Poniedziałek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 4368
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Waldmar Wydmuch żyje na swoich fotografiach

Piątek, 6 kwietnia 2012, 10:05
Aktualizacja: 21:19
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Waldmar Wydmuch żyje na swoich fotografiach
Fot. RED
Niewielką część z ogromnego dorobku zmarłego w styczniu fotografika Waldemara Wydmucha można obejrzeć na wystawie otwartej wczoraj w Galerii “Baszta” Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Czarno-białe obrazy Jeleniej Góry, której już nie ma: z tramwajami, wyburzanymi kamienicami na placu Ratuszowym, mieszkańcami, którzy odeszli do wieczności. Nie ma już też wśród nas Autora tych prac, kronikarza lat 60. i 70. minionego stulecia śp. Waldemara Wydmucha. Jednak nie cały odszedł. - Zostawił cząstkę siebie w swoich pracach – wspomina Jan Foremny z Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego Waldemar Wydmuch był współzałożycielem i wieloletnim prezesem.

Artysta uwieczniał na zdjęciach nie tylko Jelenią Górę. Fotografował z pasją krajobrazy karkonoskie, ale jego zdjęcia to nie typowe pejzaże. Zawsze z nutą reportażu i człowiekiem w kadrze zwracają uwagę na szczególną wrażliwość Waldemara Wydmucha. Jego twórczość wspominali wczoraj, między innymi, wdowa po panu Waldemarze i córka Fotografika, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych Janina Hobgarska, oraz Tadeusz Biłozor, prezes JTF.
- Niektóre zdjęcia Waldka znamy na pamięć, ale to dowód na wielkość dzieła tego twórcy – usłyszeliśmy. Co ciekawe, w pamięć zapadły głównie fotografie czarno-białe, choć W. Wydmuch fotografował także w kolorze.

Pragnieniem Rodziny i działaczy JTF jest zachowanie dzieła Waldemara Wydmucha, zarchiwizowanie tysięcy negatywów i wydanie albumu z niepowtarzalnymi fotografiami, na których ten kronikarz, fotoreporter i artysta zapisał rzeczywistość zachowaną jedynie na Jego zdjęciach. Prace na wystawie “Fotograficzny portret życia” można oglądać w czwartki wieczorem w Galerii “Baszta” przy Podwalu 1a.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group