Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 9 lipca
Imieniny: Sylwii, Weroniki
Czytających: 9943
Zalogowanych: 94
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Więcej pożarów aut

Czwartek, 11 marca 2021, 7:04
Autor: WAC
Powiat: Więcej pożarów aut
Fot. straż pożarna
Jak wynika z danych opublikowanych przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze - w ostatnich latach na obszarze jej działania odnotowuje się systematyczny wzrost pożarów samochodów.

W 2018 roku pożary aut stanowiły 5,9 procenta wszystkich pożarów. W kolejnych latach ten odsetek stale rósł, by w 2020 roku osiągnąć wskaźnik 11,9 proc. Jako podstawowe przyczyny pożarów pojazdów samochodowych strażacy wskazują: zapalenie się oparów paliwa poprzez nieszczelność układu paliwowego, zapalenie się wyciekających płynów na skutek zwarcia elektrycznego, zapalenie się wyciekających płynów na skutek iskry, która powstała podczas jazdy lub po zetknięciu się z mocno rozgrzanym elementem samochodu. Zapalenie się auta może też spowodować zwarcie elektryczne, które po zapłonie akumulatora (w trakcie ładowania akumulatora wydziela się wodór, który jest skrajnie łatwopalny), podejście ze źródłem ognia do auta, wycieki gazu LPG z nieszczelnej instalacji gazowej i ich zapłon od iskry, pożar suchego materiału pod samochodem (np. wysuszonej trawy) od rozgrzanego katalizatora, pożar pyłu w komorze silnika i nieprawidłowo wykonywane prace naprawcze (np. ingerencja w układ LPG).

Strażacy przypominają, że każdy samochód zawiera w sobie kilkadziesiąt litrów łatwopalnych płynów, a w przypadku samochodów z LPG, także łatwopalnego gazu. Dlatego jest bezpieczny wtedy, kiedy wszystkie układy są szczelne. Rezygnacja z regularnych kontroli stanu auta, tolerowanie wycieków, kupno używanego auta o nieznanym stanie technicznym, źle wykonane (często amatorskie) naprawy, to wszystko powoduje, że może dochodzić do nieszczelności, które mogą spowodować zapalenie się płynów, a w konsekwencji pożar pojazdu.

Jeżeli już dojdzie do pożaru samochodu to w pierwszej kolejności wyłączamy silnik samochodu i najlepiej jest wyjąć kluczyk ze stacyjki. Po opuszczeniu samochodu przez wszystkich pasażerów należy pozamykać drzwi i szyby (im mniej powietrza w aucie, tym pożar wolniej się rozprzestrzeni). W dalszej kolejności trzeba niezwłocznie wezwać pomoc, zlokalizować źródło pożaru, a w przypadku pożaru pod maską samochodu, nie należy otwierać maski ze względu na możliwość dostarczenia do źródła pożaru większej ilości tlenu, który może zintensyfikować pożar (na czas działań z gaśnicą możemy jedynie lekko uchylić maskę). Jeśli pożar jest mocno rozwinięty, należy oddalić się na bezpieczną odległość, gdyż podczas reakcji spalania karoserii pojazdu, które wykonane są z tworzyw sztucznych uwalniane są duże ilości trujących, rakotwórczych gazów, m.in. cyjanowodoru (HCN) i chlorowodoru (HCl), w trakcie pożaru mogą wybuchać opony i zbiorniki z gazem poduszek powietrznych, a przy próbie gaszenia pojazdu istnieje możliwość poparzenia się.

Twoja reakcja na artykuł?

1
6%
Cieszy
2
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
4
22%
Smuci
0
0%
Złości
11
61%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
797
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Awaria wody
 
Karkonosze
Mandat za namiot w parku narodowym
 
Aktualności
Karłowicza rozkopana – prace w toku
 
Aktualności
Pszczelarze proszą o wsparcie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group