Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7069
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Widowiskowy 35. MFTU za nami!

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 24 lipca 2017, 10:54
Aktualizacja: Środa, 26 lipca 2017, 7:47
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
35. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych zakończyła się w niedzielny wieczór (23.07) widowiskiem włoskich aktorów z Ondadurto Teatro, którzy w ciekawy sposób oddają cześć Federico Felliniemu – reżyserowi i scenarzyście z Półwyspu Apenińskiego. Przez trzy dni jeleniogórzanie oraz turyści obejrzeli różnorodne spektakle i podobnie, jak aktorzy – nie zawiedli.

Niedzielne spotkania z kulturą rozpoczęły się od Teatru Snów, który za pomocą metafory przedstawił spektakl pod tytułem „Remus”. W trakcie występu zaczął padać deszcze, ale artystów to nie odstraszyło, a publiczność w większości schroniła się pod pobliskimi arkadami, aby nie stracić nic z tego wyjątkowego widowiska. Dwukrotnie na jeleniogórskim bruku pokazał się niemiecki Grotest Maru, który najpierw oczarował publiczność spektaklem „Parada Narrnia”, a w tzw. międzyczasie widzowie spotkali się Teatrem Falkoshow (znany jeleniogórskiej publiczności z soboty), który tym razem zaprezentował „Iluzję Marionetki”. Na specjalnej scenie „zaśpiewali” m.in.: Tina Turner, Michale Jackson czy Celine Dion. Drugim przedstawieniem Grotest Maru był „Phalanx Bamboo”, a więc kolejna okazja do podróży w różnych kręgach kulturowych.

Po przerwie, ostatnim spektaklem, który zakończył 35. MFTU był Ondadurto Teatro z Włoch ze sztuką „Feliniana”. Sztuka pełna wyrazistych postaci, ciekawych konstrukcji, projekcji wideo, doskonale zsynchronizowanych z grą aktorów był swoistym hołdem dla włoskiego reżysera Federico Felliniego, który zmarł w 1993 roku. Jego zamiłowanie do kobiet było doskonale widoczne w przedstawieniu włoskiego zespołu, a całości dopełniały strumienie pieniędzy i wody.

Podsumowując festiwal należy podkreślić, że organizacyjnie wszystko było dopięte na ostatni guzik i nawet pogoda dopisała, bowiem tylko ostatniego dnia był niewielki poślizg w związku z opadami deszczu. - Artyści przyjechali i nie zawiedli, a nasza jeleniogórska publiczność jak zawsze cudowna, wspaniała, niezawodna. Ludzie czekali na ten festiwal, licznie przybyli i bawili się - żyli tym. Myślę, że idea festiwalu przetrwała i w dalszym ciągu jest podsycana - powiedział Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru Norwida w Jeleniej Górze, który był organizatorem 35. MFTU.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Witold1 24-07-2017 12:40
A może napiszcie uczciwie jak było? W zeszłym roku było słabo, w tym dużo słabiej. Na teatrze Grotest Maru większość ludzi MARUdziła. Nie było jednego mocnego punktu festiwalu. Długie przerwy między spektaklami (wczoraj ponad 2 godziny!) - brak jakichś zapychaczy (jak te animacje z zeszłego roku). Wolałem jak organizował to JCK niż teatr. Jeśli miasto nie dofinansuje teatru ulicznego w sposób uczciwy to będziemy mieć taką papkę co roku. Po piątku myślałem, że wszystko się rozkręci. Sobota zawiodła po całości. A niedziela to było dopełnienie. Strasznie przykro patrzeć na te WYSELEKCJONOWANE (bo tak zapowiadał nasz teatr) trupy, które do nas przyjechały. Jestem miłośnikiem teatru ulicznego od kilkudziesięciu lat. Po tych teatrach chce się płakać - proszę, nie zniszczcie tego na co pracowano
~ 24-07-2017 13:02
organizatorom zabrakło pomysłu,formuła,ktora prezentują jest wypalona i mało atrakcyjna, potrzeba świeżego spojrzenia na ten festiwal .
~Ela 24-07-2017 13:51
w tym roku teatry to slaby punk jesli odniesc sie do zeszlego festiwalu , to cos sie dzialo chociazby miedzy spektaklami a tu nic wialo ogolnie nuda !
~x 24-07-2017 15:22
Marna niszowa imprezka dla garstki zainteresowanych.Nawet Lwóweckie Lato Agatowe czy Festiwal Sami Swoi w Lubomierzu biją to coś na łeb.
~xyz 24-07-2017 21:57
Słabe te teatry w tym roku, słabe
~mkamiński 24-07-2017 22:11
Niedziela w kapryśnej pogodzie. Deszcz opóźnił szczudlarzy i przerzedził widownię. Zgadzam się z ~Witold1, że Grotest Maru to klapa: wiele można się było spodziewać po formie parady, nim okazała się nudnym snuciem się aktorów dokoła ratusza: bez dramaturgii, widowiskowości czy tła intelektualnego. Dzień uratowali Włosi z Feliniana: monumentalni, żywiołowi i przyjemni w odbiorze. Ze staromodnym "Fine" dobrze wkomponowali się w koniec Festiwalu. Z króciutkiego festiwalu zostaje mi wspomnienie o płonących maszynach Kvelbu i paru absolutnie pięknych poetyckich scenach Biura Podróży. Duży plus za zapowiedzi mikrofonowe punktów programu, minusem był brak ławek: prawie wszyscy stali i w rezultacie wielu widzów nic nie widziało i szybko odchodziło z kwitkiem. Pozdrawiam, Miłosz Kamiński
~do M.Kamińskiego 25-07-2017 9:45
Na festiwalach ulicznych się stoi albo chodzi za artystami, a nie siedzi, jak na widowni!!!
~mkamiński 25-07-2017 12:08
A jednak mam wątpliwości! Fajnie, gdy rzecz jest grana w tzw. amfiteatrze, ale to nie każda przecież. Więc fani teatru ustawiają się na długo przed spektaklem, aby być w pierwszym czy drugim rzędzie, bo z trzeciego czy czwartego prawie nic nie widać, no chyba że akurat szczudlarze czy wysokie maszyny wystają ponad widownię i można popatrzeć na część widowiska. Zwykłe ławki ze szkolnej sali gimnastycznej spowodowałyby, że dzieci i seniorzy mieliby komfort, a widzowie z czwartego rzędu widzieliby sztukę przed sobą. Zróbmy tak, aby nie tracić widzów, ale wszystkich włączać do wspólnego święta! Bo nie mamy kulturowej otwartości, by siadać na bruku, a w takim chłodzie jak ostatnio czy po deszczu trudno nawet to sobie wyobrazić. Zamiast sobie wzajemnie zasłaniać, poszerzmy widownię. M. Kamiński
~DoMKaminski 25-07-2017 22:22
Rok temu były ławeczki i wiele innych rzeczy - obecnie takie "dobre zmiany". pozdrawiam visconti.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group