Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 20 lipca
Imieniny: Czesława, Małgorzaty
Czytających: 5172
Zalogowanych: 25
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Ważna lekcja z niepełnosprawnymi. Mój przyjaciel jest inwalidą

Środa, 21 marca 2012, 10:43
Aktualizacja: 11:57
Autor: bc
REGION JELENIOGÓRSKI: Ważna lekcja z niepełnosprawnymi. Mój przyjaciel jest inwalidą
Fot. Organizator
W Zespole Szkół w Mysłakowicach odbyło się spotkanie z osobami niepełnosprawnymi w ramach konkursu: „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń” pod hasłem „Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność”.

Na spotkanie zostali zaproszeni niepełnosprawni zrzeszeni w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze, a prowadzonym z uczniami rozmowom przyświecały trzy najważniejsze słowa: empatia – integracja – wolontariat.

Dzieci z młodszych klas miały możliwość spotkania i wspólnej zabawy z Lucyną Kornobys, niepełnosprawną sportsmenką roku 2011, która przygotowała zajęcia w formie warsztatów, wzbogaconych pokazem multimedialnym, zawierającym materiał z osobistą karierą sportową.

Młodzież ze starszych klas wzięła natomiast udział w spotkaniu ze Stanisławem Schubertem, prezesem KSON w Jeleniej Górze, który dotknięty został problemem niedowidzenia oraz osobą ociemniałą - Sanisławem Stryjewskim. Uczniowie mogli osobiście przekonać się jak „wygląda” świat osoby niewidomej dzięki przygotowanym symulacjom, z wykorzystaniem odpowiednio zaciemnionych gogli oraz tekstem zapisanym w Braill’u.

Niezwykłe poruszenie wśród młodzieży wywołało wystąpienie Barbary i Zbigniewa Czarneckich – osób po przebytej tracheotomii (usunięciu krtani), które było następstwem choroby wywołanej paleniem papierosów. Na zakończenie Andrzej Broniszewski przybliżył uczniom problem osób niedosłyszących oraz głuchoniemych. Zademonstrował sposób porozumiewania się (za pomocą języka migowego) osób dotkniętych tą formą niepełnosprawności.

Organizatorzy spotkania oraz zaproszeni goście byli pod wielkim wrażeniem wywołanym zainteresowaniem i aktywnością uczniów uczestniczących w tym wydarzeniu. Młodzi ludzie zrozumieli, że wartość człowieka nie zależy od stopnia jego sprawności. Dziękując gościom za przybycie, pozostali z przekonaniem, że tak naprawdę człowieka nic nie ogranicza – chyba, że on sam!

Taka forma przybliżania młodzieży problemów niepełnosprawności jest kontynuowana przez sejmikowe organizacje inwalidzkie, a szczególnie: Karkonoskie Stowarzyszenie Laryngektomowane, Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku i Towarzystwo Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „Gest”.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
889
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Maja Włoszczowska poprowadziła Jeleniogórską Szprychę
 
Aktualności
"Wredne liściki" na Placu Ratuszowym
 
112
Zderzenie autobusu z osobówką przy cmentarzu
 
112
Zwierzę wybiegło, bus uderzył w drzewo
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group