Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7183
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wakacyjne zamieszanie

Środa, 18 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 0:08
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Wakacyjne zamieszanie
Fot. archiwum
Letnia laba od początku czerwca do końca września? Dlaczego nie. Na pomysł tak długich wakacji wpadli samorządowcy z niektórych miejscowości, w których turystyka jest głównym źródłem utrzymania mieszkańców.

Oczywiście nie oznacza to, że wakacje miałyby trwać trzy miesiące. Młodzież wypoczywałaby na raty. W różnych województwach obowiązywałyby różne terminy letniej kanikuły. Tak jak teraz ferii zimowych.

Patent na takie wakacje zgłosił już ministrowi edukacji i nauki burmistrz nadmorskiego Władysławowa. Jego zdaniem to najlepsza metoda, aby przedłużyć sezon turystyczny bez ponoszenia większych nakładów finansowych. Jak podkreśla samorządowiec, podobne rozwiązanie od lat stosowane jest w Niemczech.

Atutem pomysłu będzie możliwość skorzystania przez rodziny ze znacznie tańszych wczasów. Bezrobotni, którzy pracują sezonowo przy obsłudze turystów, mieliby szansę więcej zarobić. Na tłok i korki przestaliby narzekać kierowcy.

Co na to gestorzy turystyki z Karkonoszy?

– Wiem o pomyśle Ministerstwa Edukacji i Nauki, aby wrócić do dawnego systemu organizacji ferii zimowych. Miałyby się odbywać w jednym terminie dla wszystkich województw – powiedział nam Grzegorz Sokoliński ze Szklarskiej Poręby. Rządzący chcą w ten sposób umożliwić spotkania rodzinom, które mieszkają w różnych częściach kraju.

Według Sokolińskiego, taki zamysł nie ma sensu. – Baza turystyczna w górach jest ograniczona. Kiedy przyjedzie tu wypoczywać młodzież z całej Polski w jednym terminie, to będzie i tłoczno, i bardzo drogo – zauważa Sokoliński.

Ludziom, którzy utrzymują się dzięki turystom w karkonoskich kurortach, niezbyt podoba się pomysł wprowadzenia wakacji na raty. – Latem okres wypoczynku jest dłuższy. Konkurencją dla gór są jeziora oraz morze. Obawiamy się, że przy tak długich wakacjach byłyby w kurortach pustki – usłyszeliśmy w jednym z pensjonatów w Karpaczu.

Z całego zamieszania może wyjść jedno: ludzie zachęceni niższymi cenami wypoczynku poza granicami, przestaną odwiedzać polskie wczasowiska i wybiorą się do ciepłych krajów latem, lub w Alpy – zimą.

MEiN jeszcze nie podjęło decyzji dotyczącej zmian w organizacji ferii letnich i zimowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group