Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 2346
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REPUBLIKA CZESKA: Wieczór z ariami operowymi w kościele św. Wacława w Harrachovie

Czwartek, 18 sierpnia 2011, 8:22
Aktualizacja: 15:19
Autor: Accipiter
REPUBLIKA CZESKA: Wieczór z ariami operowymi w kościele św. Wacława w Harrachovie
Fot. ...
Arie ze słynnych oper i operetek wykonane przez sopranistkę Janę Štěrbową wypełniły wczoraj niewielki klasycystyczny kościół p.w. św. Wacława w czeskim Harrachovie. Przy fortepianie akompaniował Vladimír Heuler.

W programie znalazły się utwory w języku czeskim i niemieckim takich wybitnych twórców jak: Vincenzo Bellini, Antonín Dvořák, Wolfgang Amadeusz Mozart, Giacomo Puccini, Gioacchino Rossini czy Johann Strauss. To właśnie ich dzieła zabrzmiały w pięknych, doskonałych akustycznie wnętrzach kościoła p.w. św. Wacława w Harrachovie. Kościół w stylu empire zbudowany został w latach 1822-28. Jego wnętrza są w większości wykonane ze szkła kryształowego. Szklany ołtarz pochodzi częściowo z roku 1864, a szklany żyrandol jest z roku 1828.

Podczas koncertu czeska śpiewaczka operowa zachwyciła publiczność prezentując typowo klasyczne pieśni. Kompozycje wspaniale wyśpiewane ze śmiechem i eleganckim umiarem, ujawniały komiczne walory, kunszt i niezwykłe możliwości wokalne. I już na samym początku, szerokim gestem Jana Štěrbová pokazała zdolności kreowania postaci wyłącznie środkami wokalnymi.

Koncert zbudowany był m.in. z fragmentów opery Giuseppe Verdiego „La Traviata” (z wł. „zabłąkana”), lecz pomimo skrótów - historia kurtyzany Violetty Valery wykonana była energicznie, z potrzebnym w niej patosem, i nie straciła na dramaturgii. Libretto oparte na słynnej powieści Aleksandra Dumasa „Dama Kameliowa” napisał Francesco Maria Piave. No i oczywiście nie mogło się obyć bez fragmentu najpopularniejszego dzieła w światowym repertuarze - „Carmen” Georges'a Bizeta z librettem Henri Meilhaca i Ludovica Halévy'ego, opartym na skandalizującej noweli Prospera Mérimée.

Jana Štěrbová zaczęła się uczyć śpiewu operowego mając trzynaście lat u profesor Ludmiły Bendlowej z Konserwatorium w Pradze. W tym samym czasie rozpoczęła także naukę gry na fortepianie, historii muzyki, teorii muzyki i języków obcych. Pierwsze publiczne uznanie przyniósł jej w roku 1996 udział w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Emmy Destinn. Brała też udział w uroczystym koncercie w rocznicę urodzin tej wielkiej śpiewaczki z Czech. Po dwuletniej współpracy z Praską Operą Narodową, poświęciła się działalności koncertowej na scenach krajowych i zagranicznych. W 2000 roku wydała swój pierwszy solowy album z wybranymi najpiękniejszymi pieśniami i ariami operowymi – „Co je v mém srdci lásky” (Co znajduje się w moim sercu miłości). W 2002 roku ukazała się jej druga płyta „Opera gala” ze słynnymi ariami operowymi z towarzyszeniem orkiestry kameralnej Opery Teatru Narodowego im. Leoša Jánačka w Brnie.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group