Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 10022
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wielka pochwała małej ojczyzny

Czwartek, 4 marca 2010, 11:02
Aktualizacja: 11:03
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Wielka pochwała małej ojczyzny
Fot. Angela
Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze ujęli naszą małą ojczyznę w konkursowych filmach, prezentacjach i utworach literackich. Wczoraj najlepsi zaprezentowali swoje prace przed komisją konkursową w Książnicy Karkonoskiej. Poziom prac był bardzo wysoki. Ostatecznie zwyciężyli: Robert Lachowicz, Jessica Łomnicka i Paweł Pacan.

Wczoraj w Książnicy Karkonoskiej odbył się finał szkolnego konkursu na film, prezentację multimedialną i utwór literacki p.t. Moja Mała Ojczyzna”, zorganizowanego w ramach projektu o tym samym tytule.
–To był konkurs dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze. Udział w nim wzięło bardzo wielu chętnych, którzy przygotowali prace. Po wstępnych selekcjach wybrane zostało osiem osób. Na wczorajszym finale przed komisją zostały zaprezentowane: jeden film, pięć prezentacji i cztery wiersze – mówi Kazimiera Pitera, inicjatorka i pomysłodawczyni programu „Moja Mała Ojczyzna”. Jedni pisali o całym regionie, inni o swojej ulicy, w zależności od tego, jak kto postrzega swoją małą ojczyznę.

Wśród oceniających znaleźli się: Alicja Raczek, zastępca dyrektora Książnicy Karkonoskiej, Katarzyna Młodawska, naczelnik wydziału promocji i informacji oraz Barbara Latosińska z Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

W kategorii „Film” pierwsze miejsce zajął Robert Lachowicz kl. IVb za film o wsi Radoniów. Uczestnik nie wierzył w swoją wygraną i jak mówił, nie przygotował filmu dla nagrody, ale dla własnej satysfakcji, zabawy i rozwoju.
– Film przygotowywałem przez około dwóch tygodni. Najtrudniejsze były zimowe warunki, ale dałem radę. Całość trwa około pół godziny i przedstawia moją miejscowość i jej historyczne rysy oraz ciekawostki, którymi warto się zainteresować – mówi Robert Lachowicz.

W kategorii „Prezentacja multimedialna” pierwsze miejsce ex aequo wywalczyli Jessica Łomnicka z kl. II d za prezentację „Dobków” oraz Paweł Pacan z kl. IV d, który przygotował prezentację „ Jelenia Góra – Celwiskoza, Rakownica oraz okręgi Spółdzielczej”.
– W mojej prezentacji pojawiła się rozpadająca się Rakownica. Mieszkam w pobliżu i chciałbym, żeby tym pięknym, ale zaniedbanym miejscem ktoś się zajął – mówił Paweł Pacan.

Drugie miejsce zajął Marek Kamianowski z kl. IVd1 za prezentację „Jelenia Góra i okolice”. Trzecią lokatę wywalczyła Róża Świderska z kl. III h, która przedstawiła „Jelenią Górę i okolice”. Jury wyróżniło też Michała Piwowarskiego z kl. IId1 za prezentację „Zachełmie”.

W kategorii utwór literacki miejsc nie przyznano, ale pojawiły się wyróżnienia dla Sonii Szewczyk z kl. IV b za wiersz „Moja Mała Ojczyzna” oraz Doroty Wesołowskiej z kl. IVb za wiersz „Sobieszów”. – Napisałam o tym, że mam tu swoich przyjaciół i wrogów, mam dni gorsze i lepsze, ale nie zamieniłabym tego miejsce na żadne inne, bo tutaj jest moja dusza – mówi Sonii Szewczyk.

Projekt „Moja Mała Ojczyzna” wciąż jest realizowany przez osiem szkół z Jeleniej Góry. W najbliższym czasie zapowiedziano kolejne konkursy i prezentacje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group