Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8873
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: W Trzech Króli do roboty jak za Gomułki

Środa, 6 stycznia 2010, 8:33
Aktualizacja: Czwartek, 7 stycznia 2010, 8:04
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: W Trzech Króli do roboty jak za Gomułki
Postacie Trzech Króli to bohaterowie każdego widowiska jasełkowego. Dzień poświęcony ich pamięci nie jest wolny od pracy i nauki wbrew wieloletniej tradycji.
Fot. TEJO
Dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie zwana świętem Trzech Króli, obchodzone na pamiątkę przybycia Mędrców ze Wschodu, którzy oddali pokłon Dziecięciu Jezus. Do 1960 roku był to dzień wolny od pracy.

Święto zniósł ówczesny przywódca partii i państwa Władysław Gomułka, a krok ten był jednym z wielu czynów wymierzonych w Kościół w ramach ateizacji społeczeństwa. Mimo zmian ustrojowych w 1989 roku i długiej batalii w Parlamencie poprzedzonej zbieraniem podpisów wśród społeczeństwa, nie udało się przywrócić tradycji sprzed 1960 roku.

Choć dzień Trzech Króli pozostaje jednym z ważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła katolickiego, jest to normalny dzień pracy. Czy wszędzie? W Łodzi dwa tysiące pracowników urzędu miasta ma wolne. To skutek decyzji prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego, który zresztą stanął na czele nieudanej obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej (jej celem było przywrócenie dnia wolnego 6 stycznia). W zamian za wolny dzień łódzcy urzędnicy od 4 stycznia do 16 lutego zostaną w pracy piętnaście minut dłużej.

Zgodnie z Kodeksem uroczystość Objawienia Pańskiego jest świętem nakazanym, co zobowiązuje katolików do uczestnictwa w mszy świętej oraz powstrzymania się od prac niekoniecznych. Święto Trzech Króli jest dniem wolnym w wielu krajach Europy, w tym – między innymi - na Słowacji, w trzech landach w Niemczech, w Szwecji i we Włoszech.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (71)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1005
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group