Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 6993
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W szpitalach brakuje krwi

Środa, 23 stycznia 2019, 7:01
Aktualizacja: Czwartek, 24 stycznia 2019, 10:13
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: W szpitalach brakuje krwi
Fot. RCKiK
– W szpitalach kończą się zapasy krwi – alarmują nasi Czytelnicy. – Potrzebna jest krew wielu grup – dodają jeleniogórzanie, którzy napisali do nas maila z prośbą o nagłośnienie tej ważnej informacji. Sprawdziliśmy, czy w jeleniogórskim szpitalu rzeczywiście jest problem. – Krew jest nam potrzebna cały czas, bez przerwy, a największe zapotrzebowanie jest na tzw. minusy oraz 0–, którą można bezpiecznie podać każdemu pacjentowi – mówi Magdalena Tyrko, specjalista ds. Promocji Krwiodawstwa RCKiK w Wałbrzychu.

Jak informuje Danuta Wojnarska z Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej, w naszym szpitalu dramatu nie ma, ale…

Przez cały rok każdy dawca jest przez nas mile widziany, bo nigdy nie wiadomo, kiedy krew będzie potrzebna i w jakiej ilości – mówi zastępca kierownika ds. Laboratorium Serologicznego. – Obecnie według potrzeb pobieramy krew z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu i z Wrocławia. A najwięcej krwi potrzebne jest w okresie urlopowym, czyli na naszym terenie od kwietnia do września – dodaje.

Natomiast Magdalena Tyrko, specjalista ds. Promocji Krwiodawstwa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu informuje, że największe zapotrzebowanie jest na krew z grup minusowych oraz 0- (zero minus).

Krew z grupy zero minus jest uniwersalna i podawana jest wszystkim pacjentom, u których nie mamy czasu na przeprowadzenie badań w kierunku ustalenia grupy krwi – mówi Magdalena Tyrko. – Wówczas jesteśmy pewni, że wszystko będzie w porządku, niezależnie od tego, czy podamy ją pacjentowi z grupą A, B czy zero. Poza tym potrzebujemy każdą krew, bo nigdy nie wiemy, gdzie i kiedy będziemy potrzebowali jej większą ilość. A jak powszechnie wiadomo, krwi nie da się wyprodukować, nie można też jej niczym zastąpić. Dlatego musimy liczyć na naszych krwiodawców – dodaje.

W Jeleniej Górze krew można oddać krew od poniedziałku do piątku w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa działającym w szpitalu przy ul. Ogińskiego 6, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 12.00. Ponadto warto brać udział w akcjach wyjazdowych RCKiK. W ostatnim czasie zbiórka przeprowadzona została w areszcie śledczym, a na 26. lutego zaplanowano kolejną w Zespole Szkół Elektronicznych przy ul. Grunwaldzkiej (w godzinach 9.00 – 13.00).

Twoja reakcja na artykuł?

8
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
10%
Złości
9
45%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
369
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group