Niedziela, 4 maja
Imieniny: Moniki, Władysława
Czytających: 19729
Zalogowanych: 106
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wiadomo czym ogrzewają się jeleniogórzanie

Niedziela, 24 grudnia 2017, 8:25
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 grudnia 2017, 4:07
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Wiadomo czym ogrzewają się jeleniogórzanie
Fot. Paweł Guszała
Zakończyła się inwentaryzacja systemów grzewczych w Jeleniej Górze. Wiadomo już czym nasi mieszkańcy ogrzewają swoje domy. Niestety, dane zebrane w trakcie ostatnich 4,5 miesiąca ukazują źródło i skalę problemu zanieczyszczenia powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Za przeprowadzenie inwentaryzacji systemów grzewczych w Jeleniej Górze odpowiedzialna była firma Atmoterm z Opola. Jej pracownicy od początku sierpnia odwiedzili 18.400 miejsc w 51 obszarach ankieterskich. Niestety nie do każdego lokalu udało im się wejść. W takich sytuacjach ankieterzy pozyskiwali informacje od zarządców wspólnot lub sąsiadów, stąd 6-7% danych jest szacunkowych. Pozostałe to wyniki bezpośrednich rozmów.

Ankieterzy pytali między innymi o rodzaj ogrzewania, ilość i jakość spalanego paliwa, rodzaj, typ i wiek pieca oraz wielkość ogrzewanej powierzchni, a także planowaną lub zrealizowaną termomodernizację budynku. Dane pozwolą władzom Jeleniej Góry stworzyć skuteczną strategię walki ze smogiem oraz określić skalę potrzeb mieszkańców w zakresie zmiany źródła ciepła.

- Udało się zinwentaryzować 10.009 kotłów. Mówiąc kotły mam na myśli piece węglowe, centralnego ogrzewania i kominki. Smutne jest to, że wśród 18.400 respondentów tylko 900 deklarowało chęć zmiany sposobu ogrzewania z paliwa stałego na bardziej ekologiczne. Dla 400 mieszkańców mamy już zarezerwowane pieniądze w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 300 kolejnych chętnych właśnie się do nas zgłosiło. Tak więc można powiedzieć, że ze wszystkimi zainteresowanymi zmianą źródła ciepła jesteśmy w stałym kontakcie – mówi Magdalena Krzysik, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. Jednak to i tak kropla w morzu jeleniogórskich potrzeb.

Z danych zawartych w dokumentach podsumowujących inwentaryzację wynika, że w Jeleniej Górze nadal przeważają piece kaflowe, są źródłem ciepła w 4.344 mieszkaniach (43,4%), piece na gaz ziemny stanowią 36%, a kominków w mieście jest 1.587. - Sytuacja nie wygląda najlepiej. Połowa „domów” ogrzewanych jest w sposób ekologiczny, druga połowa niestety już nie. To pokazuje jak długa droga jest jeszcze przed nami. Niechęć do zmiany sposobu ogrzewania u naszych mieszkańców najczęściej wynika ze względów ekonomicznych. Stać ich na zakup i montaż pieca C.O. lub elektrycznego, ale boją się, że nie podołają rachunkom jakie przyszłoby im płacić za nie w okresach zimowych – tłumaczy M. Krzysik.

Kolejnym problemem jest to, że nie do każdego budynku w Jeleniej Górze istnieje możliwość przyłączenia do ciepła systemowego ECO (Energetyki Cieplnej Opolszczyzny). I tak błędne „smogowe” koło się zamyka.

W urzędzie miasta dowiedzieliśmy się, że dane z inwentaryzacji są na specjalnej „mapce”. Można ją zobaczyć na stronie internetowej miasta www.jeleniagora.pl, po prawej stronie w zakładce „Inwentaryzacja Systemów Grzewczych”. Niestety nam (22.12.2017 r. ok. godz. 12:00) nie udało się na nią wejść. Wyświetlał się błąd połączenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
575
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
34%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
14%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
27%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Jeleniogórskie ulice
Ulica Grunwaldzka w Jeleniej Górze
 
Pogodowo
Oberwanie chmury
 
112
Domowa plantacja marychy
 
Aktualności
Uroczyście dla Biało–Czerwonej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group