Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 10256
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Weekend w Bukowcu

Wtorek, 7 lipca 2020, 10:06
Aktualizacja: Czwartek, 9 lipca 2020, 8:43
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Weekend w Bukowcu
Fot. Archiwum K. Tęczy
W dniach 4–5 lipca Związek Gmin Karkonoskich udostępnił chętnym swoją siedzibę mieszczącą się w pałacu hrabiego Redena. Ponieważ obiekt ten na co dzień służy jako biurowiec, nie zawsze można go zwiedzać. Tym razem dyrektor biura Łukasz Hada postanowił sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie turystów możliwością zwiedzania pałacu.

Dyrektor zorganizował dyżur pracownika ZGK, który czuwając nad wszystkim, nie tylko udostępniał pałacowe wnętrza, ale także przybliżał historię obiektu. Ponieważ pogoda dopisała spacerowiczów było bardzo dużo. Oczywiście nie wszyscy zajrzeli do pałacu, większość wybrała spacer po pięknym bukowieckim parku. Było to zupełnie zrozumiałe, gdyż opiekująca się założeniem romantycznym Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej dba o tereny otaczające liczne stawy i oczka wodne, czy o ścieżki i ciągi piesze prowadzące po terenie.

Odwiedzający Bukowiec, zwłaszcza osoby z dziećmi, wybierający spacer nad wodą, mają możliwość obejrzeć obiekty małej architektury, jakie powstały tu zarówno w czasach tworzenia parku jak i później. Jednym z takich obiektów jest odbudowany po pożarze Dom Rybaka. Kolejne to Opactwo czyli miejsce, w którym swego czasu pochowano właścicieli Bukowca hrabiego Friedricha i hrabinę Friederike Redenów.

Osoby spragnione mocniejszych wrażeń mogą udać się do wydrążonej w litej skale groty czy mijając Ponurą Kapliczkę dotrzeć do wieży widokowej, z której rozciąga się rozległa panorama na otaczające Bukowiec góry.

Ci jednak, którzy skuszą się na wizytę w pałacu wcale nie będą pozbawieni mocniejszych wrażeń. Zwłaszcza gdy zejdą do podziemi, gdzie znajduje się ukryte zamurowane pomieszczenie, którego przeznaczenia nikt do końca nie zna. Również w podziemiach można zobaczyć wąskie, kręte schody prowadzące piętro wyżej do dawnej kancelarii pałacowej. Aby nikt nie widział przybywających tu ukradkiem posłańców wyjście z podziemi ukryto w starej 200-letniej szafie. Do tego panująca tu niska temperatura i spora wilgotność powietrza, już po krótkiej chwili wywołają u osób, które zdecydują się na zejście do tego mrocznego pomieszczenia, lekki dreszczyk a czasami poczują oni gęsią skórkę. Gdy jeszcze wysłuchają opowieści o ukrytych w pomieszczeniach poniżej „skarbach” ich dotychczasowa opinia o pałacu zmieni się diametralnie.

Warte obejrzenia są także pomieszczenia strychowe zajmujące trzy kondygnacje. Sama konstrukcja więźby dachowej pochodząca z okresu przebudowy pałacu na początku XIX wieku, choćby poprzez swój zapach, wywołuje spore zainteresowanie. Gdy jeszcze do tego uzmysłowimy sobie, że to właśnie na tej kondygnacji mieszkała pracująca w pałacu służba, i że to właśnie gdzieś tutaj ukrywa się Biała Dama – duch krążący wieczorami po pałacu, wcale nie będzie nam do śmiechu. Dlatego warto się pilnować i opuścić pałac przed jego zamknięciem. Później bowiem nikt nie będzie mógł takiej osobie pomóc. A spotkanie ze zjawą nie należy do przyjemnych. I mimo, że duch nie wyrządzi nam krzywdy, to jednak można zejść na zawał.

Najciekawsze w pałacu są komnaty: kominkowa na parterze oraz słoneczna i księżycowa na piętrze. Ta pierwsza posiada piękny wystrój z wieloma elementami odnoszącymi się do historii zarówno samego obiektu jak i historii tych ziem. Komnaty na piętrze w dawnych czasach służyły za sypialnie właścicieli obiektu. Dzisiaj wykorzystywane są do prezentowania różnego rodzaju wystaw.

Obecnie można obejrzeć wystawę poświęconą twórczości wybitnego pejzażysty Friedricha Iwana. Jego dzieła sławiły piękno Karkonoszy. Wystawa będzie czynna do 15 września tego roku.

Kolejna wystawa czynna do 30 października 2020 roku to prezentacja dzieł sztuki użytkowej wykonanych przez zmarłego w zeszłym roku Jerzego Szymona Gaja.

Wybiegając trochę w przyszłość podam, że w dniach 18 września – 30 października 2020 roku miłośnicy górskiego krajobrazu będą mieli okazję zobaczyć prace nagrodzone podczas dotychczasowych edycji Biennale Fotografii Górskiej organizowanego od czterdziestu lat w Jeleniej Górze.

Zapraszamy także na wieczór autorski podczas którego autorka książki pt. „Działalność kulturalna hrabiny Friederike von Reden”, Urszula Bończuk-Dawidziuk – pracownik Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego – przybliży życie i działalność właścicielki Bukowca.

W dniach od 15 do 30 sierpnia 2020 roku w pałacu będzie można podziwiać wykonania muzyki operowej prezentowane przez artystów z Polski, Czech, Rosji, Estonii, Kazachstanu, Izraela, Egiptu i Chin. Swój kunszt muzyczny jak i piękne głosy pokażą uczestnicy organizowanych od 18 lat Międzynarodowych Warsztatów Operowych w trakcie Muzycznego Ogrodu Liczyrzepy.

ten pierwszy w tym roku weekend „otwartych drzwi” pałac w Bukowcu odwiedziło blisko 70 osób. Część z nich wzięła udział w zorganizowanym na terenie parku ognisku.

Zapraszamy zatem na kolejne wizyty.

Twoja reakcja na artykuł?

7
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group