Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 7070
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Większość w komisji chce sporu sądowego

Wtorek, 14 marca 2017, 10:33
Aktualizacja: Środa, 15 marca 2017, 8:44
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Większość w komisji chce sporu sądowego
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (14.03) członkowie Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miejskiej Jeleniej Góry zaopiniowali projekty uchwał dotyczące sieci szkół w naszym mieście. Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu przedstawił dwie propozycje: podtrzymanie decyzji z uchwały intencyjnej oraz utworzenie dodatkowej Szkoły Podstawowej Nr 4.

Radni Komisji Oświaty po raz kolejny stoją przed trudną decyzją. Już przed głosowaniem uchwały intencyjnej (7 lutego) odbyli wiele spotkań, dzięki którym podjęli decyzję jak ma wyglądać sieć szkół w Jeleniej Górze, w związku z reformą zafundowaną przez nową władzę na szczeblu centralnym, likwidującą gimnazja. Aby ostatecznie „przyklepać” uchwałę potrzebowali pozytywnej opinii Dolnośląskiego Kuratora Oświaty – ta przyszła, ale z jednym istotnym warunkiem – utworzenie na Zabobrzu trzeciej szkoły podstawowej na bazie Gimnazjum Nr 4.

W związku z tym radni dostali na stół dwie propozycje Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta: przystanie na sugestię kuratora lub podtrzymanie decyzji z lutego br., która zakładała włączenie budynku po Gimnazjum Nr 4 w Szkołę Podstawową Nr 8. Pozostałe szkoły zaopiniowane są pozytywnie, więc przyjmą formę zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Dyskusja podczas posiedzenia Komisji, poprzedzającego nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej (początek dzisiaj, 14.03 o godz. 12:00) nie była zbyt długa. W głosowaniu czwórka radnych (Alicja Dusińska, Leszek Wrotniewski, Piotr Iwaniec, Alicja Szklarska) było za włączeniem budynku G4 do SP8, co może wiązać się ze sporem sądowym (gdyby wojewoda uchylił tę uchwałę), jeden radny wstrzymał się (Józef Rypiński – klub PiS), a trójka radnych była przeciw (Anna Ragiel, Wojciech Chadży, Janina Ziętek). W odwrotnym stosunku opiniowano drugą możliwość, a więc utworzenie SP4.

7 lutego podjęliśmy uchwałę intencyjną, która naszym zdaniem - uwzględniając konsultacje z nauczycielami, dyrektorami, rodzicami - byłaby w stanie sprostać oczekiwaniom tych, którzy są najważniejsi w tych zmianach, a więc beneficjentów szkoły: rodziców i dzieci – powiedział Piotr Iwaniec, radny z Zabobrza. Jeżeli takie stanowisko podjęliśmy 7 lutego i mamy teraz możliwość podjęcia próby obrony tego stanowiska poprzez kroki prawne, to trzeba o to walczyć do końca – argumentuje radny będący również nauczycielem.

Przeciwnego zdania, konsekwentnie jest przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania, która zgadza się z opinią kuratora i chce utworzenia Szkoły Podstawowej Nr 4. - Na Zabobrzu jest 2 tysiące uczniów, powinny powstać 3 szkoły podstawowe - powiedziała Anna Ragiel, która przyznaje, że 40 procent uczniów jest spoza Jeleniej Góry, ale jej zdaniem prezydent powinien rozmawiać z władzami ościennych gmin, aby partycypowały w kosztach oświaty, na którą łoży Miasto Jelenia Góra – Nie ma obcych dzieci – stwierdziła radna.

Z kolei Związek Nauczycielstwa Polskiego nie opiniuje żadnej z proponowanych uchwał, ponieważ na 31 marca planuje strajk sprzeciwiając się reformie oświaty. - Istnieje inna możliwość podniesienia kwalifikacji młodzieży, podniesienia poziomu kształcenia. Dla nas likwidacja gimnazjów jest bezzasadna – powiedziała Sylwia Gac-Sufleta, przewodnicząca ZNP w Jeleniej Górze, która uważa, że ustawodawca celowo dał trzy możliwości (wygaszenie gimnazjum, przekształcenie w szkołę podstawową lub włączenie budynku do innej szkoły). - W takim działaniu widzę, że celem było obciążenia samorządów, które poniosą z tego tytułu ogromne koszty – dodała przedstawicielka związku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group