Kiedy stan wody jest wyższy, można je składać w piramidę.

Jeden element kosztuje ponad tysiąc złotych. Na zakup kompletu rękawów wydano około 30 tysięcy złotych. Tradycyjne worki napełniane piaskiem są o połowę tańsze, ale praktycznie – jednorazowego użytku.

Pompowane wodą rękawy nie są bez wad. Mogą zostać uszkodzone przez szkło i inne ostre przedmioty. Dlatego do każdego rękawa dołączony jest zestaw naprawczy w postaci łatek.
Szybkość napełniania wodą rękawów zależy od wydajności pomp.

Pokaz odbył się na krótko przed dziesiątą rocznicą powodzi stulecia, która od 7 lipca 1997 roku zaczęła pustoszyć tereny całego Dolnego Śląska, w tym także część Jeleniej Góry i Cieplic.
– Miejmy nadzieję, że nie rękawów tych nie trzeba będzie często używać – mówili członkowie sztabu antykryzysowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group