Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 5195
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Więcej pożarów aut

Czwartek, 11 marca 2021, 7:04
Autor: WAC
Powiat: Więcej pożarów aut
Fot. straż pożarna
Jak wynika z danych opublikowanych przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze - w ostatnich latach na obszarze jej działania odnotowuje się systematyczny wzrost pożarów samochodów.

W 2018 roku pożary aut stanowiły 5,9 procenta wszystkich pożarów. W kolejnych latach ten odsetek stale rósł, by w 2020 roku osiągnąć wskaźnik 11,9 proc. Jako podstawowe przyczyny pożarów pojazdów samochodowych strażacy wskazują: zapalenie się oparów paliwa poprzez nieszczelność układu paliwowego, zapalenie się wyciekających płynów na skutek zwarcia elektrycznego, zapalenie się wyciekających płynów na skutek iskry, która powstała podczas jazdy lub po zetknięciu się z mocno rozgrzanym elementem samochodu. Zapalenie się auta może też spowodować zwarcie elektryczne, które po zapłonie akumulatora (w trakcie ładowania akumulatora wydziela się wodór, który jest skrajnie łatwopalny), podejście ze źródłem ognia do auta, wycieki gazu LPG z nieszczelnej instalacji gazowej i ich zapłon od iskry, pożar suchego materiału pod samochodem (np. wysuszonej trawy) od rozgrzanego katalizatora, pożar pyłu w komorze silnika i nieprawidłowo wykonywane prace naprawcze (np. ingerencja w układ LPG).

Strażacy przypominają, że każdy samochód zawiera w sobie kilkadziesiąt litrów łatwopalnych płynów, a w przypadku samochodów z LPG, także łatwopalnego gazu. Dlatego jest bezpieczny wtedy, kiedy wszystkie układy są szczelne. Rezygnacja z regularnych kontroli stanu auta, tolerowanie wycieków, kupno używanego auta o nieznanym stanie technicznym, źle wykonane (często amatorskie) naprawy, to wszystko powoduje, że może dochodzić do nieszczelności, które mogą spowodować zapalenie się płynów, a w konsekwencji pożar pojazdu.

Jeżeli już dojdzie do pożaru samochodu to w pierwszej kolejności wyłączamy silnik samochodu i najlepiej jest wyjąć kluczyk ze stacyjki. Po opuszczeniu samochodu przez wszystkich pasażerów należy pozamykać drzwi i szyby (im mniej powietrza w aucie, tym pożar wolniej się rozprzestrzeni). W dalszej kolejności trzeba niezwłocznie wezwać pomoc, zlokalizować źródło pożaru, a w przypadku pożaru pod maską samochodu, nie należy otwierać maski ze względu na możliwość dostarczenia do źródła pożaru większej ilości tlenu, który może zintensyfikować pożar (na czas działań z gaśnicą możemy jedynie lekko uchylić maskę). Jeśli pożar jest mocno rozwinięty, należy oddalić się na bezpieczną odległość, gdyż podczas reakcji spalania karoserii pojazdu, które wykonane są z tworzyw sztucznych uwalniane są duże ilości trujących, rakotwórczych gazów, m.in. cyjanowodoru (HCN) i chlorowodoru (HCl), w trakcie pożaru mogą wybuchać opony i zbiorniki z gazem poduszek powietrznych, a przy próbie gaszenia pojazdu istnieje możliwość poparzenia się.

Twoja reakcja na artykuł?

1
6%
Cieszy
2
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
4
22%
Smuci
0
0%
Złości
11
61%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
70
Tak
14%
Nie
86%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Piłka nożna
Karkonosze w ćwierćfinale [SKRÓT VIDEO]
 
Aktualności
Przedszkolaki poskakały
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group