Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5644
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W trasę ruszyły nowe autobusy. Monitorowane

Piątek, 30 maja 2014, 8:20
Aktualizacja: Sobota, 31 maja 2014, 8:01
Autor: Tomasz Taf/Angela
Jelenia Góra: W trasę ruszyły nowe autobusy. Monitorowane
Fot. Tomasz Taf
To prawdziwa broń na wandali i chuliganów, którzy dotychczas w autobusach MZK często czuli się bezkarnie – mowa o kamerach, które pojawiły się w nowo zakupionych autobusach, które w ostatnich dniach wyjechały na jeleniogórskie trasy. – Teraz chuligani pomyślą dwa razy, zanim coś zrobią. Zapis kamer jest bowiem niepodważalnym dowodem, który możemy przekazać policji – mówi Wojciech Mierzwiński, kierownik zajezdni MZK w Jeleniej Górze.

Każdy z autobusów „monitorowanych” ma po pięć kamer: dwie rejestrujące jazdę z przodu i z tyłu, kolejne trzy obserwujące kabinę kierowcy oraz wnętrze autobusu.

- Kamery obserwują pasażerów i kierowcę zapewniając im bezpieczeństwo – mówi Wojciech Mierzwiński. - Dzięki jakości filmu możliwe jest rozpoznanie twarzy osób, co w dużym stopniu zwiększa bezpieczeństwo i eliminuje bezkarność – dodaje kierownik zajezdni.

A wandale i chuligani w autobusach MZK to naprawdę duży problem. Zdarza się, że do nich policja jest wzywana nawet trzy razy w ciągu dobry. W 2012 roku dwóch bandytów napadło i okradło jednego z kierowców w Bukowcu. Innym razem grupka pijanych mężczyzn pobiła kierowcę przy ul. Mickiewicza.

Walka z wandalami to jednak nie jedyna funkcja kamer. Dzięki monitoringowi podczas kolizji można wykorzystać zapis z kamery umieszczonej z przodu lub z tyłu autobusu, aby obiektywnie zweryfikować zdarzenie.

Nowe autobusy są też świetnie wyposażone i spełniają najwyższe europejskie normy związane z ochroną środowiska.

- Niskopodłogowe, przyjazne dla środowiska autobusy miejskie Man Lion's City są wyposażone w silnik Euro 6, nowoczesny GPRS, mikrofon, klimatyzację, monitoring, bramki do liczenia pasażerów oraz automaty dostosowane do kasowania biletów papierowych lub zakupu biletów za pomocą karty zbliżeniowej – wymieniają przedstawiciele MZK.

W każdym autobusie jest 29 miejsc siedzących i około 68 miejsc stojących, w tym osiem miejsc dla osób niepełnosprawnych. Autokary zostały kupione z dofinansowaniem unijnym, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group