Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13808
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Weź dotację na wymianę pieca – przestań truć mieszańców i środowisko

Piątek, 12 kwietnia 2013, 7:49
Aktualizacja: 21:42
Autor: Angela
Miasto ma ogromny problem z zanieczyszczeniami powietrza niskimi emisjami, a dopuszczalne wskaźniki były wielokrotnie przekraczane w okresie grzewczym, szczególnie w uzdrowiskowej części miasta, czyli w Cieplicach. W ostatnim czasie podjęto szereg działań w tym zakresie. Były m.in. kontrole prowadzone przez straż miejską sprawdzające, czym ludzie palą. Było to jednak działanie doraźne. Teraz jest szansa na kompleksowe pozbycie się problemu.

Jednym z rozwiązań jest 60-procentowa dotacja z rządowego program KAWKA na likwidację domowych kotłowni. Obecnie zgłosiło się już do niego około 60 podmiotów, w tym dwa duże kompleksy budynków w rejonie ul. Podgórzyńskiej oraz ulic Wolności i Tkackiej.

Program KAWKA, do którego przystępuje właśnie Jelenia Góra, to szansa na szybkie ograniczenie tzw. niskiej emisji, w tym pyłu zawieszonego w powietrzu. Dzięki niemu każdy z właścicieli domu, czy mieszkania, który zdecyduje się na likwidację zwykłego pieca, może liczyć na pokrycie do 60% kosztów instalacji nowego źródła ciepła w formie dotacji z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a także na 30% środków w formie pożyczki. To oznacza, że musi mieć tylko 10 procent wkładu własnego.

- Każdy mieszkaniec miasta, który zadeklaruje przystąpienie do programu wysyłając do nas zgłoszenie poprzez kwestionariusz zawieszony na naszej stronie internetowej, będzie mógł sfinansować z tego programu piec na gaz lub inne paliwo i całą instalację centralnego ogrzewania – mówi prezydent Marcin Zawiła. – Wspólnota mieszkaniowa natomiast, która zdecydowałaby się zlikwidować wszystkie piece w swoich budynkach, może liczyć na dofinansowanie pełnej termomodernizacji budynku. W zeszłym roku zaczęliśmy w tym względzie intensywną pracę z zarządcami wspólnot m.in. z al. Wojska Polskiego, gdzie trzy wspólnoty są w trakcie przygotowywania remontów. Jedna termomodernizacja została wykonana, a pozostałe otrzymały od nas propozycję dofinansowania pod warunkiem likwidacji tzw. kotłowni. Chcielibyśmy, by do tego programu włączyły się również Cieplice i Sobieszów oraz centrum Jeleniej Góry, bo 30 procent spalin, które odnotowujemy w Cieplicach, pochodzą nie z tylko Cieplic, ale z miasta – dodaje M. Zawiła.

W tym tygodniu resort środowiska ma określić szczegółowo, co będzie kosztem kwalifikowanym i jaki będzie system składania szczegółowych wniosków.

- Obecnie zbieramy wnioski, przeliczamy je na koszty, przekazujemy je Wojewódzkiemu FOŚ, który będzie dysponował tymi pieniędzmi na terenie miasta. Im więcej osób i instytucji się zgłosi, tym lepiej. Jest to bardzo dobra okazja, z której warto skorzystać, dlatego zachęcamy by jak najszybciej takie zgłoszenia złożyć – mówił Marcin Zawiła.

Duże nadzieje miasto pokłada również w ciepłowni ECO, do której chce się przyłączać coraz więcej chętnych, również wspólnot mieszkaniowych.

- W porozumieniu z miastem firma Eco przygotowała projekt włączenia do miejskiego ogrzewania Osiedla XX-lecia. Tam prawie połowa osiedla ma lokalne kotłownie, dlatego w porozumieniu ze spółdzielnią wystąpiliśmy o możliwość włączenia tych kilkudziesięciu budynków do ciepła miejskiego. Drugim takim obszarem jest rejon ul. Lubańskiej i ościennych. Zapraszamy również inne wspólnoty do rozmów w tym zakresie - dodał prezydent miasta.

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1133
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
 
112
Zderzenie na Mickiewicza
 
112
Dym z komina
 
112
Akcja "Gruchot"
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group