Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 6146
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wesołe kulisy teatru przy Mrocznej

Piątek, 26 marca 2010, 11:32
Aktualizacja: Sobota, 27 marca 2010, 8:08
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wesołe kulisy teatru przy Mrocznej
Fot. TEJO
Radosnym happeningiem z udziałem dzieci z trzech przedszkoli jeleniogórskich oraz trzech niedźwiedzi: dwóch brunatnych i polarnego, uczczono przy Galerii Mrocznej przypadający jutro Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto dało okazję do otwarcia wystawy zdjęć Cezarego Wiklika zatytułowanej „Aktor i jego lalka”.

Gwarno i wesoło zaczęło się robić przy ulicznej Galerii Mrocznej już przed godz. 10. Na przedszkolaków czekała z wiadrem pełnym cukierków Małgorzata Nauka. Była też obsługa techniczna Zdrojowego Teatru Animacji, która nagłośniła zakątek. Wernisaż otworzyli gospodarze nietypowej galerii dziękując jej opiekunowi, C. Wiklikowi za udostępnienie zdjęć. Wszystkich powitała M. Nauka, która zapowiedziała udział w wydarzeniu nietypowych gości.

Były to… trzy niedźwiedzie, które wyłoniły się z mroku jednej z klatek schodowych nowej kamienicy na rogu ulic Mrocznej i Krótkiej. Dwa misie brunatne i jeden polarny nie zachowywały się jednak agresywnie. Z przyjaźnią podeszły do dzieci i zaczęły częstować je cukierkami oraz ciastkami. Okazało się wkrótce, że pod maską niedźwiedzi ukryły się aktorki ZTA Lidia Lisowicz oraz Bogna von Woedtke a także sam dyrektor Bogdan Nauka, który na czas wernisażu ubrał się misiowe, białe futro. Dzieci chętnie – nie zważając na wzrastającą temperaturę – przymierzały niedźwiedzi strój.

– Zdrojowy Teatr Animacji ma na swoim koncie ponad sto premier. W znaczniej większości adresowanych do najmłodszych jeleniogórzan, którzy – wraz z rodzicami – stanowią jego wierną publiczność – mówił autor wystawy Cezary Wiklik, dziennikarz, fotograf i znawca regionu. – Ekspozycja pokazuje to, czego często widzom nie jest dane zobaczyć razem: aktora i jego lalkę. Najczęściej bowiem tylko ten drugi element widowiska jest pamiętany i kojarzony, zaś artysta pozostaje niejako anonimowy.

Na wycyzelowanych, kreowanych studyjnych zdjęciach autor wystawy uwiecznił cały skład ZTA: Dorotę Fluder, Dorotę Bąblińską-Korczycką, Lidię Lisowicz, Katarzynę Morawską, Bognę von Woedtke, Radosława Bińka, Sylwestra Kupera, Jacka Maksymowicza oraz Sławomira Mozolewskiego. Dzieci bardziej zainteresowały się niedźwiedziami, cukierkami i ciasteczkami niż wystawą. Jednak gorąco zachęcamy, aby planując wyjście do miasta, zatrzymać się przy Galerii Mrocznej, aby pooglądać te niecodzienne fotografie. A ZTA zaprasza na swoją kolejną premierę, tym razem w Galerii Tesco. W kwietniu wystawi tam sztukę „O ósmej na arce”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group